Prawo jazdy straciło ok. 11 tys. Polaków od początku pandemii
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 8 Kwietnia 2020

Policja odbiera prawa jazdy na potęgę. Od początku pandemii już ponad 10 tys. Polaków straciło dokumenty

Prawo jazdy straciło już ok. 11 tys. kierowców od momentu pojawienia się koronawirusa w Polsce. Według Rzeczpospolitej zmalała jednak liczba wypadków drogowych i ofiar śmiertelnych.

Prawo jazdy częściej odbierane przez policję

Prawo jazdy to dokument, który został odebrany ok. 11 tys. Polakom od początku wybuchu pandemii koronawirusa w naszym kraju. Wśród głównych przyczyn policja wymienia przede wszystkim przekroczenie prędkości.

W związku z obostrzeniami nałożonymi przez rząd, które ograniczają swobodne przemieszczanie się, ruch na drogach zdecydowanie zmalał. Puste ulice stały się zatem dobrą okazją dla niektórych kierowców, aby „wcisnąć gaz” – podaje bankier.pl.

Ministerstwo Zdrowia wprowadza kolejny zakaz. Znosi jednak już część obostrzeńMinisterstwo Zdrowia wprowadza kolejny zakaz. Znosi jednak już część obostrzeńCzytaj dalej

Mniej wypadków, mniej rannych i ofiar

Mały ruch na drogach w związku z pandemią ma też swoje pozytywy – zdecydowanie spadła liczba wypadków i ich ofiar. Od połowy marca, kiedy wprowadzono pierwsze ograniczenia, kolizji było o połowę mniej niż w tym samym czasie w 2019 r. Zgodnie z wyliczeniami Komendy Głównej Policji ich liczba zmalała z 1,2 tys. do 572. W tym czasie spadła także liczba ofiar śmiertelnych – ze 119 osób do 79.

Natomiast w całym marcu zarejestrowano łącznie 1404 wypadków, czyli o jedną trzecią mniej niż w roku ubiegłym. Liczba ofiar zmalała o 48 osób.

Podobny spadek można zaobserwować w liczbie tragedii drogowych w okresie od stycznia do marca. W tym roku wypadków było o 721 mniej niż w analogicznym czasie w 2019 r. W związku z tym zmalała także liczba rannych (do 5,8 tys.) oraz ofiar śmiertelnych (do 560 osób – o 62 mniej).

„O takim bilansie przesądziły głównie zdarzenia z marca, kiedy w Polsce pojawiły się zakażenia koronawirusem, z czym wiązały się nakładane kolejno coraz surowsze obostrzenia dotyczące przemieszczania się” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez policję.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Ministerstwo Zdrowia pokazało najnowszy raport. Tragiczne wieści, jedna z ofiar miała jedynie 35 lat

Co z prawem jazdy, które traci ważność?

W związku z pandemią koronawirusa problematyczna stała się kwestia dokumentów, które tracą ważność w najbliższym czasie. Dlatego też Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmianę tarczy antykryzysowej, która miałaby polegać na wydłużeniu ważności prawa jazdy oraz uprawnień do prowadzenia samochodów uprzywilejowanych na czas epidemii oraz 60 dni po jej zakończeniu.

W ciągu tych 60 dni obywatel będzie miał obowiązek uregulować zaległe badania i szkolenia oraz wydłużyć termin dokumentów w odpowiednich urzędach – piszą wiadomosci.radiozet.pl.

Prezydent z ważnym apelem do Polaków. Jedna rzecz może uratować nasze finanse i pomóc przetrwać kryzysPrezydent z ważnym apelem do Polaków. Jedna rzecz może uratować nasze finanse i pomóc przetrwać kryzysCzytaj dalej

Druga zmiana, którą przedłożył resort infrastruktury to przedłużenie ważności tablic rejestracyjnych oraz pozwoleń czasowych. Zgodnie z propozycją ich ważność ma zostać wydłużona do 14 dni po zniesieniu stanu epidemii, jeśli w tym czasie upływa ich termin.

Warto pamiętać, że czas pandemii nie zwalnia kierowców z obowiązkowych przeglądów pojazdu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kierowca passata stracił panowanie nad pojazdem. Wjechał w ogrodzenie kościoła
  2. Naukowcy podali datę szczytu zachorowań w Polsce. Zbliża się nieubłaganie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Polacy mogą zapomnieć o wakacjach nad morzem? Naukowiec ostrzega, że wirus może być już w wodzie
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News