Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Prezydent Turcji Erdogan: Zachód prowokuje Rosję
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 07.09.2022 22:58

Prezydent Turcji Erdogan: Zachód prowokuje Rosję

Władimir Putin zadzwonił do prezydenta Turcji, ujawnił żądania Rosji
public domain

Zdaniem Erdogana polityka UE i USA prowokuje Rosję, co zmusza ją do odcinania dostaw energii do Europy. Erdogan czasami zgadza się z narracją Kremla i chętnie dzieli się swoimi poglądami publicznie.

Erdogan stara się zachować neutralność w konflikcie i mieć dobry kontakt zarówno z UE, USA jak i Rosją. Stara się on także odgrywać rolę łącznika pomiędzy stronami konfliktu. Ta właśnie neutralna postawa pozwala mu na częste kontakty z Putinem.

Erdogan – łącznik między Zachodem, a Rosją

Erdogan dość często nie zgadza się działaniami Zachodu i nie kryje się ze swoimi poglądami. Mimo to stosunki Turcji i Zachodu są dobre. Turcja jest na tyle ważnym i silnym państwem na arenie międzynarodowej, że jego lider może sobie pozwolić na relatywną niezależność oraz szczerość.

Mogę powiedzieć jasno, że nie uważam podejścia Zachodu, nie ma potrzeby wymieniania konkretnych nazwisk, za poprawne. Ponieważ prowadzi on politykę opartą na prowokacjach – mówił podczas swojej wizyty w Belgradzie.

Dodał, iż rozumie on Putina oraz jego decyzję o odcięciu dostaw gazu do Niemiec przez Nord Stream.

Zdaniem prezydenta Turcji tak długo, jak Zachód będzie prowadzić wojnę opartą na prowokacji, nie osiągnie pożądanego rezultatu.

„Turcja zawsze utrzymywała politykę równowagi między Ukrainą a Rosją. Nie zamierzamy tego zmieniać” – mówił.

Erdogan poinformował również, że dzięki temu że ma dobre relacje zarówno z Putinem, jak i prezydentem Ukrainy, będzie on starał się zorganizować rozmowy pokojowe pomiędzy stronami konfliktu.

Tagi: Turcja Rosja