Podatek handlowy wprowadzenie w 2021
Unsplash.com marjanblan
Autor Konrad Karpiuk - 23 Listopada 2020

Sprzedaż maleje, a rząd szykuje nowy podatek. Skutki odczujemy dość szybko

Podatek handlowy to jeden ze sztandarowych celów rządu, do którego zrealizowania trzeba było stoczyć bój z Komisją Europejską. Rząd planuje wprowadzić go w tym roku. Przy niskiej sprzedaży, skutki mogą być opłakane, szczególnie dla konsumentów.

PiS próbuje wprowadzić podatek handlowy od kilku lat. Niedługo może im się to udać

Podatek handlowy planowo miał być wprowadzony przez PiS jeszcze w lipcu 2016 roku. Wtedy też uchwalono ustawę o opodatkowaniu sprzedaży detalicznej, które miała wejść w życie 1 września 2016 roku. Komisja Europejska (KE) uznała wtedy, że doszło do naruszenia prawa unijnego i wszczęła w sprawie ustawy postępowanie. Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) uznał w 2019, że decyzja KE była nieważna.

PiS liczył wtedy na wprowadzenie ustawy w życie od 1 stycznia 2020 roku, ale KE zdecydowała się na odwołanie od wyroku TSUE. W związku z tym zawieszono wyrok do 1 lipca 2020 roku, a później ze względu na pandemię odłożono go do końca 2020 roku. Wielu ekspertów wskazuje, że PiS ma szansę w wygraniu tej batalii prawnej, a Ministerstwo FInansów zapowiedziało, że mimo wielu nieudanych prób, podatek handlowy wprowadzi w 2021 roku.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) wskazuje, że wprowadzenie podatku dla handlu odbije się nie tylko na branży, ale i na konsumentach. Organizacja w imieniu firm członkowskich zaapelowała do rządu o wstrzymanie się od wprowadzenia podatku i opublikowała raport ekspertów Szkoły Głównej Handlowej zatytułowany "Społeczno-gospodarcze skutki wdrożenia podatku handlowego".

Nie tylko Boże Narodzenie do pięciu osób. Rząd ukradkiem obwarował przepisami także inne świętoNie tylko Boże Narodzenie do pięciu osób. Rząd ukradkiem obwarował przepisami także inne świętoCzytaj dalej

Według raportu, wzrost cen detalicznych przez podatek handlowy to tylko jeden z problemów. Portal bankier.pl wskazuje, że spodziewane jest także ograniczenie dostępności asortymentu. Istotny jest również moment wprowadzenia podatku, gdyż był on projektowany w innej sytuacji gospodarczej.

- Aktualnie, z uwagi na kryzys gospodarczy, będący następstwem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, mamy do czynienia z problemem podwyższonej inflacji, zmianą struktury popytu w handlu, a także znaczącym obniżeniem rentowności sklepów wielkopowierzchniowych - pisał w raporcie dr Artur Bartoszewicz z SGH, autor.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
  2. "Ratują inną część ciała, bo na twarz już za późno". Ostre starcie na antenie Polsatu ws. Strajku Kobiet
  3. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia

Podatek handlowy może przyczynić się nawet do wzrostu bezrobocia

Zgodnie z ustawą o opodatkowaniu sprzedaży detalicznej, podatek handlowy płaciliby sprzedawcy, którzy osiągnęliby przychód ponad 17 mln zł. Pierwsza stawka podatku wynosiłaby 0,8 proc. od nadwyżki powyżej 17 mln zł, a druga 1,4 proc. od nadwyżki powyżej 170 mln. Ustawa nie dotyczy sprzedaży przez internet.

Już nie 500 plus, a 454 plus. Świadczenie będzie coraz mniej warte, potrzebna waloryzacja?Już nie 500 plus, a 454 plus. Świadczenie będzie coraz mniej warte, potrzebna waloryzacja?Czytaj dalej

Renata Juszkiewicz prezes POHiD ostrzega, że od dłuższego czasu branża handlowa dostaje coraz więcej obciążeń ze strony rządu. Do tego swój ślad pozostawiły koronakryzys oraz lockdown, które przyczyniły się do spadku konsumpcji.

- Spadek obrotów spowodowany pandemią COVID-19, zakaz handlu w niedziele, jak również 20 innych obciążeń fiskalnych, w ciągu ostatnich lat mają ogromny wpływ na kondycję firm handlowych. W tym kontekście należy także przywołać inne planowane obciążenia: podatek cukrowy oraz podatek cyfrowy.

Juszkiewicz wskazuje, że podatek handlowy to gwarancja znacznego spadku dochodów firm w branży handlowej. Jak zaznaczyła, grozi to nawet falą upadłości w całym łańcuchu dostaw. Oznacza to wzrost bezrobocia, mniejszą ilość podmiotów pracujących na gospodarkę, oraz wcześniej wspomniany wzrost cen.

Szczególnie że już teraz straty są ogromne. Według Juszkiewicz firmy będące członkami POHiD mają obroty niższe o 3,5 mld zł. Ponadto poniesione zostały koszty przygotowania sklepów do warunków pandemii, co kosztowało dodatkowe 350 mln zł. Może to doprowadzić do załamania się lokalnych rynków pracy, które głównie bazują na pracy w sektorze handlowym.

Aż 13,5 mln Polaków załapie się na specjalny prezent. Możliwość skorzystania mocno uzależniona od pandemiiAż 13,5 mln Polaków załapie się na specjalny prezent. Możliwość skorzystania mocno uzależniona od pandemiiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Policjanci zostali pilnie wezawni przed pomnik smoleński. Na reakcję było już za późno
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
  5. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
  6. Adam Małysz przekazał niepokojące wiadomości na temat Kamila Stocha. Mógł dziś w ogóle nie wystąpić
  7. Najprostszy i najszybszy przepis na gołąbki po szwedzku. Robi się je w chwilę
Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaWłaściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News