Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rafał Sonik: "Ciąłem wiadra, naprawiałem narty. Tak zarabiałem"
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 10.07.2024 20:26

Rafał Sonik: "Ciąłem wiadra, naprawiałem narty. Tak zarabiałem"

Rafał Sonik
Fot. Iberion

Rozmówcą Biznes Info był Rafał Sonik - przedsiębiorca, działacz społeczny i zwycięzca Rajdu Dakar. O kulisach prowadzonych działań i nieoczywistych sposobach osiągania celów rozmawiał z Andrzejem Sołtysikiem.

Przedsiębiorca od dziecka

Rafał Sonik mówi sam o sobie, że przedsiębiorcą jest od dziecka. Jedną z jego pierwszych inicjatyw była renowacja nart, jeszcze jako 15-latek. Kilka lat później, w wieku 19 lat, jak mówi, obserwował, jak w kolejce do wyciągu większość osób ma jego produkt - narty, które sprzedawał, a wcześniej naprawiał. “Ciąłem wiadra, robiłem renowację, sprzedawałem je. Jako 15 latek” - wymienia.

Rafał Sonik: "nie jestem przedsiębiorcą" [CAŁA ROZMOWA]

Podejście Sonika, który aktywa postrzega jako środek do realizacji kolejnych inicjatyw,  a nie cel sam w sobie, zniechęca go do nazywania samego siebie biznesmenem. Znacznie lepiej jego podejście do biznesu ma określać termin przedsiębiorca. 

Bezrobocie w Polsce najniższe od ponad 30 lat. Znamy wstępne dane

Gemini Holding

W swojej karierze przedsięwziął wiele inicjatyw, lecz najlepiej znany jest za sprawą grupy deweloperskiej Gemini Holding, która przed rokiem świętowała 30. urodziny. Przez ten czas zrealizowała takie inwestycje, jak Gemini Parki w Bielsku-Białej, Tarnowie i Tychach. Spółka jest zarówno inwestorem, jak deweloperem.

Uwielbiam delegować. Najbardziej odpowiada mi sytuacja, w której do mnie należą tylko te fragmenty projektów, w których trzeba nietypowej wiedzy czy skojarzenia. To, co jest rutynowe, przestaje mnie interesować. Podziwiam tych, którzy potrafią zarządzać na co dzień, a nie wymyślać na co dzień.

Przez trzy dekady działalności Gemini Holding miał wykształcić kompletny wachlarz usług: od doboru lokalizacji dla określonej działalności, przez zakup działek, realizację procedur administracyjnych, a na budowie i wyposażeniu kończąc.

Działacz społeczny i zwycięzca Rajdu Dakar

Podobnie jak zamiast “biznesmen” preferuje określenie przedsiębiorca, tak ponad metkę filantropa Rafał Sonik ceni bycie postrzeganym jako społecznik. To nie kapitał ma stanowić podstawę jego działalności dobroczynnej:

Środki i pieniądze nie są jedynym, ani nawet głównym, czym się dzielę. Dzielę się czasem, energią, pomysłami, zaangażowaniem, środki finansowe to uzupełniają. (...) Pieniądze są niezbędnym uzupełnieniem tego, czym się trzeba dzielić.

Rafał Sonik to także zwycięzca w Rajdzie Dakar, zdobywca dziewięciu Pucharów Świata. Specjalizuje się w rajdach cross-country na quadzie. Ponadto sześciokrotnie zdobywał tytuł mistrzostwa kraju w enduro i motocrossie.