BiznesINFO.pl > Twój portfel > Podatek od spadku do zmiany. Chcą rozszerzyć listę zwolnionych, wiemy już o kogo
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:45

Podatek od spadku do zmiany. Chcą rozszerzyć listę zwolnionych, wiemy już o kogo

Podatek od spadku do modyfikacji
Pixabay/krzys16

Podatek od spadku na nowych zasadach

Projekt zmian w podatku od spadek zaprezentowali posłowie Koalicji Obywatelskiej. Zgodnie z ich koncepcją należy poszerzyć krąg osób zwolnionych z obowiązkowej należności o osoby, które nie są biologicznymi potomkami zmarłych.

Obecnie podatku od spadku nie muszą płacić małżonkowie, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha. Chcąc uzyskać zwolnienie, należy zgłosić nabycie majątku do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu.

Kogo będzie dotyczyło zwolnienie z podatku od spadku i darowizny? Wszystkich obywateli, którzy przebywają bądź przebywali w zastępczej opiece rodzinnej, rodzinnym domu dziecka, placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz w innych miejscach prowadzonych przez osoby spokrewnione i niespokrewnione wskazane w ustawie o pieczy zastępczej.

Autorzy projektu przyznali, że wprowadzenie zmian jest podyktowane więzami rodzinnymi, które powstają między opiekunami a podopiecznymi. Portal fakt.pl podaje, że te relacje z czasem przeradzają się w prawdziwie rodzinne stosunki, stąd też chęć ujednolicenia prawa w kontekście podatku od spadku.

Politycy ponad podziałami w sprawie podatku od spadku

W trakcie środowego posiedzenia Sejmu posłowie uznali nowe zapisy za "słuszne i oczekiwane". W sprawie podatku od spadku posłowie różnych ugrupowań są zgodni. W ocenie Tadeusza Cymańskiego (PiS) ta ustawa jest "jasna i oczywista". Krystyna Skowrońska (KO) wskazała, że dokument daje wyraz "potrzebom więzi rodzinnych, nie biologicznych".

W ocenie Macieja Koniecznego (Lewica) zmiany w podatku od spadku sprawią, że Polska stanie się "państwem dla ludzi". - Dzieci wychowujące się w rodzinach zastępczych, w rodzinnych domach dziecka w świetle prawa spadkowego są obcymi sobie ludźmi. A tak nie jest i tę niesprawiedliwość trzeba naprawić - przyznał poseł Lewicy.

Inicjatywę poparł także Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja), który idzie o krok dalej i postuluje całkowite zniesienie podatku od spadku i darowizny. - Sprzeciwiamy się podatkom od spadków i darowizn, jak i wszystkim podatkom, które są opodatkowaniem od czynności całkowicie legalnych, jakim jest przywłaszczenie własności - oświadczył lider ugrupowania.

Tagi: ustawa podatek