BiznesINFO.pl

BiznesInfo

PPK może się opłacać. Mężczyzna w niecałe 4 lata uzbierał ponad 650 tys. zł

16 Marca 2023

Autor tekstu:

Olgierd Maletka

W ostatnim czasie kilka milionów Polaków musiało zdecydować, czy zechcą odkładać pieniądze na emeryturę w ramach PPK. W marcu około 8 mln pracowników zostało automatycznie zapisanych do programu. Jak się okazuje, niektórzy z nich w zamian za potrącanie niewielkiej części wynagrodzenia, mogą liczyć na spore oszczędności.

PPK nie takie złe?

Pracownicze Plany Kapitałowe to program prywatnego, długoterminowego oszczędzania, w którym oszczędności budowane są wspólnie przez pracowników, pracodawców i państwo. W ostatnim czasie był przedmiotem zagorzałej debaty publicznej. 

Aktualnie w programie partycypuje ponad 2,5 mln osób. Oznacza to, że około 35 proc. uprawnionych do udziału w programie, oszczędza w PPK, czytamy na stronie Business Insider. 

Perspektywa na przyszłość

Jak podaje portal, pracownik zarabiający średnią krajową, mógł przez nieco ponad trzy lata odłożyć już około 10 tys. zł. Ponad połowę tej sumy stanowią wpłaty własne, ale niemal drugie tyle pochodzi z dopłat pracodawcy i państwa. Na niektórych kontach w ciągu ponad trzech lat funkcjonowania programu uzbierały się już pokaźne kwoty.

660 tys. zł oszczędności

Business Insider rozmawiał z Bartoszem Marczukiem, wiceprezesem Polskiego Funduszu Rozwoju, który przyznał, że najwyższe saldo rachunku PPK posiada kapitał o wartości ponad 660 tys. zł.

Portal dokonał przykładowych obliczeń. Zakładając, że taka osoba odkładała pieniądze od początku istnienia programu, to żeby przez okres 40 miesięcy na jej koncie PPK znalazła się tak wysoka suma, co miesiąc na jej rachunek musiałoby wpływać około 16,5 tys. zł. Oznacza to, że rekordzista musiałby zarabiać miesięcznie około 472 tys. zł brutto.

Jak to wygląda u przeciętnego Kowalskiego?

Business Insider podaje, że średnio rachunku w PPK jest około 4,8 tys. zł. Ponad połowa dokonywanych wpłat nie przekracza 150 zł, a dopiero co dziesiąty oszczędzający wpłaca co najmniej 300 zł miesięcznie. 

Tagi:

PPKOszczędności

Podobne artykuły

Finanse

Przedsiębiorcy powinni mieć się na baczności. ZUS zapowiada kontrole wielu firm
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS przypomina. Chodzi o wysokość emerytur
Czytaj więcej >

Finanse

Tusk założył się o jedno euro, że rozwiąże problem inflacji w dwa lata
Czytaj więcej >

Finanse

Dwie Biedronki, dwie różne ceny produktu. Sieć się tłumaczy
Czytaj więcej >

Finanse

Glapiński: ”Nie powinniśmy i nie możemy zrezygnować ze złotego”
Czytaj więcej >

Finanse

Ponad 4000 zł rekompensaty za drożyznę. Otrzymają ją tylko wybrani Polacy
Czytaj więcej >
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]