BiznesINFO.pl > Finanse > Przekroczysz próg i zmniejszą czternastkę. Ważna granica emerytalna
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 28.01.2023 21:59

Przekroczysz próg i zmniejszą czternastkę. Ważna granica emerytalna

14. emerytura będzie wypłacana co roku, rząd pracuje nad ustawą, to już oficjalne
Domena publiczna

13. i 14. emerytura na stałe wpisały się w harmonogram świadczeń dla seniorów. W przypadku tej ostatniej muszą jednak pamiętać, żeby nie przekroczyć pewnej granicy. W przeciwnym wypadku - świadczenie będzie pomniejszane, aż zniknie zupełnie.

Przypomnijmy - “trzynastka” zostanie wypłacona na wiosnę, natomiast “czternastka” na jesieni, w okolicach listopada. To drugie świadczenie wprowadzono w zeszłym roku rzekomo jednorazowo, ale w 2023 ma powrócić.

13. emerytura dla każdego

Jak podaje Interia, “trzynastka” wyniesie tyle samo, co najniższa emerytura w kraju - 1445,48 zł na rękę. Jednak w odróżnieniu od “czternastki”, otrzyma ją każdy senior.

Na czym polega problem z 14. emeryturą? Co prawda również jest wypłacana w tej samej kwocie co najniższa emerytura, lecz w przypadku “czternastki” obowiązuje warunek.

Tym warunkiem, jak podaje Interia, jest próg dochodowy. Osoby, które na emeryturze w zeszłym roku zarabiały brutto do 2900 złotych mogły na szczęście spać spokojnie. Świadczenie trafiło do nich w całości.

Pilnuj swoich dochodów, emerycie

Problem zaczynał się dla osób zarabiających powyżej tej kwoty. Świadczenie było pomniejszane o tyle, o ile próg został przekroczony. Jeżeli było to 1400 zł, “czternastka” nie była przekazywana.

Według informacji Interii, próg dochodowy na ten rok jeszcze nie jest znany. Wiadomo jednak na pewno, że przekroczenie progu o 1400 zł nadal będzie powodowało brak 14. emerytury.