Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Tylko w 2019 roku 419 mln zł nagród i premii. NIK podsumował wydatki rządu PiS
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 17.06.2020 02:00

Tylko w 2019 roku 419 mln zł nagród i premii. NIK podsumował wydatki rządu PiS

Premia PiS
wikimedia.org/Adrian Grycuk

Premia dla osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością może oburzyć opinię publiczną. Sprawa wyszła na jaw po tym, jak NIK przygotował swój coroczny raport na temat budżetu państwa. Jak pisze Fakt, w raporcie Mariana Banasia ujawniono ile ministerstwa, urzędy i agencje rządowe rozdały pieniędzy swoim ludziom. Kwota to zawrotne 419 milionów złotych.

Premia dla urzędników z PiS

NIK skontrolował 69 jednostek rządowych. W raporcie można przeczytać, że kwota przeznaczona na premię dla współpracowników PiS jest i tak o 8% niższa względem 2018 roku. To efekt blokady premii dla ministrów i wojewodów przez obecnego premiera, Mateusza Morawieckiego. Blokada nie zmniejszyła wystarczająco skali problemu. 

Okazuje się, że najwięcej pieniędzy jest wypłacane dyrektorom oraz urzędnikom. Według Faktu ministerstwa przyznawały premie od 1700 do 24300 złotych, a szefowie instytucji publicznych otrzymywali od 3300 do nawet 69700 zł. Ponadto na niższych szczeblach, zdarzały się wysokie premie. W urzędach wojewódzkich wynosiły one od 500 do 9900 zł, zaś pozostałe urzędy płaciły od 2700 do 26500 zł.

NIK apelował do rządu o uregulowanie systemu premii

Również sam Marian Banaś przyznawał wysokie premie, których kwota wyniosła łącznie 3,6 milionów złotych. Interesująca jest również kwestia celu inflacyjnego dla NBP, który był tak ustawiony, aby osiągnąć go bez wysiłku. NIK zawnioskował o zmiany w przepisach, przede wszystkim tych dotyczących przyznawania nagród dla osób na wysokich stanowiskach.

- Najwyższa Izba Kontroli wnioskowała o zmianę przepisów ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe w zakresie nagród, w taki sposób, aby z ustawy jednoznacznie wynikało, jakie są zasady przyznawania nagród, które kategorie osób objętych ustawą mają prawo do nagród, kto jest uprawniony do ich przyznawania oraz z jakich środków nagrody te powinny być wypłacane. Ustalenia kontroli wskazują, że zmiany przepisów w tym zakresie nie zostały wprowadzone ani zainicjowane - napisano w raporcie NIK.

Tagi: premia PiS nik