Podatek od spadku do modyfikacji
Pixabay/krzys16
Autor Maria Glinka - 19 Września 2020

Podatek od spadku do zmiany. Chcą rozszerzyć listę zwolnionych, wiemy już o kogo

Szykują się poważne zmiany w podatku od spadku i darowizny. Projekt ustawy w sprawie poszerzenia katalogu osób zobowiązanych do należności zdobył poparcie klubów parlamentarnych. Zyska na tym jedna duża grupa obywateli.

Podatek od spadku na nowych zasadach

Projekt zmian w podatku od spadek zaprezentowali posłowie Koalicji Obywatelskiej. Zgodnie z ich koncepcją należy poszerzyć krąg osób zwolnionych z obowiązkowej należności o osoby, które nie są biologicznymi potomkami zmarłych.

Obecnie podatku od spadku nie muszą płacić małżonkowie, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha. Chcąc uzyskać zwolnienie, należy zgłosić nabycie majątku do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu.

Nauczyciele masowo rezygnują z zawodu. Jednak wcale nie z powodu koronawirusaNauczyciele masowo rezygnują z zawodu. Jednak wcale nie z powodu koronawirusaCzytaj dalej

Kogo będzie dotyczyło zwolnienie z podatku od spadku i darowizny? Wszystkich obywateli, którzy przebywają bądź przebywali w zastępczej opiece rodzinnej, rodzinnym domu dziecka, placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz w innych miejscach prowadzonych przez osoby spokrewnione i niespokrewnione wskazane w ustawie o pieczy zastępczej.

Autorzy projektu przyznali, że wprowadzenie zmian jest podyktowane więzami rodzinnymi, które powstają między opiekunami a podopiecznymi. Portal fakt.pl podaje, że te relacje z czasem przeradzają się w prawdziwie rodzinne stosunki, stąd też chęć ujednolicenia prawa w kontekście podatku od spadku.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Cztery razy wyższe mandaty, postój jako kara. Zmiany w kodeksie drogowym są tylko kwestią czasu?
2. Znaleziono ciała 30-latki i jej 9-letniego syna. Prawda o zdarzeniu okazała się makabryczna
3. Oszczędności Polaków topnieją w oczach. Straty wynoszą nawet miliardy złotych, nie ma na to rady?

Nawet 150 tys. Polaków otrzyma spore wsparcie od ZUS. Nowelizacja wchodzi w życie 20 wrześniaNawet 150 tys. Polaków otrzyma spore wsparcie od ZUS. Nowelizacja wchodzi w życie 20 wrześniaCzytaj dalej

Politycy ponad podziałami w sprawie podatku od spadku

W trakcie środowego posiedzenia Sejmu posłowie uznali nowe zapisy za "słuszne i oczekiwane". W sprawie podatku od spadku posłowie różnych ugrupowań są zgodni. W ocenie Tadeusza Cymańskiego (PiS) ta ustawa jest "jasna i oczywista". Krystyna Skowrońska (KO) wskazała, że dokument daje wyraz "potrzebom więzi rodzinnych, nie biologicznych".

W ocenie Macieja Koniecznego (Lewica) zmiany w podatku od spadku sprawią, że Polska stanie się "państwem dla ludzi". - Dzieci wychowujące się w rodzinach zastępczych, w rodzinnych domach dziecka w świetle prawa spadkowego są obcymi sobie ludźmi. A tak nie jest i tę niesprawiedliwość trzeba naprawić - przyznał poseł Lewicy.

Żądali od niego chorych kwot, sprawa wylądowała w sądzie. A tam bankowcom już nie było tak do śmiechuŻądali od niego chorych kwot, sprawa wylądowała w sądzie. A tam bankowcom już nie było tak do śmiechuCzytaj dalej

Inicjatywę poparł także Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja), który idzie o krok dalej i postuluje całkowite zniesienie podatku od spadku i darowizny. - Sprzeciwiamy się podatkom od spadków i darowizn, jak i wszystkim podatkom, które są opodatkowaniem od czynności całkowicie legalnych, jakim jest przywłaszczenie własności - oświadczył lider ugrupowania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pokaz siły Lecha Poznań. Efektowna wygrana w Lidze Europy
  2. Dziś jest jedną z największych gwiazd "Na Wspólnej" TVN. Aż trudno uwierzyć, co robiła 20 lat temu
  3. Nie zaszczepisz się, możesz stracić pracę. Pracodawcy z silnym orężem prawnym
  4. Podwyższenie emerytury nie tylko dla emerytów z 1953 r.? Zyskać mogłaby jeszcze większa grupa seniorów
  5. Klient Biedronki opublikował demaskujący film. Oburzająca sprawa poruszyła internautów
  6. Kiedy przestaniemy nosić maseczki? WHO właśnie podało datę. Nie nastąpi to szybko
Możesz popracować chociaż rok więcej. Twoja emerytura wzrośnie, podajemy konkretnie o ileMożesz popracować chociaż rok więcej. Twoja emerytura wzrośnie, podajemy konkretnie o ileCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News