Rachunek obywatelski w ciągu roku wzrósł o blisko 2 tys. zł
pixabay/Tomasz Supel
Autor Radosław Święcki - 30 Maja 2020

Wydatki publiczne kosztują nas coraz więcej. Kwota przypadająca na każdego Polaka robi wrażenie

Rachunek obywatelski na wydatki ponoszone na rzecz państwa wyniósł w 2019 roku ponad 25 tys. zł – podaje Forum Obywatelskiego Rozwoju, które przygotowało IX edycję raportu „Rachunek od państwa”. Tegoroczna kwota wydatków publicznych w przeliczeniu na jednego mieszkańca była o blisko 2000 zł wyższa niż rok wcześniej.

Rachunek obywatelski wzrósł

Rachunek obywatelski w 2019 roku wyniósł 25 176 zł na przeciętnego mieszkańca Polski i był o 1 994 zł wyższy niż rok wcześniej i o ponad 7000 wyższy niż w 2011 roku, kiedy to Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) opublikowało pierwszą edycję „Rachunku od państwa”, czyli zestawienia wydatków publicznych w przeliczeniu na przeciętnego stałego mieszkańca naszego kraju, niezależnie od wieku.

Z raportu FOR wynika, że największą kategorią wydatków publicznych są emerytury i renty, na które przeciętny Polak wydał aż 7379 zł. Na dalszych miejscach znalazły się edukacja i nauka (2824 zł), służba zdrowia (2729 zł), a także pomoc społeczna (2312 zł). FOR zwraca uwagę, że wydatki na emerytury i renty są zbliżone do wydatków na pozostałe trzy kategorie razem wzięte.

W związku z tymi danymi think tank Leszka Balcerowicza przypomina, że od lat rekomenduje ograniczenie wydatków emerytalnych przez podniesienie wieku emerytalnego, zlikwidowanie przywileju wcześniejszych emerytur (niektóre zawody, jak górnicy, mogą wymagać wcześniejszej emerytury, ale wtedy powinno być to odzwierciedlone w płaconych składkach), włączenia rolników, żołnierzy, policjantów, sędziów i prokuratorów do powszechnego systemu emerytalnego, a także zaniechania kolejnych przywilejów jak trzynaste i czternaste emerytury.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Nie żyje znany i wybitny polski pisarz oraz publicysta. Fani załamani, nie mogą się pogodzić, Jerzy Pilch miał zaledwie 67 lat

1 czerwca Dzień Dziecka, ale prezent od ZUS dostaną emeryci. Zarobią dużo więcej pieniędzy1 czerwca Dzień Dziecka, ale prezent od ZUS dostaną emeryci. Zarobią dużo więcej pieniędzyCzytaj dalej

FOR zwraca również uwagę, że wbrew powszechnym opiniom wydatki mieszczące się w ramach modelu państwa „nocnego stróża”, czyli na wojsko, policję, sądy i administrację, wyniosły w przeliczeniu na przeciętnego mieszkańca Polski tylko 3087 zł, z czego wydatki na wojsko, bezpieczeństwo wewnętrzne i sprawiedliwość to 1821 zł, zaś administracja to 1266 zł. W kontekście administracji think tank zauważa, że wielu polityków mówiąc o konieczności szukania oszczędności chętnie wskazuje ograniczenie wydatków właśnie na administracje, podczas gdy rzeczywista skala wydatków na ten obszar pokazuje, że ewentualne cięcia nie wystarczą do sfinansowania znaczącego wzrostu wydatków na którąkolwiek z innych kategorii.

Wydatki rosną szybciej niż gospodarka

Organizacja podkreśla, że 2019 był trzecim rokiem z rzędu, w którym wydatki państwa rosły szybciej niż gospodarka. Tymczasem przez poprzednie sześć lat po globalnym kryzysie finansowym, wydatki państwa rosły wolniej od gospodarki, gdyż ówczesny szybki wzrost zadłużenia zmusił polityków do wyhamowania wzrostu wydatków. FOR prognozuje, że w tym roku ze względu na pandemię, ponownie doświadczymy dużego wzrostu zadłużenia.

Marki aut, które Polacy pokochali. Auto z miejsca 5. na pewno sam prowadziłeśMarki aut, które Polacy pokochali. Auto z miejsca 5. na pewno sam prowadziłeśCzytaj dalej

- Wydatki na szeroko rozumiane zdrowie publiczne i minimalizację negatywnych skutków zamknięcia gospodarki w tym roku wzrosną, a jednocześnie wpływy podatkowe spadną wraz z zamknięciem gospodarki, samoograniczeniem konsumentów w niepewnych czasach i utratą dochodów przez wielu z nich – pisze FOR.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polakom zostały już ostatnie dni na ważną czynność. Za jej pominięcie grozi ogromna kara finansowa
  2. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje Andrzej Duda, uznany trener i działacz piłkarski
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Okropna wiadomość na długi weekend w czerwcu. Rozczarowanie sięga zenitu

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News