Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podwyżki emerytur dla seniorów. ZUS ujawnił terminy wypłat
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 24.02.2024 14:03

Podwyżki emerytur dla seniorów. ZUS ujawnił terminy wypłat

Seniorzy, pieniądze
Pixabay/jhenning/Iberion

Już wkrótce Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci seniorom podwyższone świadczenia. Poziom tegorocznej waloryzacji został ujawniony już jakiś czas temu, a teraz ZUS poinformował, kiedy dokładnie emeryci będą mogli liczyć na wyższe przelewy.

Seniorzy co roku mogą liczyć na podwyżki emerytur

Seniorzy co roku mogą liczyć na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych. Jest to taka podwyżka, która dopasowuje wysokość wypłat do aktualnej sytuacji gospodarczej. Wysokość waloryzacji zależy przede wszystkim od poziomu inflacji i realnego wzrostu wynagrodzeń. Jeśli chodzi o wysokość tegorocznych podwyżek, to będzie ona na poziomie 12,12 proc. Aktualnie minimalna emerytura wynosi 1588,44 zł brutto, a od 1 marca będzie to już 1780,96 zł brutto.  

Zobacz także: Będą dodatkowe dni wolne od pracy? Padła zaskakująca propozycja

Gigantyczne zmiany w PZU. Spółka wydała komunikat

Czy będzie druga waloryzacja emerytur?

Już jakiś czas temu pojawił się pomysł dotyczący wprowadzenia drugiej waloryzacji dla seniorów. Jak się okazuje, rząd aktualnie pracuje nad wdrożeniem jeszcze jednej podwyżki świadczeń, ale tylko pod warunkiem, że poziom inflacji przekroczy określony poziom. 

Ostatnio Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej przekazał, że jego resort złożyć już nawet wniosek w tej sprawie do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. 

ZUS ujawnia dokładne terminy wypłat emerytur z podwyżkami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał ostatnio komunikat, w którym poinformował o dokładnych terminach wypłat podwyższonych świadczeń. Okazuje się, że pieniądze będą przyznawane w standardowych datach, a pierwsze osoby otrzymają je już w piątek, 1 marca. ZUS przeważnie wypłaca emerytury: 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia każdego miesiąca. Wyjątkiem od tych zasad są niedziele i dni wolne od pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jednocześnie przypomina, że seniorzy nie muszą dopełniać żadnych formalności, by otrzymać zwaloryzowane świadczenia.