Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Podsumowanie Bonu Turystycznego. Możliwa druga edycja programu
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 24.04.2023 10:21

Podsumowanie Bonu Turystycznego. Możliwa druga edycja programu

Plaża
Domena publiczna

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił ostateczne dane dotyczące Bonu Turystycznego. Jednocześnie zaczyna pojawiać się coraz więcej informacji na temat ewentualnej drugiej edycji programu.

5,5 mln zrealizowanych bonów

O statystykach Bonu Turystycznego poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak wynika z udostępnionych przezeń danych cytowanych przez portal Gazeta.pl, między 1 sierpnia 2020 a 31 marca 2023 zrealizowano 5,5 mln bonów.

Jak podaje za ZUS Gazeta.pl, nie zrealizowano 5 proc. bonów, tj. prawie 188 tys. Według “Rzeczpospolitej”, branża turystyczna była zadowolona z programu, jednak liczy na jego rozszerzenie.

Nowe linie lotnicze uruchamiają połączenia z Polski. Pegasus będzie kusił niskimi cenami

Druga edycja niewykluczona

Łączna wartość zrealizowanych bonów wyniosła z kolei 3,2 mld zł. Oficjalnie nie ma informacji na temat tego, czy druga edycja programu w ogóle zostanie przeprowadzona.

Jednak w obiegu nieoficjalnym coraz więcej mówi się o możliwości przeprowadzenia następnej edycji. Jak podaje Gazeta.pl, wskazują na to ustalenia “Rzeczpospolitej”, według których prace nad kolejną wersją bonu mają już być prowadzone.

Walas: formuła powinna być zmieniona

Jak wynika ze słów Bartłomieja Walasa, dziekana Wydziału Turystyki w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, cytowanych przez Gazetę.pl i “Rzeczpospolitą”, jeżeli dojdzie do drugiej edycji programu, to powinna ona być prowadzona w zmienionej formule. Pierwsza była bowiem adresowana do rodzin z dziećmi.

Jego zdaniem, z kolejną edycją powinno być inaczej. Zasugerował wzorowanie się m.in. na Francji, gdzie istnieją tzw. czeki wakacyjne, na które składają się pracownik oraz pracodawca. Tymczasem w oryginalnej formule bon turystyczny, zdaniem Walasa, był narzędziem polityki społecznej państwa.