BiznesINFO.pl

BiznesInfo

Rodzice dzieci ciężko chorych mogą starać się o dodatkowe 4000 zł

1 Lutego 2023

Autor tekstu:

Olgierd Maletka

Dzisiaj weszło w życie Rozporządzenie MRiPS uprawniające rodziców do jednorazowego świadczenia w wysokości 4000 zł. Obejmuje dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą jego życiu.

Jeżeli urodziło Ci się dziecko, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o jednorazowe świadczenie z ustawy "Za Życiem”.

Jednorazowe świadczenie w wysokości 4000 zł przysługuje: matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu (osobie, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem) albo opiekunowi faktycznemu dziecka (osobie, która faktycznie opiekuje się dzieckiem i jednocześnie złożyła do sądu wniosek o przysposobienie dziecka) bez względu na dochód.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać jednorazowe świadczenie?

Aby uzyskać świadczenie, trzeba posiadać zaświadczenie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Trzeba także posiadać zaświadczenie lekarskie potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu.

Czas ma znaczenie

Należy pamiętać o zachowaniu terminu, bowiem wniosek taki złożyć należy w ciągu 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia, nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Jest to termin, którego nie można przywrócić, a wniosek złożony po jego upływie zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia.

Tagi:

pomoc socjalna

Podobne artykuły

Finanse

Najnowsze dane dotyczące inflacji. Mamy dobre wiadomości
Czytaj więcej >

Finanse

Ważny komunikat ZUS. Dotyczy wysokości emerytur
Czytaj więcej >

Finanse

W 2023 roku podatek od psa to nawet 150,93 zł. Wielu zapłaci znacznie mniej, inni nie zapłacą wcale
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS apeluje: wciąż kilkaset tysięcy Polaków nie wykorzystało dodatkowego 500 zł na dziecko. Po 31 marca pieniądze przepadną
Czytaj więcej >

Energetyka

Rząd właśnie ogłosił. Od kwietnia rusza nowa edycja programu „Mój prąd”
Czytaj więcej >

Finanse

Pakiet darmowych badań dla każdego ubezpieczonego w NFZ. Sprawdzamy, kiedy obowiązuje refundacja
Czytaj więcej >
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]