Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polska i Słowacja chcą zorganizować zimowe igrzyska olimpijskie w 2034 roku. Naszym gospodarzem byłoby Zakopane
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 12.02.2023 14:39

Polska i Słowacja chcą zorganizować zimowe igrzyska olimpijskie w 2034 roku. Naszym gospodarzem byłoby Zakopane

Zakopane at night
Autor: Mgiganteus - Praca własna, CC BY 2.5.

PAP donosi, że Ministerstwo Sportu i Turystyki jest jedną ze stron w trakcie konsultacji, które odbywa Polska i Słowacja ze środowiskami sportowymi. Przedmiotem rozmów jest wspólna organizacja zimowych igrzysk olimpijskich w 2034 roku. Gospodarzem po stronie polskiej byłoby Zakopane.

Zimowa stolica Polski ma największe predyspozycje

Wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy przekazał PAP, że gospodarzem zimowej imprezy w 2034 roku byłoby Zakopane (ustalenia przebiegają w fazie konsultacji), które przez wzgląd na Centralny Ośrodek Sportu — jeden z najlepiej wyposażonych w Europie — ma największe możliwości do organizacji imprezy na taką skalę. W ramach Ośrodka funkcjonuje kompleks skoczni narciarskich, stadiony oraz będący obecnie w budowie — kryty tor lodowy.

Wiceminister dodał, że oczywiście konieczne byłoby wybudowanie brakującej infrastruktury, ale wsparcie w tym zakresie mielibyśmy właśnie ze strony Słowacji, która ma stoki narciarskie w Tatrach Wysokich i Niżnych.

Pod względem infrastruktury pozasportowej kluczowy w ocenie możliwości organizacji będzie na pewno system komunikacyjny. Areny sportowe muszą być dobrze skomunikowane z najbliższymi lotniskami. Nowa, dwupasmowa zakopianka jest już niemal gotowa. Powstaje dwupasmówka do Nowego Targu i będzie gotowa w przyszłym roku, a warianty rozbudowy końcowego odcinka do Zakopanego są analizowane — przekazał wiceminister.

Koszty organizacji zimowej olimpiady są jak wskazał Andrzej Gut-Mostowy — nawet 8 razy niższe niż w przypadku letnich igrzysk. 

Przypomnijmy, że Zakopane bezskutecznie ubiegało się o możliwość organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2006 roku.