BiznesINFO.pl
Praca zdalna - nowy standard w Niemczech?

Pxhere

Prawo do 24 dni pracy zdalnej w roku. Sąsiad Polski chce nowego prawa. Dobry pomysł?

5 Października 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Dwadzieścia cztery dni pracy zdalnej do wykorzystania w ciągu roku to pomysł, który ma ułatwić życie niemieckim rodzinom. Zdaniem niemieckiego ministra pracy takie prawo powinno przysługiwać każdemu, kto pracuje w miejscu, gdzie to możliwe. Czy Polska też

Niemcy chcą wprowadzić 24 dni pracy zdalnej

Niemcy mają szansę na 24 dni pracy zdalnej do wykorzystania w ciągu roku. Takie są plany niemieckiego ministra pracy, Hubertusa Heila, które wyjawił w wywiadzie dla “Bild am Sonntag”. Zgodnie z jego założeniami prawo do pracy mobilnej powinien mieć każdy w miejscach, “gdzie to jest możliwe”. 

Heil utrzymuje, że 24 dni ma być absolutnym minimum. Pracodawcy mają ustalić ze swoimi pracownikami zasady pracy z domu. "Wszyscy zatrudnieni otrzymają prawo do negocjacji ze swoim szefem na temat pracy mobilnej" - stwierdził niemiecki minister pracy cytowany przez portal Deutsche Welle.

Ułatwienie dla rodzin

Zdaniem Heila mobilna praca byłaby sporym ułatwieniem dla rodzin z dziećmi, ponieważ rodzice mogliby na zmianę pracować w domu przez jeden dzień w tygodniu. Minister zdaje sobie sprawę także z tego, że nie każda praca daje możliwości prace zdalnej.

Ten fakt wytknęła chadecja tworząca z SPD rząd w Berlinie. "O rzeczywistym prawie do tego typu pracy nie może być mowy" - osądził ekspert ds. pracy i spraw socjalnych w klubie poselskim CDU/CSU, Peter Weiss. Jego zdaniem wprowadzenie takiej możliwości mogłaby doprowadzić do podziału pracowników na tych, którzy mogą wykonywać pracę zdalną i tych, którzy nie mają takiej możliwości.

Innego zdania jest Rainer Hoffmann, przewodniczący Niemieckiej Federacji Związków Zawodowych (DGB), którego zdaniem 24 dni pracy zdalnej zaproponowane przez ministra pracy to zdecydowanie za mało. Podobnego zdania jest ekspertka ds. rynku pracy z partii Zielonych, Beate Mueller-Gemmeke. Jej zdaniem pracownicy muszą mieć możliwość pracy zdalnej przez jeden lub dwa dni w każdym tygodniu i to regularnie.

Pułapki pracy zdalnej

Eksperci zauważają jednak, że możliwość pracy zdalnej niesie za sobą wiele pułapek. Ekspertka ds. pracy, Jessica Tatti jasno stwierdziła, że “potrzebne są jasne zasady ochrony, aby praca z domu nie była pułapką z nadgodzinami”. Sposobem na to ma być cyfrowa dokumentacja czasu pracy.

Wprowadzenie pracy zdalnej wymaga szczegółowego planowania tego jak miałaby w rzeczywistości wyglądać. Wydaje się jednak, że praca z domu już wkrótce stanie się pewnym standardem, zwłaszcza jeśli chodzi o prace biurowe.

Tagi:

Niemcypraca

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Praca

Załatwianie prywatnych praw szefa. Była pracownica banku wywalczyła odszkodowanie

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Wiceminister MRiPS: potrzebna pilna zmiana ustawy o bezrobociu. Rząd ma nowe propozycje

Czytaj więcej >

Praca

Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

Czytaj więcej >

Praca

Raport dotyczący reskillingu w polskich firmach przygotowany przez Future Collars odbył się dzisiaj na GPW

Czytaj więcej >
disneyland

Praca

Pracownicy Disney World żądają podwyżek

Czytaj więcej >

Praca

Praca w komisji wyborczej. Zarobić można co najmniej 350 zł

Czytaj więcej >