BiznesINFO.pl
biznesinfo ważne

biznesinfo.pl

Podatek od wygranej nie będzie obowiązywał. Zwycięstwo w loterii szczepionkowej bez dodatkowej opłaty

3 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Podatek dochodowy nie będzie pobierany od nagród pieniężnych wygranych w loterii szczepionkowej. Stosowne rozporządzenie w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Finansów. W ten sposób resort chce poprawić frekwencję szczepień.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od jakich nagród podatek w ogóle nie jest pobierany

  • Jakie są zapisy projektu rozporządzenia

  • Co można wygrać w loterii szczepionkowej

Podatek od loterii szczepionkowej zniesiony

Podatek od nagród to ciemna strona każdego konkursu. Zasady są wyjątkowo niekorzystne dla osób, które wygrają pokaźne sumy pieniędzy. Portal poradnikprzedsiebiorcy.pl donosi, że jeżeli wartość nagrody przekracza próg 2 tys. zł, to należy przekazać zryczałtowany podatek w wysokości 10 proc. od wartości wygranej. 

Podatek jest pobierany bez względu na to, czy konkurs organizuje telewizja, radio czy prasa. Należność muszą uregulować również zwycięzcy Lotto. A co z drugim, ważnym losowaniem - loterią szczepionkową, która wystartowała 1 lipca także pod egidą Totalizatora Sportowego?

Tą sprawą postanowiło zająć się Ministerstwo Finansów. Business Inisder Polska podaje, że szef resortu przygotował projekt rozporządzenia, który został opublikowany w piątek 2 lipca i przekazany do uzgodnień.

Jakie są jego zapisy? Minister finansów zarządził, aby podatek dochodowy nie był pobierany od nagród przyznanych w ramach loterii szczepionkowej. 

W projekcie rozporządzenia czytamy, że zarządzenie dotyczy nagród, których jednorazowa wartość nie przekracza progu 2280 zł. Ustawa o PIT wskazuje bowiem, że od niższych nagród podatek nie jest pobierany wcale.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Cel: zwiększyć frekwencję szczepień

Dla Ministerstwa Finansów każdy podatek to kwestia kluczowa. Dlaczego zatem szef resortu postanowić zaniechać poboru należności? W ten sposób chce bowiem zwiększyć profrekwencyjne działanie loterii szczepionkowej, które nieustannie zaznaczają zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i pełnomocnik ds. Narodowego Programu Szczepień - Michał Dworczyk.

Dzięki temu, że podatek nie będzie pobierany od nagród pieniężnych do zwycięzców trafi dokładania taka kwota, jaka została wylosowana. W grę wchodzą naprawdę duże pieniądze.

W losowaniu finałowym można bowiem wygrać aż 1 mln zł. W puli są także samochody elektryczne wraz z pieniędzmi na zakup ubezpieczenia o wartości prawie 112 tys. zł.

Co miesiąc 6 osób ma szansę na 100 tys. zł i samochód osobowy Toyota Corolla. Z kolei w losowaniach tygodniowych do wzięcia jest 60 nagród opiewających na 50 tys. zł oraz 720 hulajnóg elektrycznych. Od żadnej z tych nagród podatek nie zostanie ściągnięty.

W puli są także mniejsze nagrody. W ramach losowań codziennych co 500 osoba ma szansę zdobyć 200 zł, a co 2 tys. osoba - 500 zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

podatekIle wynosi podatek od wygranej pieniężnej?Ministerstwo FinansówKoronawirus

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Szykuje się nowe świadczenie. Dostaną rodziny poległych mundurowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ceny chleba i smakołyków w cukierniach już niedługo powinny się znacząco obniżyć

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Chciała zaadoptować kota. W efekcie straciła 760 tys. dolarów

Czytaj więcej >
Śmieciarka we Wrocławiu uprowadzona

Polska i Świat

Zmowa przetargowa firm wywożących śmieci. Zapłacą gigantyczną karę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rosyjska gospodarka ledwo zipie. Nawet za Jelcyna dane nie były tak katastrofalne

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Prezes oraz pracownicy banku podejrzani o kradzież 55 mln zł

Czytaj więcej >