BiznesINFO.pl > Twój portfel > Wziąłeś 5 tys. zł pożyczki z tarczy antykryzysowej? Nastąpiły zmiany, o których musisz wiedzieć
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 22.03.2022 08:59

Wziąłeś 5 tys. zł pożyczki z tarczy antykryzysowej? Nastąpiły zmiany, o których musisz wiedzieć

pożyczka
eastnews/Arkadiusz Ziolek

Pożyczka w ramach tzw. „tarczy antykryzysowej”

Pojawiła się ważna informacja dla przedsiębiorców, którzy skorzystali z mikropożyczki 5 tysięcy złotych w ramach tzw. "tarczy antykryzysowej". Już od teraz mogą oni starać się o umorzenie tego zobowiązania bez wychodzenia z domu. Jedynym warunkiem, który należy spełnić jest ciągłe prowadzenie działalności gospodarczej przez trzy miesiąca od dnia przyznania pożyczki. Niestety przed zmianami formalna strona składania wniosku była czasochłonna, skomplikowana i powodowała wiele opóźnień w realizacji podań, przez fakt popełnianych w trakcie wypełniania przez przedsiębiorców błędów.

Pojawiło się między innymi mnóstwo wątpliwości dotyczących np. terminu upływu wyznaczonego do złożenia wniosku czy formy jego realizacji. Jak donosi serwis bakier.pl, również podobnego zdania był rzecznik MŚP, który apelował, aby możliwe było umorzenie pożyczki 5 tysięcy złotych bez konieczności składania wniosku. Takie rozwiązanie byłoby nie tylko wygodne dla interesantów, ale także urzędów, które w dobie pandemii koronawirusa obciążone są dodatkowymi zadaniami i wyzwaniami. Ponadto administracja samodzielnie mogłaby dokonać wszelkich formalności np. sprawdzić, czy przedsiębiorca prowadzi działalność za pośrednictwem baz CEIDG czy KRS.  

Umorzenie pożyczki z urzędu

Statystyki wskazują na, że do tej pory ponad 1,5 mln wniosków o mikropożyczki. Do tej pory rozpatrzono około 69 proc. przesłanych formularzy. Wynik ten skłonił ustawodawcę do szybkich zmian w realizacji wniosków. Dzięki nowelizacji podania będą rozpatrzone z urzędu z zachowaniem wszystkich wymogów sanitarnych, jakie narzuciła pandemia koronawirusa, bez potrzeby udawania się fizycznie przez przedsiębiorców do placówek.

Zgodnie z art.15 ust.10 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.) przedsiębiorcy nie będą mieć obowiązku zapłaty podatku od umorzonej kwoty pożyczki a nastąpi ona z urzędu, jak podaje serwis bezprawnik.pl

Ministerstwo Rodziny potwierdziło, że do tej pory z budżetu państwa wydano łącznie 5,65 mld zł na sfinansowanie 1,13 mln mikropożyczek dla przedsiębiorców próbujących przetrwać na rynku w czasie kryzysu wywołanego epidemią SARS-CoV-2.

Polecane