praca-pxfuel-cc0
pxfuel.com, CC0
Autor Stanisław Węgrowski - 30 Marca 2020

Oficjalnie: są nowe, ważne zmiany w godzinach pracy i nie tylko. Wielu się nie spodobają

Praca może być wykonywana w godzinach, które w normalnych okolicznościach byłyby zabronione - to jedna ze zmian wprowadzonych przez tarczę antykryzysową. Pracodawca będzie mógł przedłużyć pracownikom godziny pracy.

Praca dłuższa, mniej odpoczynku

Pakiet ustaw zawarty w tarczy antykryzysowej przewiduje zmiany w prawie pracy. Zgodnie z obecnymi przepisami pracownik w ciągu doby ma prawo do 11 godzin odpoczynku. Jednak tarcza antykryzysowa daje pracodawcom możliwość skrócenia tego czasu do 8 godzin.

Wygląda na to, że tarcza może nieźle namieszać w prawie pracy. Jak podaje “Fakt”, nowe przepisy umożliwiają też skrócenie czasu odpoczynku przewidzianego na tydzień - może zostać ograniczony do 32 godzin. Według obecnych przepisów było to minimum 35 godzin w tygodniu.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę mającą zapewnić bezpieczne zakupy. Jest na niej aż 14 punktówMinisterstwo Zdrowia opublikowało listę mającą zapewnić bezpieczne zakupy. Jest na niej aż 14 punktówCzytaj dalej

Praca przez 12 godzin

Ponadto, pracodawca będzie mógł wydłużyć dobowy czas pracy z 8 do 12 godzin, zwrot nadgodzin rozłożyć na 12 miesięcy. Jak podaje dziennik, zwrot za przepracowane nadgodziny będzie podlegał obecnym przepisom - za pracę w nadgodzinach można otrzymać dodatkowe pieniądze lub czas wolny.

Jeden z kluczowych produktów znika ze sklepowych półek. Wiele par w kłopotachJeden z kluczowych produktów znika ze sklepowych półek. Wiele par w kłopotachCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Już jutro ważny dzień dla wielu emerytów. Warto sprawdzić stan konta, pojawi się na nim dodatkowa kwota

Warto podkreślić, że nowe przepisy o zmianie godzin pracy nie dotyczą wszystkich firm. Te rozwiązania mogą być wykorzystane w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo poniosły straty w okresie epidemii koronawirusa.

Tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa to projekt rządu, który ma na celu ograniczenie negatywnych efektów wywołanych przez epidemię koronawirusa na polską gospodarkę. Nad projektem pracowały m.in. Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej czy Ministerstwo Finansów. Szacowana całkowita wartość tego pakietu to co najmniej 10 proc. PKB. Pomoc ma wynieść ok. 212 mld zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Michał zmarł na koronawirusa, był młody, zdrowy. "Nudzisz się? Mój brat też chciałby, ale nie żyje"
  2. Napięta sytuacja w Szpitalu Bródnowskim. 72 osoby zakażone koronawirusem, coraz mniej personelu medycznego
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Europejski kraj wprowadza nowy nakaz. Pytano o niego też polskich polityków
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News