Podatek handlowy wkrótce wejdzie w życie?
biznesinfo.pl/Przemysław Terlecki
Autor Radosław Święcki - 24 Listopada 2020

Nowy podatek podwyższy ceny wszystkich produktów. Rząd nie ma zamiaru dłużej się wstrzymywać

Miał wejść w życie na początku tego roku, potem w połowie, ale ostatecznie z powodu pandemii został zawieszony do grudnia. Za sprawą decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości nic nie stoi na przeszkodzie, by na początku 2021 roku rząd wprowadził podatek handlowy. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji apeluje o rezygnację w podatku, gdyż w ocenie organizacji branża handlowa nie udźwignie kolejnej daniny.

Podatek handlowy. Koniec zawieszenia?

Przypomnijmy, że podatek handlowy był jedną z obietnic przedwyborczych Prawa i Sprawiedliwości w kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku. Został on uchwalony niedługo po dojściu do władzy przez ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego, bo już w lipcu 2016 roku, a jego wejście w życie miało nastąpić 1 września tamtego roku.

Wyjdziesz tylko do lasu na grzyby. A skończysz z 500-złotowym mandatem w kieszeniWyjdziesz tylko do lasu na grzyby. A skończysz z 500-złotowym mandatem w kieszeniCzytaj dalej

Zablokowała to jednak Komisja Europejska, wszczynając postępowanie o naruszenie prawa unijnego przez Polskę w związku z jego wprowadzeniem. W 2019 roku unijny Trybunał Sprawiedliwości stwierdził jednak nieważność decyzji KE, w związku z czym rząd chciał wprowadzić podatek handlowy od 1 stycznia 2020 roku. Komisja odwołała się jednak od wyroku, więc przesunięto jego wprowadzenie na połowę tego roku. Z powodu epidemii koronawirusa zawieszenie przedłużono jednak do końca tego roku.

Ustawa o podatku handlowym jak przypomina Polska Agencja Prasowa, zakłada, że daninę będą płacić sprzedawcy, którzy osiągnęli w danym miesiącu przychód ze sprzedaży detalicznej ponad 17 mln zł. W regulacji przewidziano dwie stawki podatku - 0,8 proc. od nadwyżki przychodu powyżej 17 mln zł do 170 mln zł miesięcznie, a także 1,4 proc. od nadwyżki przychodu ze sprzedaży ponad 170 mln zł miesięcznie.

Dokładnie 23 listopada Biedronka wprowadziła nowy asortyment. Podczas zimy sprawdzi się doskonaleDokładnie 23 listopada Biedronka wprowadziła nowy asortyment. Podczas zimy sprawdzi się doskonaleCzytaj dalej

Termin zawieszenia wejścia w życie podatku handlowego wkrótce mija i póki co nie ma informacji o planach kolejnego wstrzymania podatku handlowego. O rezygnację z wprowadzenia daniny apeluje do rządu Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, podkreślając, że handel nie udźwignie kolejnego podatku.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
  2. Ks. Boniecki nie chce podpisać listu w obronie Jana Pawła II. W mediach zawrzało: "Nie podpiszę"
  3. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia

Organizacja powołuje się na analizy doktora Artura Bartoszewicza ze Szkoły Głównej Handlowej, zawarte w raporcie „Społeczno-gospodarcze skutki wdrożenia podatku handlowego”. Naukowiec zwraca uwagę, że prace nad wprowadzeniem daniny odbywały się w zupełnie innej rzeczywistości gospodarczej, a jej wprowadzenie mogłoby przełożyć się na wzrost cen detalicznych i ograniczenie dostępności części asortymentu.

- Podatek od sprzedaży detalicznej był projektowany w innej niż obecna rzeczywistości gospodarczej. Obecnie mamy do czynienia z problemem podwyższonej inflacji, zmianą struktury popytu w handlu, a także znaczącym obniżeniem rentowności sklepów wielkopowierzchniowych – twierdzi dr Bartoszewicz.

Tak złych wieści od rządu jeszcze nie było. Minister przekazał fatalne wieści o zachorowaniach i handluTak złych wieści od rządu jeszcze nie było. Minister przekazał fatalne wieści o zachorowaniach i handluCzytaj dalej

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji w komunikacie, którego treść przytacza PAP, zwraca uwagę na trudną sytuację przedsiębiorstw handlowych m.in. z powodu dotychczas wprowadzonych danin.

- Spadek obrotów spowodowany pandemią COVID-19, zakaz handlu w niedziele, jak również 20 innych obciążeń fiskalnych, w ciągu ostatnich lat mają ogromny wpływ na kondycję firm handlowych. W tym kontekście należy także przywołać inne planowane obciążenia: podatek cukrowy oraz podatek cyfrowy – podkreśla Renata Juszkiewicz, szefowa Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Podatek handlowy doprowadzi do upadku firm?

Zdaniem Juszkiewicz wprowadzenie podatku handlowego w trudnej sytuacji gospodarczej skutkować będzie "drastycznym" obniżeniem rentowności prowadzonych biznesów.

- Grozi falą upadłości firm w całym łańcuchu dostaw, a przez to wzrostem bezrobocia. Spowoduje też wzrost cen, który uderzy w miliony mniej zamożnych rodzin – prognozuje prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęŚwietne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęCzytaj dalej

Z danych przytoczonych przez Juszkiewicz dowiadujemy się, że w okresie pandemii firmy zrzeszone w organizacji odnotowały spadek obrotów na poziomie 3,5 mld zł, zaś zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom handlu i konsumentom wiązało się z kosztami na poziomie ok. 350 mln zł.

Według szefowej Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji pogorszenie kondycji przedsiębiorstw może doprowadzić do załamania lokalnych rynków pracy, na których handel jest jednym z głównych pracodawców, m.in. dla studentów, czy osób powyżej 50 roku życia.

Już w czwartek mieszkańcy aż 6 miast mogą liczyć na niespodziankę od Lidla. Sklep potwierdził swoje planyJuż w czwartek mieszkańcy aż 6 miast mogą liczyć na niespodziankę od Lidla. Sklep potwierdził swoje planyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Dantejskie sceny przed McDonald's w Legionowie. Kierowcy dosłownie oszaleli
  2. Luka w przepisach pozwoli na zrobienie przeglądu auta... za darmo
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
  5. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
  6. Dziś podano wstrząsającą wiadomość. Zmarła uwielbiana Polka, była gwiazdą świata sportu
  7. 88-letnia babcia Marysia robi najlepsze pierogi pod słońcem, efekt końcowy zapiera dech w piersiach. Zdradziła nam prastarą recepturę, smak nie do podrobienia
Niemcy próbowali wywieźć górę śmieci do Polski. Celnicy zatrzymali 24 tonyNiemcy próbowali wywieźć górę śmieci do Polski. Celnicy zatrzymali 24 tonyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News