BiznesINFO.pl
Poczta Polska powrót e-skrzynek

pixabay.com radoslawczarnecki0

Poczta Polska wprowadza nową usługę. Awizo w skrzynce będzie już rzadkością

5 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Poczta Polska ogłosiła, że wprowadza nową usługę, która była testowana jeszcze w ubiegłym roku. Program zawieszono we wrześniu 2020, po niezbyt udanym pilotażu. Teraz klienci będą mogli ponownie odebrać list polecony elektronicznie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega eSkrzynka

  • Jak korzystać z eSkrzynki

  • Do kiedy Poczta Polska planuje kontynuację programu

Poczta Polska przywraca usługę eSkrzynka

Poczta Polska w poniedziałek 4 stycznia wydała oświadczenie, w którym poinformowała przywróceniu możliwości odbioru listów poleconych elektronicznie. Korespondencja będzie mogła przyjść na tzw. e-skrzynkę, co ułatwi życie mieszkającym poza adresem zameldowania.

Dzięki e-skrzynce odbiorca listu nie musi stawiać się w miejscu, w który jest zameldowany aby odebrać list. Jak jednak zaznacza Poczta Polska, usługa będzie dostępna tylko dla korespondencji, to też nie wszystko odbierzemy w formie online.

W ramach eSkrzynki nie będzie możliwości odbierania listów wysłanych przez sądy, trybunały, prokuraturę, komornika sądowego i przesyłki od organów ścigania opatrzone napisem "nie podlega digitalizacji". Zatem osoby mające problemy z prawem, dalej będą mogły korzystać z luki i grać na zwłokę.

Ponadto na życzenia klienta, w ciągu miesiąca od obioru listu poleconego w eSkrzynce, Poczta Polska będzie mogła dostarczyć korespondencję na wskazany adres. Istnieje również możliwość dostarczenia listów jedynie w formie elektronicznej.

- Poczta Polska przetwarza korespondencję w formę dokumentu elektronicznego tylko na indywidualny wniosek klienta - można przeczytać w oświadczeniu.

Zasady korzystania z usługi eSkrzynka

Żeby móc korzystać eSkrzynki, trzeba będzie mieć założony profil zaufany. To właśnie za jego pomocą będziemy się logować do systemu Poczty Polskiej.

Indywidualny wniosek, o którym informuje poczta, będziemy mogli złożyć przez internet. Sama usługa jest bezpłatna, a pod jedną eSkrzynkę możemy podpiąć nawet trzy adresy korespondencyjne. 

Elektroniczna skrzynka będzie dostępna od razu po aktywacji. Dezaktywacja nastąpi 30 września 2021 roku, do tego czasu Poczta polska planuje ponownie zakończyć świadczenie usługi. Prawdopodobnie to kolejna próba wdrożenia programu pilotażowego.

Wcześniej usługa eSkrzynki nie odniosła sukcesu. Poczta Polska się nie poddaje

Jak pisze portal dobreprogramy, w ubiegłym roku opinie klientów na temat usługi eSkrzynka nie były zbyt pozytywne. Poczta Polska jednak nie składa broni i ponownie próbuje postawić krok w stronę cyfryzacji swoich usług.

Instytucja w 2020 roku informowała, że tylko w maju z eSkrzynki skorzystało 5 tys. Polaków. Prawdopodobnie niska popularność usługi przyczyniła się do wycofania programu równie znacząco co krytyczne opinie.

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >
Ustawa o hulajnogach już podpisana przez prezydenta

Polska i Świat

Ustawa o hulajnogach elektrycznych w końcu jest. Czekaliśmy aż 5 lat

Czytaj więcej >
Lech Walesa, former president of Poland and Nobel Prize for peace laureate, is pictured on February 3, 2021 during an interview in his office in Gdansk, Poland. - Polish freedom icon and Nobel laureate Lech Walesa on Wednesday said Russian opposition figure Alexei Navalny is a "hero" who is well on his way towards deserving the famous peace prize. (Photo by Wojtek RADWANSKI / AFP)

Polska i Świat

Lech Wałęsa szuka pracy w internecie. Były prezydent jest bankrutem

Czytaj więcej >