Płaca minimalna nie wzrośnie przez koronawirusa?
Pixabay/markus-s
Autor Maria Glinka - 25 Marca 2020

Płaca minimalna do zamrożenia, rezygnacja z czternastek. Władza naprędce szuka pieniędzy

Płaca minimalna miała wzrosnąć w przyszłym roku. Czy rząd dotrzyma złożonej obietnicy? Wydaje się to mało prawdopodobne wobec nadejścia koronawirusa. Politycy PiS już teraz rozważają zamrożenie płac w budżetówce. A to może być dopiero początek.

Płaca minimalna do zamrożenia

Płaca minimalna wzrosła od 1 stycznia 2020 r. do 2600 zł. Kolejne podwyżki były zapowiadane na przyszły rok, ale na ten moment nie wiadomo czy wysokość najniższej pensji zostanie podniesiona, ponieważ rząd musi rozsądnie rozporządzać wydatkami. Wobec pandemii wynagrodzenia obywateli schodzą zatem na drugi plan.

Oprócz papieru i makaronu są najbardziej pożądanym towarem. Sklepy wprowadzają specjalne limityOprócz papieru i makaronu są najbardziej pożądanym towarem. Sklepy wprowadzają specjalne limityCzytaj dalej

W tym tygodniu ma się odbyć głosowanie nad rządowym pakietem działań społeczno-gospodarczych. Program tarczy antykryzysowej, warty ok. 212 mld zł, jest cały czas aktualizowany. Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń – jednak na jego koncie widnieje zaledwie 750 mln zł.

Jeszcze dwa lata temu fundusz był szacowany na 4 mld zł, ale rząd postanowił wydać te pieniądze na zasiłki i świadczenia przedemerytalne, mimo że środki z FGŚ powinny służyć tylko firmom zmagającym się z kryzysem.

Ty też dostaniesz dzisiaj ważnego SMSa. Jeśli go przegapisz, możesz zapłacić ogromną karęTy też dostaniesz dzisiaj ważnego SMSa. Jeśli go przegapisz, możesz zapłacić ogromną karęCzytaj dalej

Poszukiwania środków na walkę z pandemią trwają

Wobec braków w FGŚ trzeba znaleźć nowe źródło finansowania tarczy antykryzysowej. Gazeta Wyborcza dotarła do informacji, zgodnie z którymi program miałby być pokryty ze środków Funduszu Rezerwy Demograficznej. Oficjalnie jest to zbiór oszczędności na tzw. „trudne czasy”, ale nowe pomysły partii rządzącej wymagają korzystania z tych pieniędzy. To właśnie z tego funduszu mają pochodzić pieniądze na trzynaste emerytury.

Obecnie są tam ulokowane 42 mld zł. Wypłata dodatkowego świadczenia dla seniorów spowoduje zmniejszenie środków dostępnych w funduszu o 10 mld zł.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. WHO przekazało nowe ustalenia. “Kwarantanna to za mało”, jest ważniejsza kwestia

Zakaz handlu w niedzielę może zostać zniesiony. Jest jednak konkretny warunekZakaz handlu w niedzielę może zostać zniesiony. Jest jednak konkretny warunekCzytaj dalej

Niespełnione obietnice?

Pozostałe 32 mld zł mogą być nadal niewystarczające. Dlatego też politycy PiS rozważają program oszczędnościowy, który miałby polegać na zamrożeniu płac w budżetówce od przyszłego roku i wycofaniu się z zapowiadanej podwyżki płacy minimalnej.

Wcześniej prezes PiS Jarosław Kaczyński informował, że najniższe krajowe wynagrodzenie będzie wynosiło od 2021 r. 3 tys. zł brutto, a od 2024 r. – 4 tys. brutto. Teraz ekipa rządząca powoli wycofuje się z tych obietnic.

W PiS panuje dwugłos w tej sprawie. Część polityków twierdzi, że podwyżka będzie, ale nieznaczna. Pozostali stoją na stanowisku, że najniższa pensja pozostanie na takim samym poziomie jak w tym roku.

Część Polaków może dostać 2 tys. zł przez koronawirusa. Wiadomo już, komu się należyCzęść Polaków może dostać 2 tys. zł przez koronawirusa. Wiadomo już, komu się należyCzytaj dalej

Podwyżka pensji nie, ale wypłata trzynastek - tak

Politycy z PiS dementują doniesienia na temat wstrzymania wypłat dodatkowych emerytur zarówno w tym, jak i w przyszłym roku.

Wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed oznajmił, że „seniorzy otrzymają 1200 zł brutto trzynastej emerytury już w kwietniu, a czternasta pensja zostanie wypłacona na jesieni 2021 r.”.

Nawet mimo ciężkiej sytuacji finansowej w związku z pandemią rząd nie przewiduje opóźnień w wypłacie świadczeń dla osób starszych.

Jednak Gazeta Wyborcza podaje, że w rządzie brakuje jednomyślności w sprawie czternastej emerytury. Pewne jest natomiast wypłacenie tegorocznego świadczenia dla seniorów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tłok w komunikacji miejskiej, ludziom puszczają nerwy. "Gdzie jest szacunek dla ludzi. To igranie z ogniem".
  2. Objawy zawału serca u kobiet mogą być nietypowe. Nie wolno ich lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Największy skok zakażeń w Rosji. Smutna granica bardzo blisko
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News