BiznesINFO.pl > Finanse > Wynajem mieszkań. Przedsiębiorcy zapłacą prawie 29 razy wyższy podatek od nieruchomości
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 23.01.2023 09:52

Wynajem mieszkań. Przedsiębiorcy zapłacą prawie 29 razy wyższy podatek od nieruchomości

budowa-budowa mieszkań-budownictwo-biznesinfo
Biznesinfo

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie wynajmu mieszkań, muszą zapłacić niemalże 29 razy wyższy podatek od nieruchomości niż osoby, które wynajmują mieszkania prywatnie. Od stycznia 2023 roku obowiązuje ich bowiem maksymalna stawka podatku 28,78 zł za mkw., podczas gdy właściciele mieszkań prowadzący wynajem prywatny zapłacą 1 zł za mkw. — informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Wyższe podatki dla przedsiębiorców

Osoby, które decydują się wynająć mieszkanie i czerpać z tego tzw. dochód pasywny, muszą najpierw zdecydować, czy prowadzą wynajem prywatnie, czy też zakładają firmę i wskutek tego rozliczają się w ramach działalności gospodarczej.

Jeśli wybrały pierwszą opcję, stawka podatku niezmiennie wynosi dla nich 1 zł za mkw. Natomiast, jeśli zdecydowały się założyć firmę, to od stycznia muszą płacić prawie 29 razy wyższy podatek od nieruchomości. Jego stawka wynosi 28,78 zł za mkw. 

Zmiana jest wynikiem przyjętej przez resort finansów interpretacji Naczelnego Sądu Administracyjnego. 23 stycznia 2020 roku orzekł on, że jeśli właściciel mieszkania prowadzi działalność gospodarczą, a pieniądze otrzymywane z tytułu najmu są jego przychodami z prowadzenia tejże działalności, wówczas oznacza to, iż budynek zajęto na poczet prowadzenia działalności gospodarczej.

Już wcześniej problem w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych stanowił brak zdefiniowania terminu “zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej”. Teraz na orzeczenie NSA powołał się wiceminister finansów Artur Soboń, który w odpowiedzi na interpelację poselską nr 37882 stwierdził, iż termin ten należy rozumieć nie tylko jako fizyczne zajęcie budynku bądź jego części i utworzenie w niej np. biura, ale również prowadzenie działalności gospodarczej, jaką jest właśnie wynajem budynków mieszkalnych.

W efekcie przedsiębiorca, który zarabia na wynajmie mieszkania, musi zapłacić wyższy podatek od nieruchomości, bez względu na to, iż wynajmuje on dane lokum na prywatne cele mieszkaniowe osób fizycznych.

Co na ten temat mówią doradcy podatkowi?

Piotr Kalemba, doradca podatkowy i starszy menedżer w Thedy & Partners, uważa (w rozmowie z DGP), że stanowisko Ministerstwa Finansów jest niezgodne z przepisami, ponieważ zajęcie przestrzeni w celu prowadzenia działalności gospodarczej ma miejsce tylko wtedy, gdy została ona fizycznie zajęta.

Innego zdania jest Daniel Panek, doradca podatkowy i starszy menedżer w firmie Crido, który przyznaje na łamach DGP, iż wiele wskazuje na prawidłowość stanowiska (mimo iż nie stawia ono samych podatników w korzystnej sytuacji).

Z kolei Piotr Kalemba zwraca uwagę, iż mieszkania wynajmowane przez przedsiębiorców powinny być opodatkowane niższą stawką podatku, właściwą dla mieszkań — czytamy w DGP. Doradca podatkowy tłumaczy, że obecna podwyżka zostanie przerzucona na samych najemców, co może dla nich oznaczać wzrost kosztów rzędu nawet kilku tysięcy złotych w ujęciu rocznym (zakładając, że mieszkanie ma np. 70 mkw.).

Polecane