Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą organizację III Igrzysk Europejskich Kraków 2023
Joanna Leja
Joanna Leja 18.12.2021 01:00

Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą organizację III Igrzysk Europejskich Kraków 2023

EN 01402696 0099 (2)
Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda podpisał ustawę umożliwiającą organizację III Igrzysk Europejskich Kraków 2023, których gospodarzem zostały Miasto Kraków, Województwo Małopolskie oraz Województwo Śląskie. Informację przekazała w piątek (17.12) kancelaria prezydenta.

Ustawa wprowadza rozwiązania prawne, mające zapewnić efektywne działanie organizatorów w zakresie sprawnego przygotowania, zorganizowania i przeprowadzenia Igrzysk.

– Nie tylko przyjadą do nas najznamienitsi sportowcy, ale dzięki Igrzyskom i tej ustawie, wiele obiektów sportowych i komunikacyjnych zostanie zmodernizowanych – podkreślił Andrzej Duda podczas uroczystego podpisania ustawy. Wskazał, że tak samo ważne, jak fakt, że w Polsce odbędzie się ważne i wielkie wydarzenia sportowe, jest to, iż na mocy zawartych w podpisanej ustawie przepisów będzie się odbywać modernizacja obiektów sportowych, które będą później użytkować polscy sportowcy i gościć będą kolejne imprezy.

160 mln zł na igrzyska

Igrzyska Europejskie mają się odbyć w Krakowie i w województwie małopolskim od 21 czerwca do 2 lipca 2023 roku.

W celu przygotowania i przeprowadzenia Igrzysk Europejskich województwo małopolskie ma utworzyć spółkę celową, która ma wykonywać, koordynować i nadzorować przygotowania do imprezy. Decyzja o założeniu spółki została już podjęta w kwietniu przez samorządowców z Małopolski. Wszystkie niezbędne dokumenty są złożone w sądzie rejestrowym. Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczony na dotacje dla spółki celowej będący skutkiem finansowym ustawy wyniesie w sumie 160 mln zł. Za rok 2021 do dyspozycji spółki zostanie przekazane do 103 mln, w 2022 - do 47 mln, natomiast w 2023 - do 10 mln złotych.