BiznesINFO.pl
Podwyżek nie będzie

Obraz _Alicja_ z Pixabay

Pielęgniarki bez podwyżek? Pomysł zaskakuje i to w szczycie pandemii koronawirusa

14 Października 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

"Gazeta Wyborcza": Pielęgniarki podwyżek nie dostaną? Zaskakują propozycja Ministerstwa Zdrowia w sprawie wynagrodzenia personelu. Nikt nie kryje zdziwienia tym pomysłem, szczególnie w czasach epidemii.

Jak wskazuje "Gazeta Wyborcza", od nowego roku mogą zajść zmiany w sposobie wynagradzanie pielęgniarek i położnych. Obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia wypłaca szpitalom pieniądze z konkretnym przeznaczeniem na podwyżki dla personelu. Są to inne środki niż te, które szpitale otrzymują na obsługę administracyjną czy usługi medyczne. Oznacza to, że pieniędzy z budżetu "płacowego" nie można przeznaczać na cele inne, niż podwyżki dla pielęgniarek i położnych, które wywalczyły podwyżki w wysokości 400 złotych na przestrzeni lat 2015-2018.

Wywalczonych podwyżek nie będzie?

Najnowsza propozycja Adama Niedzielskiego, nowego ministra zdrowia, a poprzednio prezesa NFZ jest zaskakująca - informuje "GW". Ministerstwo Zdrowia chce zmienić zasady wypłacania świadczeń. W myśl nowej propozycji, szpitale miałyby otrzymywać z centrali jeden przelew. W tym "wspólnym worku" znalazłyby się pieniądze na usługi medyczne, wypłaty i koszta administracyjne. "Gazeta Wyborcza" wskazuje, że ten pomysł kładzie się bladym strachem wśród pielęgniarek. Żywią one obawy, że taki sposób rozliczania spowoduje "łatanie dziur" w innych sektorach szpitalnej działalności, zamiast realnie przełożyć się na pensje i podwyżki.

– Uważamy za skandaliczne, że Ministerstwo Zdrowia działania te podejmuje nie dość, że w okresie pandemii COVID-19 i kulminacji zachorowań, to jeszcze ma dla naszej grupy zawodowej specyficzny, nieoczekiwany prezent z okazji Roku 2020 ogłoszonego Światowym Rokiem Pielęgniarek i Położnych. Można tylko pogratulować Ministrowi wyczucia miejsca i terminu dla wdrożenia takich zmian – pisze na łamach "GW" Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

Tagi:

zarobkiwynagrodzeniewynagrodzeniasłużba zdrowiaminister zdrowia

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

KMP Częstochowa

Polska i Świat

Bezpieczne Andrzejki 2022. Więcej patroli policji na drogach

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów

Czytaj więcej >