BiznesINFO.pl
Podatek handlowy wkrótce wejdzie w życie?

biznesinfo.pl/Przemysław Terlecki

Nowy podatek podwyższy ceny wszystkich produktów. Rząd nie ma zamiaru dłużej się wstrzymywać

24 Listopada 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Miał wejść w życie na początku tego roku, potem w połowie, ale ostatecznie z powodu pandemii został zawieszony do grudnia. Za sprawą decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości nic nie stoi na przeszkodzie, by na początku 2021 roku rząd wprowadził podatek

Podatek handlowy. Koniec zawieszenia?

Przypomnijmy, że podatek handlowy był jedną z obietnic przedwyborczych Prawa i Sprawiedliwości w kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku. Został on uchwalony niedługo po dojściu do władzy przez ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego, bo już w lipcu 2016 roku, a jego wejście w życie miało nastąpić 1 września tamtego roku.

Zablokowała to jednak Komisja Europejska, wszczynając postępowanie o naruszenie prawa unijnego przez Polskę w związku z jego wprowadzeniem. W 2019 roku unijny Trybunał Sprawiedliwości stwierdził jednak nieważność decyzji KE, w związku z czym rząd chciał wprowadzić podatek handlowy od 1 stycznia 2020 roku. Komisja odwołała się jednak od wyroku, więc przesunięto jego wprowadzenie na połowę tego roku. Z powodu epidemii koronawirusa zawieszenie przedłużono jednak do końca tego roku.

Ustawa o podatku handlowym jak przypomina Polska Agencja Prasowa, zakłada, że daninę będą płacić sprzedawcy, którzy osiągnęli w danym miesiącu przychód ze sprzedaży detalicznej ponad 17 mln zł. W regulacji przewidziano dwie stawki podatku - 0,8 proc. od nadwyżki przychodu powyżej 17 mln zł do 170 mln zł miesięcznie, a także 1,4 proc. od nadwyżki przychodu ze sprzedaży ponad 170 mln zł miesięcznie.

Termin zawieszenia wejścia w życie podatku handlowego wkrótce mija i póki co nie ma informacji o planach kolejnego wstrzymania podatku handlowego. O rezygnację z wprowadzenia daniny apeluje do rządu Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, podkreślając, że handel nie udźwignie kolejnego podatku.

Organizacja powołuje się na analizy doktora Artura Bartoszewicza ze Szkoły Głównej Handlowej, zawarte w raporcie „Społeczno-gospodarcze skutki wdrożenia podatku handlowego”. Naukowiec zwraca uwagę, że prace nad wprowadzeniem daniny odbywały się w zupełnie innej rzeczywistości gospodarczej, a jej wprowadzenie mogłoby przełożyć się na wzrost cen detalicznych i ograniczenie dostępności części asortymentu.

- Podatek od sprzedaży detalicznej był projektowany w innej niż obecna rzeczywistości gospodarczej. Obecnie mamy do czynienia z problemem podwyższonej inflacji, zmianą struktury popytu w handlu, a także znaczącym obniżeniem rentowności sklepów wielkopowierzchniowych – twierdzi dr Bartoszewicz.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji w komunikacie, którego treść przytacza PAP, zwraca uwagę na trudną sytuację przedsiębiorstw handlowych m.in. z powodu dotychczas wprowadzonych danin.

- Spadek obrotów spowodowany pandemią COVID-19, zakaz handlu w niedziele, jak również 20 innych obciążeń fiskalnych, w ciągu ostatnich lat mają ogromny wpływ na kondycję firm handlowych. W tym kontekście należy także przywołać inne planowane obciążenia: podatek cukrowy oraz podatek cyfrowy – podkreśla Renata Juszkiewicz, szefowa Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Podatek handlowy doprowadzi do upadku firm?

Zdaniem Juszkiewicz wprowadzenie podatku handlowego w trudnej sytuacji gospodarczej skutkować będzie "drastycznym" obniżeniem rentowności prowadzonych biznesów.

- Grozi falą upadłości firm w całym łańcuchu dostaw, a przez to wzrostem bezrobocia. Spowoduje też wzrost cen, który uderzy w miliony mniej zamożnych rodzin – prognozuje prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Z danych przytoczonych przez Juszkiewicz dowiadujemy się, że w okresie pandemii firmy zrzeszone w organizacji odnotowały spadek obrotów na poziomie 3,5 mld zł, zaś zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom handlu i konsumentom wiązało się z kosztami na poziomie ok. 350 mln zł.

Według szefowej Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji pogorszenie kondycji przedsiębiorstw może doprowadzić do załamania lokalnych rynków pracy, na których handel jest jednym z głównych pracodawców, m.in. dla studentów, czy osób powyżej 50 roku życia.

Podobne artykuły

Obostrzenia na zakupach? Pracownicy jednego ze sklepów zszokowali informacją umieszczoną na wejściu.

Handel

Z grypą lub przeziębieniem nie zrobisz zakupów. Porażające obostrzenie w jednej z sieci wywołało burzę

Czytaj więcej >
Primark debiutuje w Polsce i wprowadza limity.

Handel

Dopiero co weszli na polski rynek. Kosmiczne kolejki przed wejściem, sklep wprowadził limit osób

Czytaj więcej >
Lidl wydał więcej na reklamę w telewizji niż Biedronka

Handel

Lidl liderem, pokonał nawet Biedronkę. W marcu wydali najwięcej

Czytaj więcej >
Podatek od mięsa lub zakaz jego reklamowania. Spurek o konieczności wprowadzenia zmian

Handel

Mięso niedozwolone w reklamie. Taki zakaz może wejść już niebawem

Czytaj więcej >
RTV EURO AGD mimo lockdownu może sprzedawać

Handel

RTV Euro AGD, Duka czy Black Red White. Część sklepów legalnie ominęła lockdown

Czytaj więcej >
Wikimedia, Mateusz Giełczyński, CC BY-SA 4.0

Handel

Biedronka wprowadza ogromną zmianę w sklepach. Zmieni opakowania swoich produktów

Czytaj więcej >