Policja liczy na pomoc "życzliwych" sąsiadów
pixabay/arembowski
Autor Radosław Święcki - 24 Marca 2020

Policja z kontrolami sama sobie nie poradzi. Liczy, że doniesie na ciebie sąsiad

Eksperci nie mają wątpliwości, że policja nie będzie w stanie samodzielnie zapanować nad wprowadzonymi we wtorek ograniczeniami dotyczącymi przemieszczania się. W ich ocenie kluczowy w obecnej sytuacji będzie tzw. czynnik społeczny.

Policja nie upilnuje

Przypomnijmy, że rząd zaostrzył we wtorek zasady kwarantanny. Wejdą one w życie w środę i obowiązywać będą do 11 kwietnia. Nowe zasady zakładają zakaz przemieszczania się z wyjątkiem pracy i "niezbędnych spraw życia codziennego", a także ograniczenia w podróżowaniu komunikacją zbiorową.

W kwarantannie nie masz co liczyć na przesyłkę. Poczta Polska wstrzymuje listonoszyW kwarantannie nie masz co liczyć na przesyłkę. Poczta Polska wstrzymuje listonoszyCzytaj dalej

Andrzej Mroczek, ekspert ds. bezpieczeństwa Collegium Civitas podkreślił w rozmowie z Polsat News brak precyzji we wprowadzonych zasadach, a także nad wyzwanie przed jakim stoi policja.

- Ograniczenie przemieszczania to bardzo potężne przedsięwzięcie. Policja sama by sobie z tym nie poradziła. Musiano by zaangażować również wojsko. Pytanie tylko co by było uzasadnieniem do wyjścia z domu? To rząd musi określić precyzyjnie. Ludzie mogą skłamać, a wystarczy powiedzieć, że idzie się po zakupy. To z technicznego punktu widzenia wydaje się bardzo trudne – powiedział Mroczek.

W ocenie eksperta, takie działania można zastosować na wypadek wprowadzenia stanu wyjątkowego, bądź klęski żywiołowej.

- Tego typu komunikat spowoduje przede wszystkim panikę, poczucie zagrożenia. Nie ulega wątpliwości, że skończyłoby się tym, że ludzie zaczęliby szturmować sklepy spożywcze - ocenił Mroczek.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. WHO przekazało nowe ustalenia. “Kwarantanna to za mało”, jest ważniejsza kwestia

Ekspert przywołał przykład Włoch, gdzie konieczne jest posiadanie oświadczeń, w których wyjaśnia się po co i gdzie dana osoba się wybiera.

- Jednak obywateli można zdyscyplinować tylko wprowadzając potężne kary finansowe i areszt za złamanie prawa. Wówczas na pewno większa część osób nie będzie świadomie nadużywała wychodzenia z domu, np. żeby się przewietrzyć - powiedział gość Polsat News.

Dostały 5 tys. zł kary za złamanie kwarantanny. 5 dni później znowu ją zlekceważyłyDostały 5 tys. zł kary za złamanie kwarantanny. 5 dni później znowu ją zlekceważyłyCzytaj dalej

Sąsiedzi doniosą?

Mroczek zwrócił również uwagę na tzw. czynnik społeczny.

- Ważny pozostaje czynnik społeczny, czyli tzw. informatorzy, którzy dyscyplinują określoną społeczność. Dzieje się to w obawie przed tym, że niektóre osoby zostaną przez sąsiadów wydane policji, gdy będą się przemieszczać bez uzasadnienia. A takich ludzi nie brakuje. Teraz dużo osób pozostaje w domach, spoglądają przez okno i jak zobaczą takiego sąsiada to mogą poinformować władze – powiedział ekspert.

- Jeżeli ktoś łamie zasady, to tego czynnika społecznego z pewnością nie zabraknie. Tu będą odgrywały rolę wszystkie aspekty, bo ani policja ani wojsko nie są w stanie wszystkich upilnować. W dużych aglomeracjach to fizycznie niemożliwe – dodał.

Wywóz śmieci z ograniczeniami. Pierwsze wchodzą w życie już za kilka dni, wiemy od kogo zacznąWywóz śmieci z ograniczeniami. Pierwsze wchodzą w życie już za kilka dni, wiemy od kogo zacznąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tłok w komunikacji miejskiej, ludziom puszczają nerwy. "Gdzie jest szacunek dla ludzi. To igranie z ogniem".
  2. Objawy zawału serca u kobiet mogą być nietypowe. Nie wolno ich lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Największy skok zakażeń w Rosji. Smutna granica bardzo blisko
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News