Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Program „Czyste powietrze” na pomoc najuboższym? Niekoniecznie. Pieniądze trafiają również do bogaczy
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 16.08.2023 11:11

Program „Czyste powietrze” na pomoc najuboższym? Niekoniecznie. Pieniądze trafiają również do bogaczy

Dom i pieniądze
Domena publiczna, Biznesinfo

“Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że po wsparcie finansowe wypłacane w ramach programu “Czyste powietrze” sięgają nie tylko najbiedniejsi, którym taka pomoc jest szczególnie potrzebna, ale również osoby zamożne, posiadające nierzadko kilka nieruchomości.

Walka ze smogiem

„Czyste powietrze” to ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych, którego głównym celem jest walka ze smogiem. 

W ramach programu przewidziano dotacje na termomodernizację domu i wymianę źródeł ciepła w różnych wysokościach. Zainteresowani mogą uzyskaćdo 66 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 99 tys. zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania lub do 135 tys. zł dla najwyższego poziomu dofinansowania.

1125 zł bez składania żadnego wniosku. Jeszcze w tym roku skorzystają setki tysięcy osób

Niedoprecyzowane przepisy

Dziennik zwraca uwagę na fakt, iż w ramach rządowego programu osoby z najniższymi dochodami mogą otrzymać dotację w wysokości do 135 tys. zł, pokrywając tym samym 100 proc. kosztów inwestycji

"DGP" podaje, że limity wsparcia ustanowione są na jeden budynek, ale przepisy nie zabraniają wnioskować o dotacje na kilka nieruchomości

„Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby osoba kwalifikująca się do najwyższego wsparcia złożyła kilka wniosków na kilka nieruchomości.” - pisze dziennik, dodając, że weryfikowane są jedynie dochody, a nie majątek.

300 tys. zł dotacji na remont trzech domów

Dziennik przedstawia sytuację 18-latka, który przedłożył zaświadczenie o prowadzeniu gospodarstwa jednoosobowego i zerowym miesięcznym dochodzie. Jak się okazało, mężczyzna jest również współwłaścicielem trzech nieruchomości, a udziały w nich przepisał na niego najbliższy członek rodziny. „Uzyskał około 300 tys. zł dotacji na remont trzech domów.” - podaje „DGP”.