BiznesINFO.pl
Podatek od spadku do modyfikacji

Pixabay/krzys16

Podatek od spadku do zmiany. Chcą rozszerzyć listę zwolnionych, wiemy już o kogo

19 Września 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Szykują się poważne zmiany w podatku od spadku i darowizny. Projekt ustawy w sprawie poszerzenia katalogu osób zobowiązanych do należności zdobył poparcie klubów parlamentarnych. Zyska na tym jedna duża grupa obywateli.

Podatek od spadku na nowych zasadach

Projekt zmian w podatku od spadek zaprezentowali posłowie Koalicji Obywatelskiej. Zgodnie z ich koncepcją należy poszerzyć krąg osób zwolnionych z obowiązkowej należności o osoby, które nie są biologicznymi potomkami zmarłych.

Obecnie podatku od spadku nie muszą płacić małżonkowie, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha. Chcąc uzyskać zwolnienie, należy zgłosić nabycie majątku do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu.

Kogo będzie dotyczyło zwolnienie z podatku od spadku i darowizny? Wszystkich obywateli, którzy przebywają bądź przebywali w zastępczej opiece rodzinnej, rodzinnym domu dziecka, placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz w innych miejscach prowadzonych przez osoby spokrewnione i niespokrewnione wskazane w ustawie o pieczy zastępczej.

Autorzy projektu przyznali, że wprowadzenie zmian jest podyktowane więzami rodzinnymi, które powstają między opiekunami a podopiecznymi. Portal fakt.pl podaje, że te relacje z czasem przeradzają się w prawdziwie rodzinne stosunki, stąd też chęć ujednolicenia prawa w kontekście podatku od spadku.

Politycy ponad podziałami w sprawie podatku od spadku

W trakcie środowego posiedzenia Sejmu posłowie uznali nowe zapisy za "słuszne i oczekiwane". W sprawie podatku od spadku posłowie różnych ugrupowań są zgodni. W ocenie Tadeusza Cymańskiego (PiS) ta ustawa jest "jasna i oczywista". Krystyna Skowrońska (KO) wskazała, że dokument daje wyraz "potrzebom więzi rodzinnych, nie biologicznych".

W ocenie Macieja Koniecznego (Lewica) zmiany w podatku od spadku sprawią, że Polska stanie się "państwem dla ludzi". - Dzieci wychowujące się w rodzinach zastępczych, w rodzinnych domach dziecka w świetle prawa spadkowego są obcymi sobie ludźmi. A tak nie jest i tę niesprawiedliwość trzeba naprawić - przyznał poseł Lewicy.

Inicjatywę poparł także Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja), który idzie o krok dalej i postuluje całkowite zniesienie podatku od spadku i darowizny. - Sprzeciwiamy się podatkom od spadków i darowizn, jak i wszystkim podatkom, które są opodatkowaniem od czynności całkowicie legalnych, jakim jest przywłaszczenie własności - oświadczył lider ugrupowania.

Tagi:

ustawapodatek

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >