BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Oficjalnie: są nowe, ważne zmiany w godzinach pracy i nie tylko. Wielu się nie spodobają

30 Marca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Praca może być wykonywana w godzinach, które w normalnych okolicznościach byłyby zabronione - to jedna ze zmian wprowadzonych przez tarczę antykryzysową. Pracodawca będzie mógł przedłużyć pracownikom godziny pracy.

Praca dłuższa, mniej odpoczynku

Pakiet ustaw zawarty w tarczy antykryzysowej przewiduje zmiany w prawie pracy. Zgodnie z obecnymi przepisami pracownik w ciągu doby ma prawo do 11 godzin odpoczynku. Jednak tarcza antykryzysowa daje pracodawcom możliwość skrócenia tego czasu do 8 godzin. 

Wygląda na to, że tarcza może nieźle namieszać w prawie pracy. Jak podaje “Fakt”, nowe przepisy umożliwiają też skrócenie czasu odpoczynku przewidzianego na tydzień - może zostać ograniczony do 32 godzin. Według obecnych przepisów było to minimum 35 godzin w tygodniu.

Praca przez 12 godzin

Ponadto, pracodawca będzie mógł wydłużyć dobowy czas pracy z 8 do 12 godzin, zwrot nadgodzin rozłożyć na 12 miesięcy. Jak podaje dziennik, zwrot za przepracowane nadgodziny będzie podlegał obecnym przepisom - za pracę w nadgodzinach można otrzymać dodatkowe pieniądze lub czas wolny.

Warto podkreślić, że nowe przepisy o zmianie godzin pracy nie dotyczą wszystkich firm. Te rozwiązania mogą być wykorzystane w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo poniosły straty w okresie epidemii koronawirusa.

Tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa to projekt rządu, który ma na celu ograniczenie negatywnych efektów wywołanych przez epidemię koronawirusa na polską gospodarkę. Nad projektem pracowały m.in. Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej czy Ministerstwo Finansów. Szacowana całkowita wartość tego pakietu to co najmniej 10 proc. PKB. Pomoc ma wynieść ok. 212 mld zł.

Tagi:

Tarcza antykryzysowaKoronawiruspracownicypracodawcypraca

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Sztuczna inteligencja pozbawi pracy setki milionów osób w ciągu najbliższych kilku lat

Czytaj więcej >

Praca

Biedronka ogłasza kolejne podwyżki. Sieć jest obecnie największym pracodawcą w Polsce

Czytaj więcej >

Praca

Wiceminister MRiPS proponuje zmianę Ustawy o bezrobociu. Będzie większy nacisk na przebranżowienie

Czytaj więcej >
Praca

Praca

Załatwianie prywatnych praw szefa. Była pracownica banku wywalczyła odszkodowanie

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Wiceminister MRiPS: potrzebna pilna zmiana ustawy o bezrobociu. Rząd ma nowe propozycje

Czytaj więcej >

Praca

Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

Czytaj więcej >