nowy dowód osobisty
Pixabay.com
Autor Tomasz Majta - 23 Listopada 2020

Nowy dowód osobisty. Co trzeba dołączyć? Jakie zasady? Wniosek

Jak wygląda nowy dowód osobisty i jak należy wymienić dokument? Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje nowy wzór wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego, a od 4 marca 2019 roku wydawany jest również e-dowód. To jednak nie wszystko. Od 2 sierpnia 2021 roku decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do nowego dowodu osobistego w warstwie elektronicznej będą uwzględnione również odciski palców, podobnie jak obecnie jest w przypadku paszportu.

Nowy dowód osobisty. Czym jest e-dowód?

Dowód osobisty musi posiadać każdy pełnoletni obywatel polski. W 2020 roku ponad milion Polaków musiało wyrobić nowy dowód osobisty, a ministerstwo cyfryzacji poleca wyrobienie nowego dowodu osobistego online korzystając z profilu zaufanego. Dowód osobisty jest dokumentem, który

 • potwierdza tożsamość posiadacza, np. w banku czy urzędzie,
 • potwierdza polskie obywatelstwo,
 • umożliwia wyjazd zagraniczny do krajów strefy Schengen i innych honorujących porozumienie państw.

Od marca 2019 roku nowy dowód osobisty wydawany jest w formie elektronicznej. E-dowód jest wyposażony w warstwę elektroniczną, co oznacza, że nowy dowód osobisty ma udogodnienia, które umożliwiają posiadaczowi:

 • zalogowanie do portali administracji publicznej, takich jak ePUAP czy ePacjent,
 • elektroniczny podpis dokumentów,
 • dostęp do automatycznych bramek granicznych (na lotniskach),
 • elektroniczny podpis podczas korzystania z usług administracji publicznej online.

Nowy dowód osobisty. Kto musi posiadać dokument? Kiedy trzeba złożyć wniosek?

Dowód osobisty musi posiadać każdy osoba legitymująca się polskim obywatelstwem, która skończyła 18 lat. Obowiązek wyrobienia nowego dowodu osobistego zachodzi również w sytuacji, gdy osoba zmienia dane osobowe, na przykład po zmianie stanu cywilnego. Nowy dowód osobisty należy wyrobić również w przypadku, gdy doszło do radykalnej zmiany wyglądu, na przykład po operacji plastycznej, a także gdy dokument zagubił się, został zniszczony lub skradziony. Ponadto niosek o nowy dowód osobisty trzeba złożyć w sytuacji, gdy certyfikaty w dowodzie zostały unieważnione.

Wniosek o nowy dowód osobisty może również złożyć każda osoba z polskim obywatelstwem, która:

 • ukończy 18 lat w ciągu najbliższych 30 dni,
 • posiada polskie obywatelstwo, ale mieszka za granicą,
 • jest rodzicem, opiekunem prawnym lub kuratorem, a wniosek składa w imieniu dziecka do 18. roku albo osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie lub częściowo.

Uwaga! Należy koniecznie złożyć wniosek o nowy dowód osobisty, jeżeli zachodzi podejrzenie, że dane osobowe posiadacza dokumentu, w tym seria i numer dowodu osobistego, zostały wykorzystane w nieuprawniony sposób.

Nowy dowód osobisty. Jak złożyć wniosek online? Co trzeba przygotować?

Ministerstwo Cyfryzacji poleca, by złożyć wniosek o nowy dowód osobisty przez Internet, co jest najprostszym rozwiązaniem, choć można to zrobić również w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania. Wniosek o nowy dowód osobisty online należy złożyć pod tym adresem. Konieczne jest posiadanie profilu zaufanego (eGO).

Aby złożyć wniosek o dowód osobisty online należy przygotować:

 • login z hasłem do profilu zaufanego i telefon komórkowy lub podpis kwalifikowany/e-dowód,
 • zdjęcie w formie elektronicznej (jeżeli osoba składająca wniosek o nowy dowód osobisty została sfotografowana w ciemnych okularach lub w nakryciu głowy należy załączyć odpowiednie zaświadczenie).

Jeżeli zdjęcie nie będzie spełniało wymagań formalnych, konieczne może być ponowne wysłanie fotografii.

Nowy dowód osobisty. Wniosek krok po kroku

Zgodnie z instrukcją podaną przez Ministerstwo Cyfryzacji, aby złożyć wniosek o nowy dowód osobisty online, należy:

 1. Kliknąć na ikonę Złóż wniosek o dowód osobisty.
 2. Wybrać powód ubiegania się o dowód.
 3. Wybrać dowolny urząd, w którym nowy dowód osobisty będzie gotowy do odbioru.
 4. Wskazać decyzję o woli posiadania podpisu osobistego.
 5. Dołączyć zdjęcie oraz w razie potrzeby inny załącznik.
 6. Uzupełnić brakujące dane kontaktowe.
 7. Sprawdzić, czy we wniosku został podany poprawny e-mail.
 8. Sprawdzić i podpisać wniosek o nowy dowód osobisty elektronicznie. Można to zrobić na 3 sposoby:
  • podpisem zaufanym,
  • e-dowodem,
  • certyfikatem kwalifikowanym.

Potwierdzenie złożenia wniosku przyjdzie na skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku, a nowy dowód osobisty jest gotowy do odbioru we wskazanym w wiadomości urzędzie.

Uwaga! Po wysłaniu wniosku o nowy dowód osobisty nie ma możliwości ponownej edycji ani zmiany załączników.

Jeżeli urzędnik stwierdzi braki lub błędy we wniosku, osoba składająca otrzyma informację na skrzynkę ePUAP.

Nowy dowód osobisty. Ile kosztuje? Jak długo trzeba czekać?

Nowy dowód osobisty można wyrobić składając bezpłatny wniosek online. Na dokument czeka się maksymalnie 30 dni, licząc od dnia złożenia wniosku. W szczególnych przypadkach może jednak zdarzyć się, że wnioskodawca poczeka na nowy dowód osobisty nieco dłużej. W takiej sytuacji można spodziewać się telefonu z urzędu. Jest również możliwość sprawdzenia w Internecie, czy nowy dowód osobisty jest już gotowy. Należy podać numer wniosku na stronie resortu cyfryzacji. Numer wniosku o dowód osobisty można znaleźć na potwierdzeniu złożenia wniosku. Nowy dowód osobisty, czyli e-dowód, wydany po 4 marca 2019 roku jest ważny:

 • 10 lat – w przypadku osób w wieku od 5 lat,
 • 5 lat – dla dzieci w wieku do 5 lat.

Uwaga! Obecnie nie istnieje obowiązek zamiany tradycyjnego dowodu osobistego na nowy e-dowód. Wniosek o nowy dowód osobisty należy złożyć po wygaśnięciu ważności dotychczasowego dowodu osobistego. Osoby, które posiadają wciąż ważny dowód osobisty, mogą jednak złożyć wniosek o nowy dowód, jeżeli chcą korzystać z udogodnień, jakie daje e-dowód.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News