Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Minister finansów o nowym podatku. Wiadomo, kiedy zostanie wprowadzony
Radosław Święcki
Radosław Święcki 13.06.2020 02:00

Minister finansów o nowym podatku. Wiadomo, kiedy zostanie wprowadzony

Minister finansów zapowiada podatek handlowy od przyszłego roku
eastnews/Jan Bielecki

Podatek handlowy od 2021 r.?

Tadeusz Kościński to jeden z najbardziej nieobecnych ministrów finansów III RP. Niedawny wywiad dla Wirtualnej Polski to jeden z nielicznych, jakich udzielił w ciągu półrocza urzędowania. Cieszyć może natomiast fakt, że w rozmowie nie zabrakło konkretów. Szef resortu finansów złożył bowiem jasną deklarację dotyczącą podwyższenia podatków.

– Nie planujemy podwyższać podatków – zapewnił Kościński. – Na razie ich nie zwiększymy. Chcemy natomiast zadbać o sprawiedliwość podatkową. Globalne firmy, które działają na naszym rynku, a nie płacą u nas podatków, powinny to robić – dodał. Wspomniał również o podatku handlowym, który płacić miałyby największe sieci handlowe.  - Podatek od sprzedaży detalicznej wprowadzimy w przyszłym roku, zamiast w 2020 r. – zapowiedział szef resortu finansów.

Sztandarowy postulat PiS

Warto przypomnieć, że podatek handlowy był jedną z najważniejszych – obok 500 plus i obniżenia wieku emerytalnego - obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości przed poprzednimi wyborami parlamentarnymi w 2015 roku. Rok później – jak przypomina Business Insider – ustawa została uchwalona, ale interweniowała Komisja Europejska, która wezwała do zawieszenia jego stosowania, podkreślając, że faworyzuje on mniejsze sklepy. Rząd zaskarżył decyzję Komisji do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który po kilku latach uznał racje polskiego rządu. KE złożyła odwołanie i spór w tej sprawie nadal się toczy. Do czasu jego rozstrzygnięcia rząd wstrzymuje się z wprowadzeniem podatku handlowego. Czy zgodnie z zapowiedziami ministra finansów stanie się to w przyszłym roku? Czas pokaże.

Szef resortu finansów podkreśla, że wielkie firmy powinny płacić podatki w naszym kraju, a nie odprowadzać je do rajów podatkowych. Pieniądze z tych podatków powinny zaś trafiać do polskiej gospodarki.