Płatność gotówką w niektórych sklepach zakazana
pixabay/Fz
Autor Radosław Święcki - 1 Kwietnia 2020

Płatność gotówkowa zakazana? Pierwsze sklepy już wprowadziły obostrzenia

Część sklepów wprowadza w swoich placówkach zakaz płatności gotówką – informuje „Rzeczpospolita”. Według części ekspertów mamy do czynienia z dyskryminacją.

Płatność tylko kartą?

Płatność kartą czy gotówką? Okazuje się, że w części sklepów nie ma już takiej alternatywy. Przypomnijmy, że w związku z obowiązującym w Polsce stanem epidemii rządzący zaapelowali do handlowców o promowanie płatności bezgotówkowych. Jak podaje „Rzeczpospolita”, w odpowiedzi na ten apel część sklepów w ogóle przestała przyjmować gotówki od klientów podczas płatności.

2,2 mln Polaków dostanie ponad 2 tys. zł. Możliwe, że też spełniasz warunki2,2 mln Polaków dostanie ponad 2 tys. zł. Możliwe, że też spełniasz warunkiCzytaj dalej

Czy to legalne? Opinie ekspertów są w tej sprawie podzielone. Zdaniem Łukasza Drzewieckiego z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Lublinie w obecnej sytuacji sprzedawcy mają prawo odmówić przyjmowania płatności gotówką.

- Odpowiedzialność sprzedawcy może być jednak wyłączona, jeżeli będzie potrafił wskazać uzasadnioną przyczynę odmowy przyjęcia płatności gotówką. W mojej ocenie zagrożenie epidemiologiczne może być za taką uznane – mówi w rozmowie z dziennikiem Drzewieckim.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Córka Kowalskiej nie może samodzielnie oddychać. Piosenkarka właśnie przekazała druzgocącą wiadomość

Pilny alarm WHO: prawie wszyscy źle noszą maseczki. Może wyrządzić więcej szkody niż pożytkuPilny alarm WHO: prawie wszyscy źle noszą maseczki. Może wyrządzić więcej szkody niż pożytkuCzytaj dalej

„To dyskryminacja”

Innego zdania jest konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.

- Nie ma podstaw do dzielenia klientów i odmowy obsłużenia jednych tylko dlatego, że płacą legalnymi pieniędzmi, tyle że banknotami – tłumaczy prof. Chmaj.

- Jeśli ktoś nie chce obsługiwać klientów bez kart płatniczych, niech zamknie sklep – dodaje.

Według wiceprezesa Związku Banków Polskich Jerzego Bańki, zakaz płacenia gotówką w sklepach jest "zwyczajnie niewykonalny". Wiceszef ZBP zwraca uwagę, że wciąż istnieje spora grupa konsumentów, która nie posiada kart płatniczych.

Dobre i złe wiadomości dla kierowców z prawem jazdy kat. B. Zyskają nowe uprawnienia, ale jest jeden haczykDobre i złe wiadomości dla kierowców z prawem jazdy kat. B. Zyskają nowe uprawnienia, ale jest jeden haczykCzytaj dalej

- Wiele osób, nie tylko w podeszłym wieku, nie ma kart płatniczych, mimo że jest ich coraz więcej. Na razie są to więc tylko zalecenia, aby jeśli to możliwe, korzystać z kart, i taki charakter mają wystawiane przed niektórymi sklepami ogłoszenia, choćby brzmiały jak kategoryczny zakaz przyjmowania zapłaty w banknotach – mówi Bańka.

- Zakaz taki pozbawiałby w praktyce wielu ludzi możliwości zakupu niezbędnych produktów, w tym żywności. Stanowiłby dyskryminację – dodaje wiceprezes ZBP.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Michał zmarł na koronawirusa, był młody, zdrowy. "Nudzisz się? Mój brat też chciałby, ale nie żyje"
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Polscy turyści zalali Mazury podczas kwarantanny. Szukają noclegów "na dziko", oburzające zachowania
Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News