BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.03.2019. n/z Napis VAT z pieniedzmi w tle i dlonmi w czarnych rekawiczkach - koncepcyjne zdjecie wyludzenia VAT.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

CERT Polska ostrzega: Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Ministerstwo Finansów stało się głównym bohaterem nowego oszustwa. Złodzieje wysyłają maile do przedsiębiorców informujące o otrzymaniu dotacji w wysokości 7 tys. zł. Finalnie pieniądze można stracić, a nie zyskać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób działa oszustwo na "Ministerstwo Finansów"

  • Kogo atakują oszuści

  • Jakie dane chcą wyłudzić

Oszustwo na "Ministerstwo Finansów"

Oszuści nie próżnują i tym razem chcą wyłudzić pieniądze pod płaszczykiem Ministerstwa Finansów. "UWAGA oszuści rozsyłają fałszywe maile podszywające się pod @MF_GOV_PL z informacją o możliwości uzyskania pomocy doraźnej w ramach walki z COVID-19. Przesyłany link prowadzi jednak do fałszywej strony wyłudzającej dane do karty kredytowej. Nie dajcie się oszukać!" - przestrzega na swoim Twitterowym koncie CSIRT KNF.

Podobny komunikat wystosowało CERT Polska i w opublikowanej przez siebie informacji podkreśla, że na atak oszustów narażeni są głównie przedsiębiorcy. Oszuści wysyłają do nich maile o uzyskaniu dofinansowania w wysokości 7 tys. zł od Ministerstwa Finansów.

"Abyście mogli otrzymać dodatkowe środki przestępcy nakłaniają Was do podania danych osobowych, a w kolejnym kroku próbują wyłudzić dane karty płatniczej. Podanie tych danych na podstawionej przez przestępców fałszywej stronie Ministerstwa Finansów umożliwi im kradzież Waszych pieniędzy" - informuje CERT Polska.

Oszustwo wykorzystuje naiwność i bezradność przedsiębiorców dotkniętych pandemią koronawirusa. Po kliknięciu w link należy podać swoje imię i nazwisko, stanowisko w firmie, numer telefonu, adres e-mail oraz adres pocztowy. Następnie na innej karcie musimy podać numer karty kredytowej, datę jej ważności oraz kod CVV. Pod żadnym pozorem nie wolno tego robić.

Ministerstwo Finansów pośrednią ofiarą oszustwa

Portal dobreprogramy.pl przestrzega przed wpisywaniem takich danych, natomiast CERT Polska fałszywe domeny umieściło na swojej Liście Ostrzeżeń. Wyłudzone dane mogą posłużyć oszustom do kradzieży wszystkich oszczędności naszego życia.

Jeśli jednak dane osobowe zostaną podane dalej natychmiast należy skontaktować się z bankiem i zastrzec swoją kartę. Istnieje szansa na to, że oszuści jeszcze nie zdążyli ich wykorzystać.

"Oficjalne informacje i komunikaty na temat Tarczy Antykryzysowej znajdziecie na stronie https://www.gov.pl/tarczaantykryzysowa/" - przypomina CERT Polska.

Oszuści nie próżnują i są coraz odważniejsi w swoich działaniach. Nie tylko resort finansów, ale przede wszystkim banki muszą borykać się z wykorzystywaniem ich wizerunku przez złodziei. Policja cały czas przestrzega przed podawaniem swoich danych osobowych obcym osobom, natomiast banki podkreślają, że korzystanie z usług odbywa się tylko i wyłącznie przez autoryzowane aplikacje.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >