Polacy tańsi wobec obywateli zachodu
wikimedia.org/Piotr Drabik
Autor Przemysław Terlecki - 10 Sierpnia 2019

Polacy tańsi od obywateli Zachodu. Za dane o nas płacą grosze

Polacy i dane o nich nie przedstawiają wielkim koncernom technologicznym takiej wartości, jaką odznaczają się dane o obywatelach Zachodu. Różnica jest ogromna i z pewnością wielu może poczuć się urażonych.

Polacy, podobnie jak Niemcy, Słowacy, Czesi, Ukraińcy, ale także Japończycy i inne nacje, które mają szeroki dostęp do sieci internetowej i masowo tworzą w nich konta społecznościowe, są źródłem cenngo towaru dla wielkich koncernów technologicznych. Dane dotyczące poszczególnych użytkowników są bowiem sprzedawane przez niejedno medium, na czym zbijają prawdziwe fortuny. Ile średnio zarabia się na jednej osobie? Jak wskazał Robert Shapiro, były główny doradca ekonomiczny Billa Clintona, przeciętnie za jednego Amerykanina koncerny dostawały 202 dolary.

Szacujemy, że internetowe koncerny zarobiły średnio 202 USD na amerykańskim internaucie i jego danych osobistych. Wierzymy, że to konserwatywny szacunek - poinformował Shapiro.

Rekordowa podwyżka płacy minimalnej. Rząd przyjął propozycję resortuRekordowa podwyżka płacy minimalnej. Rząd przyjął propozycję resortuCzytaj dalej

Polacy wyceniani znacznie gorzej od obywateli Zachodu

Jednak nie wszyscy użytkownicy internetu są wyceniani jednakowo. Zdecydowanie drożej ceni się obywateli Stanów Zjednoczonych od mieszkańców Europy. Różnica między Niemcem a Amerykaninem nie jest jednak aż tak spora, jak między Polakiem a mieszkańcem USA. Za Polaka koncerny dostają bowiem znacznie mniej pieniędzy. Rynek reklam online w Polsce wart jest około 4,5 mld złotych przy 28 mln użytkowników sieci, podaje INNPoland. Oznacza to, że wartość reklamowa Polaka w internecie wynosi około 160 złotych.

Jednak same dane to tylko część tej kwoty, a mianowicie około 25%. Łatwo więc wyliczyć, że za dane o polskim użytkowniku sieci dostać można 40 złotych. Idąc dalej tym tropem dochodzimy do dość mało pocieszającego dla Polaków wniosku. Otóż 40 złotych, czyli około 10 dolarów, to aż 20 razy mniej niż koszt Amerykanina. W twardych liczbach widać więc, że użytkownik sieci z nad Wisły jest dla koncernów znacznie tańszy niż obywatel krajów Zachodu, ze Stanami Zjednoczonymi na czele.

500 plus dla emerytów jeszcze w tym roku! Warto pospieszyć się ze złożeniem wniosku500 plus dla emerytów jeszcze w tym roku! Warto pospieszyć się ze złożeniem wnioskuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  4. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News