Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Potężny cios dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ich składki wzrosną do ponad 1600 zł
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 09:24

Potężny cios dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ich składki wzrosną do ponad 1600 zł

Składki ZUS na rekordowym poziomie
Pxhere

To nie są dobre prognozy dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Z wyliczeń ekspertów Federacji Przedsiębiorców Polskich wynika, że składki na ZUS tych osób wzrosną w przyszłym roku do 1600 zł. Jeśli wejdą w życie założenia tzw. Polskiego Ładu, przedsiębiorcy zapłacą jeszcze więcej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Z prognoz ekspertów wynika, że składki na ZUS dla firm wyniosą w 2022 roku 1600 zł

  • Z jakimi wydatkami trzeba się będzie liczyć gdy wejdzie w życie Polski Ład

  • Kiedy poznamy wysokość składki zdrowotnej

Składki na ZUS na rekordowym poziomie

Niezbyt dobre prognozy dla osób prowadzących działalność gospodarczą prezentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

"Rzeczpospolita" prezentuje wyliczenia eksperta z których wynika, że składki na ZUS dla tej grupy wzrosną w przyszłym roku do poziomu 1600,33 zł miesięcznie.

Wyliczenia te póki co są jedynie prognozą, gdyż ostateczna wysokość składek uzależniona będzie od wysokości składki zdrowotnej, a tą poznamy dopiero na początku przyszłego roku.

Wysokość składki zdrowotnej póki co można jedynie oszacować w oparciu o prognozę dotyczącą przeciętnego wynagrodzenia w przyszłym roku, jaką zaproponował niedawno rząd. Tym samym można przewidywać, że składka wzrośnie z dotychczasowych 381,81 zł do 406,63 zł miesięcznie, czyli o ok. 25 zł. Przedstawiciel Federacji Przedsiębiorców Polskich zwraca uwagę, że wiązałoby się to ze wzrostem składek o 142,84 zł w porównaniu z 2021 r., czyli o niemal 10 proc.

Kozłowski podkreśla, że w ujęciu kwotowym mielibyśmy do czynienia z największym wzrostem od 1999 roku, czyli od czasu reformy ubezpieczeń społecznych przeprowadzonej przez gabinet Jerzego Buzka.

Jeszcze większe wzrosty przez Polski Ład

Ale wzrost składek na ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą może być jeszcze większy. Wystarczy, że w 2022 roku wejdą w życie rozwiązania zaproponowane w ramach tzw. Polskiego Ładu, czyli programu społeczno-gospodarczego rządu PiS.

"Rzeczpospolita" przypomina, program zakłada, iż dla osób będących podatnikami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, podstawa wymiaru składki ma wynosić już nie 75 proc. a 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w ostatnim kwartale poprzedniego roku.

Oznaczałoby wzrost składki zdrowotnej do poziomu 542,18 zł, czyli o ponad 160 zł niż obecnie.

Wszystkie składki wzrosłyby natomiast do poziomu 1735,88 zł i byłby to wzrost o niemal 20 proc.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Składki ZUS