BiznesINFO.pl
Wycinka Puszczy Białowieskiej znów możliwa

flickr/Greenpeace Polska, (CC BY-ND 2.0)

GW: Puszcza Białowieska znów będzie ścinana. Jest pomysł na ominięcie zastrzeżeń KE

4 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Puszcza Białowieska znowu zagrożona. We wtorek 9 marca mają zostać podpisane dokumenty umożliwiające wycinkę w Puszczy Białowieskiej - podała Gazeta Wyborcza. Mowa o cięciach w trzech nadleśnictwach w Puszczy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego rząd chce wycinać Puszczę Białowieską

  • Kiedy miała miejsce poprzednia wycinka

  • Jakie konsekwencje wyciągnał Trybunał Sprawiedliwości UE

Puszcza Białowieska do wycinki

Puszcza Białowieska jest znów zagrożona. Wszystko przez aneksy do Planów Urządzania Lasu dla trzech nadleśnictw puszczańskich - Browska, Hajnówki oraz Białowieży, które, jak podaje GW, mają zostać podpisane już niedługo, co zbiega się w czasie z setną rocznicą powstania Białowieskiego Parku Narodowego.

Aneksy, o których mowa, zostały przygotowane w 2019 roku, już po tym jak w 2017 roku doszło do gigantycznej wycinki. Nie obyło się wówczas bez protestów ekologów, a nawet interwencji Komisji Europejskiej.

Jak "dotąd żaden z urzędujących ministrów nie chciał ich podpisywać, wiedząc, że może wywołać to nie tylko międzynarodowy skandal, ale też sprzeciw opinii publicznej i kolejne konflikty", podaje GW. Na “odwagę” zdobył się wiceminister środowiska i klimatu Edward Siarka odpowiadający za nadzór nad Lasami Państwowymi i zapowiedział podpisanie dokumentów.

[EMBED-11]

Brak podstaw

Według informacji GW wycinka ma ominąć stuletnie drzewostany, które chronione przez UNESCO. Maszyny mają jednak wyciąć w związku z tym drzewa zaledwie o kilka lat młodsze.

"W ten sposób Lasy chcą ominąć zastrzeżenia Komisji Europejskiej i UNESCO. Tylko że są to miejsca, w których Puszcza się sama odrodziła, w których nastąpiło naturalne odnowienie po wycinkach prowadzonych przez Niemców w czasie I wojny światowej i później, w latach 20 ubiegłego wieku przez angielską firmę Century" - przypomina GW.

Masowa wycinka

Wcześniej podobnej wycinki dokonano w 2017 roku. Wywołało to masowe protesty. W związku z działaniami rządu nadzorowanymi przez Jana Szyszko wycięto 200 tys. metrów sześciennych puszczy (6 tys. ciężarówek wyładowanych drewnem).

Sprawa odbiła się echem za granicą. Swój finał miała w Trybunale Sprawiedliwości UE, który orzekł, że Polska naruszyła dyrektywę siedliskową i ptasią. Do tej pory Polska nie wykonała wyroku, o czym w lutym przypomniała Komisja Europejska.

Tagi:

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

PKP Intercity wycofuje się z podwyżki cen biletów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Polska i Świat

Wydatki Polaków na alkohol. Pod względem kwoty jesteśmy w europejskiej czołówce

Czytaj więcej >
Pixabay/beauty_of_nature

Polska i Świat

Eksperci o wieku emerytalnym. Według danych co siódmy emeryt pracuje

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rynek nieruchomości czeka rewolucja. Nowy przepis może wywindować w górę ceny mieszkań

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Jeżeli posiadasz psa lub kota, dostaniesz od państwa setki złotych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Tańsze bilety na pociąg już w tym miesiącu. Premier zapowiada obniżki cen

Czytaj więcej >