Podatek unik Żabki
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS
Autor Konrad Karpiuk - 10 Grudnia 2020

Od 1 stycznia ceny we wszystkich sklepach do góry. Jedna sieć już zdążyła ominąć nowy podatek

Podatek od "małpek" miał ograniczyć konsumpcję alkoholu, poprzez wpłynięcie na jego ceny. Opodatkowane miały być butelki trunków o pojemności nie większej niż 300 ml. Sieć Żabka znalazła sposób na ominięcie opłaty.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak Żabka ominie podatek od "małpek"
  • Jak podatek od "małpek" wpłynie na ceny alkoholu
  • Jak wyliczana jest stawka opodatkowania

Podatek od "małpek" nie straszny sieci sklepów Żabka

Nowy podatekma uderzyć w producentów, dystrybutorów i samych konsumentów alkoholu. Wraz z rozpoczęciem nowego roku 2021 w życie wchodzi opłata za "małpki", czyli alkohol w butelkach mniejszych niż 300 ml. Spodziewano się wzrostu cen we wszystkich sklepach. Żabka i na to znalazła sposób.

Portal wiadomoscihandlowe.pl zauważył ciekawy w świetle ostatnich przepisów produkt. W Żabce można znów kupić wódkę Staromiejską, którą niegdyś wycofano ze sprzedaży w sieci. Teraz znów jest dostępna, ale wzbogacona o szczegół, który ochrania ją od naliczenia nowego podatku.

Wódka Staromiejska sprzedawana jest w butelkach 350 ml, więc nowa ustawa nie bierze jej pod uwagę przy naliczaniu podatku. Choć póki co Żabka nie odnotowuje zbyt wysokiej sprzedaży tego alkoholu, to liczy, że po wprowadzeniu ustawy zainteresowanie będzie znacznie większe..

Dzięki uniknięciu podatku od "małpek", cena Staromiejskiej z Żabki będzie bardziej konkurencyjna. Zwłaszcza, że jak podają Wiadomości Handlowe, w przeliczeniu na pół litra alkoholu, inne "małpki" będą znacznie droższe niż ten sam alkohol w butelkach pół litrowych.

Według wyliczeń portalu, pół litra 40-procentowej wódki kosztuje minimum 19 zł. Obecnie jeśli taką samą ilość alkoholu kupimy w butelkach 100 ml, zapłacimy minimalnie 25,50 zł, a w butelkach 200 ml 25 zł. Natomiast po wprowadzeniu podatku minimalne ceny wyniosą 32,50 zł i 30 zł.

Jak przeliczany jest podatek od "małpek"?

Podatek od "małpek" wynosi wynosi 25 zł od 1 litra 100-procentowego alkoholu. Ponadto dotyczy jedynie alkoholów dostępnych w sklepach i przeznaczonych do spożycia poza miejscem ich sprzedaży. To też nowa opłata nie dotknie barów, czy lokali gastronomicznych.

W znacznie prostszym przeliczeniu, cena "małpek" w hurcie będzie wyższa o złotówkę od butelki 100 ml wódki 40 proc. i 2 zł od 200 ml wódki 40 proc. Droższe będzie także 250 ml wina 14-procentowego (o 88 groszy).

Podatek dotyczy jedynie butelek poniżej 300 ml, to też nie wpłynie on na koszt wódki w większych butelkach (choć ich cenę może podnieść np. inflacja). Można więc spodziewać się większej liczby prób omijania przepisów w podobny sposób jaki zrobiła to Żabka.

Rząd tłumaczy swoją decyzję troską o obywateli. Wiele badań na temat problemu alkoholizmu wskazywało, że uzależnieniu od alkoholu sprzyja częsta konsumpcja trunków w małych butelkach (choćby ze względu na ich cenę i dostępność).

Wszystko jasne, jest decyzja ws. budżetu UE. Polska postawiła na jednoWszystko jasne, jest decyzja ws. budżetu UE. Polska postawiła na jednoCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Próba zamachu w Warszawie. Młody mężczyzna chciał się wysadzić
  2. Zbigniew Boniek jest załamany. Stracił przyjaciela, popłynęły łzy
  3. Nie zarejestrowałeś się? Poniesiesz karę 1000 zł

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News