Młode pokolenie czuje się najgorzej od kilku dekad
Pxhere
Autor Wiktoria Pękalak - 9 Stycznia 2021

Młode pokolenie Polaków z najgorszym wynikiem od 20 lat. Dane porażają

Młode pokolenie jest coraz bardziej nieszczęśliwe. Badanie przeprowadzane przez CBOS pokazało, że najmłodsi nie czuli się tak źle aż od dwóch dekad. Problemem jest także władza, przez którą wszyscy czują się lekceważeni.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zmieniły się nastroje Polaków w trakcie pandemii
  • Z czego jesteśmy zadowoleni
  • Jak czuje się młode pokolenie

Młode pokolenie jest coraz bardziej nieszczęśliwe

CBOS przeprowadził badanie samopoczucia wśród Polaków. Jego wyniki są najgorsze od wielu lat, zwłaszcza wśród młodego pokolenia 18-24 lata. Są jednak powody, z których możemy się cieszyć.

Badanie przeprowadzone przez CBOS pokazało, że w minionym roku byliśmy dumni ze swoich osiągnięć - 57 proc. Polaków często lub bardzo często odczuwała zadowolenie z tego, że coś im się udało, a 51 proc. deklarowało ogólną dumę ze swoich osiągnięć.

Coraz więcej osób, czuje, że ich życie wygląda dokładnie tak, jak powinno - 49 proc. respondentów wielokrotnie w ciągu roku czuło pewność, że wszystko w życiu układa się dobrze, a prawie co drugi ankietowany - 46 proc. - doświadczał uczucia zaciekawienia lub ekscytacji.

Czujemy się lekceważeni przez władzę

Ostatnie wydarzenia sprawiły, że nie jesteśmy zadowoleni z tego, co robi władza. Liczne protesty, wprowadzane wciąż nowe obostrzenia, brak miejsc w szpitalach, wszystko to z pewnością przyczyniło się do tego, że aż 46 proc. respondentów wskazało, że czuje się lekceważona przez władzę. Widać to także w ostatnich sondażach, które pokazują tendencję spadkową, jeśli chodzi o poparcie dla partii rządzącej.

Dwaj policjanci zwolnieni ze służby. Z radiowozu zrobili sypialnięDwaj policjanci zwolnieni ze służby. Z radiowozu zrobili sypialnięCzytaj dalej

Wielu z nas regularnie doświadczało rozdrażnienia (44 proc.), a co trzeci badany (36 proc.) czuł zniechęcenie i znużenie. 31 proc. ankietowanych wielokrotnie w ciągu minionego roku czuło się bezradnie, prawie jedna czwarta Polaków (21 proc.) czuło przygnębienie i depresję, a 19 proc. wściekłość. Pojawiły się także osoby, które zadeklarowały, że miewają myśli samobójcze (1 proc.).

Kiedyś było lepiej

W porównaniu do wyników z ubiegłego roku, czujemy się gorzej. Tegoroczny raport liczył mniej pozytywnych deklaracji, przy jednoczesnym wzroście negatywnych. Widać to zwłaszcza w tym, że coraz mniej osób czuje się pewnie, podaje PAP. Poczucie pewności, że wszystko układa się dobrze, odczuło w ubiegłym roku 16 punktów procentowych mniej Polaków niż w badaniu z 2019 roku.

Wyraźny spadek samopoczucia widoczny jest w najmłodszej grupie 18-24 lat. Najmłodsze pokolenie dorosłych częściej odczuwa depresję (32 proc. w stosunku do 21 proc. ogółu), bezradność (44 proc. wobec 31 proc.) i znużenie (47 proc. wobec 36 proc.). To najgorsze wyniki na przestrzeni ostatnich dwóch dekad.

Według autorów raportu wynika to z konieczności izolacji. Młodzież została pozbawiona możliwości kontaktu z rówieśnikami, co do tej pory nigdy się nie zdarzało.

Badanie CBOS "Aktualne problemy i wydarzenia" zostało przeprowadzone w ramach procedury mixed-mode na imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL, liczącej 1010 osób.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News