Poczta Polska powrót e-skrzynek
pixabay.com radoslawczarnecki0
Autor Konrad Karpiuk - 5 Stycznia 2021

Poczta Polska wprowadza nową usługę. Awizo w skrzynce będzie już rzadkością

Poczta Polska ogłosiła, że wprowadza nową usługę, która była testowana jeszcze w ubiegłym roku. Program zawieszono we wrześniu 2020, po niezbyt udanym pilotażu. Teraz klienci będą mogli ponownie odebrać list polecony elektronicznie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega eSkrzynka
  • Jak korzystać z eSkrzynki
  • Do kiedy Poczta Polska planuje kontynuację programu

Poczta Polska przywraca usługę eSkrzynka

Poczta Polska w poniedziałek 4 stycznia wydała oświadczenie, w którym poinformowała przywróceniu możliwości odbioru listów poleconych elektronicznie. Korespondencja będzie mogła przyjść na tzw. e-skrzynkę, co ułatwi życie mieszkającym poza adresem zameldowania.

Dzięki e-skrzynce odbiorca listu nie musi stawiać się w miejscu, w który jest zameldowany aby odebrać list. Jak jednak zaznacza Poczta Polska, usługa będzie dostępna tylko dla korespondencji, to też nie wszystko odbierzemy w formie online.

W ramach eSkrzynki nie będzie możliwości odbierania listów wysłanych przez sądy, trybunały, prokuraturę, komornika sądowego i przesyłki od organów ścigania opatrzone napisem "nie podlega digitalizacji". Zatem osoby mające problemy z prawem, dalej będą mogły korzystać z luki i grać na zwłokę.

Kurs Kurs "sasina" jednak nie po 70 mln złotych? Wiadomo już, ile wyniósł rachunek za nielegalne wyboryCzytaj dalej

Ponadto na życzenia klienta, w ciągu miesiąca od obioru listu poleconego w eSkrzynce, Poczta Polska będzie mogła dostarczyć korespondencję na wskazany adres. Istnieje również możliwość dostarczenia listów jedynie w formie elektronicznej.

- Poczta Polska przetwarza korespondencję w formę dokumentu elektronicznego tylko na indywidualny wniosek klienta - można przeczytać w oświadczeniu.

Zasady korzystania z usługi eSkrzynka

Żeby móc korzystać eSkrzynki, trzeba będzie mieć założony profil zaufany. To właśnie za jego pomocą będziemy się logować do systemu Poczty Polskiej.

Indywidualny wniosek, o którym informuje poczta, będziemy mogli złożyć przez internet. Sama usługa jest bezpłatna, a pod jedną eSkrzynkę możemy podpiąć nawet trzy adresy korespondencyjne.

Elektroniczna skrzynka będzie dostępna od razu po aktywacji. Dezaktywacja nastąpi 30 września 2021 roku, do tego czasu Poczta polska planuje ponownie zakończyć świadczenie usługi. Prawdopodobnie to kolejna próba wdrożenia programu pilotażowego.

Wcześniej usługa eSkrzynki nie odniosła sukcesu. Poczta Polska się nie poddaje

Jak pisze portal dobreprogramy, w ubiegłym roku opinie klientów na temat usługi eSkrzynka nie były zbyt pozytywne. Poczta Polska jednak nie składa broni i ponownie próbuje postawić krok w stronę cyfryzacji swoich usług.

Instytucja w 2020 roku informowała, że tylko w maju z eSkrzynki skorzystało 5 tys. Polaków. Prawdopodobnie niska popularność usługi przyczyniła się do wycofania programu równie znacząco co krytyczne opinie.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Zacznie się na początku kwietnia i obejmie wszystkich Polaków. Udział jest obowiązkiem
  2. Fatalne wieści dla setek tysięcy Polaków. Musicie poczekać kilka miesięcy
  3. Znakomite informacje dla seniorów. Leki od specjalisty też będą darmowe

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News