Płatność gotówką w niektórych sklepach zakazana
pixabay/Fz
Autor Radosław Święcki - 1 Kwietnia 2020

Płatność gotówkowa zakazana? Pierwsze sklepy już wprowadziły obostrzenia

Część sklepów wprowadza w swoich placówkach zakaz płatności gotówką – informuje „Rzeczpospolita”. Według części ekspertów mamy do czynienia z dyskryminacją.

Płatność tylko kartą?

Płatność kartą czy gotówką? Okazuje się, że w części sklepów nie ma już takiej alternatywy. Przypomnijmy, że w związku z obowiązującym w Polsce stanem epidemii rządzący zaapelowali do handlowców o promowanie płatności bezgotówkowych. Jak podaje „Rzeczpospolita”, w odpowiedzi na ten apel część sklepów w ogóle przestała przyjmować gotówki od klientów podczas płatności.

2,2 mln Polaków dostanie ponad 2 tys. zł. Możliwe, że też spełniasz warunki2,2 mln Polaków dostanie ponad 2 tys. zł. Możliwe, że też spełniasz warunkiCzytaj dalej

Czy to legalne? Opinie ekspertów są w tej sprawie podzielone. Zdaniem Łukasza Drzewieckiego z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Lublinie w obecnej sytuacji sprzedawcy mają prawo odmówić przyjmowania płatności gotówką.

- Odpowiedzialność sprzedawcy może być jednak wyłączona, jeżeli będzie potrafił wskazać uzasadnioną przyczynę odmowy przyjęcia płatności gotówką. W mojej ocenie zagrożenie epidemiologiczne może być za taką uznane – mówi w rozmowie z dziennikiem Drzewieckim.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Córka Kowalskiej nie może samodzielnie oddychać. Piosenkarka właśnie przekazała druzgocącą wiadomość

Pilny alarm WHO: prawie wszyscy źle noszą maseczki. Może wyrządzić więcej szkody niż pożytkuPilny alarm WHO: prawie wszyscy źle noszą maseczki. Może wyrządzić więcej szkody niż pożytkuCzytaj dalej

„To dyskryminacja”

Innego zdania jest konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.

- Nie ma podstaw do dzielenia klientów i odmowy obsłużenia jednych tylko dlatego, że płacą legalnymi pieniędzmi, tyle że banknotami – tłumaczy prof. Chmaj.

- Jeśli ktoś nie chce obsługiwać klientów bez kart płatniczych, niech zamknie sklep – dodaje.

Według wiceprezesa Związku Banków Polskich Jerzego Bańki, zakaz płacenia gotówką w sklepach jest "zwyczajnie niewykonalny". Wiceszef ZBP zwraca uwagę, że wciąż istnieje spora grupa konsumentów, która nie posiada kart płatniczych.

Dobre i złe wiadomości dla kierowców z prawem jazdy kat. B. Zyskają nowe uprawnienia, ale jest jeden haczykDobre i złe wiadomości dla kierowców z prawem jazdy kat. B. Zyskają nowe uprawnienia, ale jest jeden haczykCzytaj dalej

- Wiele osób, nie tylko w podeszłym wieku, nie ma kart płatniczych, mimo że jest ich coraz więcej. Na razie są to więc tylko zalecenia, aby jeśli to możliwe, korzystać z kart, i taki charakter mają wystawiane przed niektórymi sklepami ogłoszenia, choćby brzmiały jak kategoryczny zakaz przyjmowania zapłaty w banknotach – mówi Bańka.

- Zakaz taki pozbawiałby w praktyce wielu ludzi możliwości zakupu niezbędnych produktów, w tym żywności. Stanowiłby dyskryminację – dodaje wiceprezes ZBP.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Michał zmarł na koronawirusa, był młody, zdrowy. "Nudzisz się? Mój brat też chciałby, ale nie żyje"
  3. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. Polscy turyści zalali Mazury podczas kwarantanny. Szukają noclegów "na dziko", oburzające zachowania
Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News