BiznesINFO.pl

PIXNIO

Polacy popierają urlop dla niepalących. Przerwa „na papieroska” bywa kosztowna

27 Listopada 2022

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Dla niemal 60 proc. niepalących Polaków praca byłaby atrakcyjniejsza, gdyby za niewychodzenie „na papieroska” dostali dodatkowe dni wolne – czytamy w badaniu „Praca w czasach zmian”. W 2019 roku prawie 8 mln Polaków przyznało się do regularnego palenia. Według firmy Work Service, przy założeniu, że dzienna suma przerw na papierosa w pracy wynosi nawet godzinę, straty finansowe firm z tego tytułu miały wynieść w skali kraju nawet kilkadziesiąt milionów złotych dziennie (szacunki właściwe dla 2017 roku).

Na zlecenie portalu Pracuj.pl firma ARC Rynek i Opinia opracowała badanie, w którym zapytała Polaków o ich podejście do czterodniowego tygodnia pracy, wychodzenia „na papieroska” w godzinach pełnienia obowiązków zawodowych i preferowanych warunków zatrudnienia.

Pomysł na urlopowy bonus dla niepalących

Badania realizowane kilka lat temu przez GUS wykazały, że do nałogowego palenia przyznała się ponad 1/5 naszych rodaków. W 2017 roku Work Service oszacował, że palenie papierosów trwa nawet godzinę w ciągu każdego dnia pracy. Średnie i duże przedsiębiorstwa miałyby wówczas z tego powodu tracić 30,9 mln złotych dziennie.

Podkreślić należy, że w Kodeksie pracy nie poruszono do tej pory kwestii przerw na palenie papierosów. Jednak w raporcie Praca w czasach zmian” większość ankietowanych stwierdziła, że gdyby za niepalenie papierosów otrzymali dodatkowe dni wolne, znacznie chętniej podjęliby pracę. Takie rozwiązanie działa już zresztą w japońskiej firmie Piala Inc., w której niepalący pracownicy otrzymali 6 dni urlopu.

Jeśli chodzi o pozostałe wyniki badania, to 79 proc. respondentów chciałoby spędzać w pracy tylko 4 dni w tygodniu i nie tracić przy tym pełnego wynagrodzenia. Popularnością wśród Polaków wciąż cieszy się też możliwość całkowitej pracy zdalnej, którą poparło 38 proc. ankietowanych. Natomiast dla ponad 60 proc.  pozostawienie kandydatowi decyzji, czy woli pracować zdalnie, hybrydowo czy stacjonarnie – stanowi dodatkowy plus dla potencjalnego pracodawcy.

Polska w niechlubnej czołówce

Global Burden of Disease (GBD) szacuje, że z powodu palenia i spożywania tytoniu Polacy każdego roku tracą 2 mln dni życia. Są to dane wskaźnika DALY, który wyraża utracone lata życia w wyniku pogorszenia/utraty zdrowia lub śmierci – następstw choroby odtytoniowej.

Kilka miesięcy temu Polskie Towarzystwo Onkologiczne wystosowało apel do rządzących o ograniczenie dostępności wyrobów tytoniowych. W realizacji tego założenia miałyby pomóc m.in. podwyższenie akcyzy na tego typu produkty, wdrożenie innych rozwiązań fiskalnych zmniejszających dostęp do papierosów oraz zaostrzenie kar dla sprzedających wyroby tytoniowe nieletnim.

Tagi:

pracaurloppapierosy

Podobne artykuły

Praca

Od dzisiaj wielka zmiana w przepisach. Nie dasz jednego dokumentu i dostaniesz 30 tys. zł kary
Czytaj więcej >

Praca

Zarobki komendantów poszły w górę. Rekordzista otrzymał ponad 50 tys. więcej w ciągu roku
Czytaj więcej >

Praca

Volvo zamknie wielką fabrykę autobusów we Wrocławiu. Firma zwolni 1500 osób, będą wysokie odprawy
Czytaj więcej >

Praca

Na bramach polskich stoczni zawisły listy. Ich treść bardzo mocno zaskoczyła
Czytaj więcej >

Finanse

Dziś ostatni dzień na dopełnienie ważnego obowiązku w ZUS. Za niedotrzymanie terminu grożą kary
Czytaj więcej >

Praca

Morawiecki: "Na rynku pracy udział kobiet wzrósł z 55% kilka lat temu do 63% w 2022 r. Aktywnych zawodowo jest 7,4 miliona pań"
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]