Płaca minimalna wzrośnie o 9% w 2020 roku
wikimedia.org/Piotr
Autor Przemysław Terlecki - 14 Sierpnia 2019

Płaca minimalna wzrośnie o 9%. Stawka godzinowa poszybuje

Płaca minimalna ma od 2020 roku wzrosnąć wedle wytycznych MRPiPS. Mowa o podwyżce o 9% do poziomu 2450 złotych. To wbrew związkom zawodowym i przedsiębiorcom. Ci pierwsi chcieli wyższej kwoty, drudzy postulowali o ostrożniejszą podwyżkę płacy minimalnej.

Płaca minimalna w 2019 roku wynosi 2250 złotych, czyli 1634 złote na rękę dla pracownika. Daje to 14,7 złotych na godzinę. Stawka ta ma w 2020 roku wzrosnąć. Mowa o wzroście o dokładnie 8,9%, co planuje w swoim rozporządzeniu Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

W wypadku wejścia w życie planu resortu, co prawdopodobnie nastąpi, płaca minimalna w 2020 roku wyniesie 2450 złotych, co na rękę daje 1774 złote na umowie o pracę. To w sumie 16 złotych na godzinę. Pomysł ministerstwa nie cieszy jednak ani pracodawców, ani związkowców, którzy dogadywali się w kwestii jego ustalenia z rządem w ramach Rady Dialogu Społecznego.

Emerytura obywatelska. Równe świadczenie niezależnie od stażu pracy?Emerytura obywatelska. Równe świadczenie niezależnie od stażu pracy?Czytaj dalej

Płaca minimalna wzrośnie według wytycznych resortu pracy

Przepisy wskazują, jak podaje Money.pl, że po 30 dniach od ustalenia przez Radę Dialogu Społecznego konsensusu w sprawie proponowanych stawek, decyzja zostaje podjęta. Jednak w tym roku takowej nie udało sie podjąć. Dlatego też ustalanie minimalnej stawki spadło na barki rządu. W tym wypadku zajęło się sprawą Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Resort ustalił więc, że w 2020 roku wspomniana płaca minimalna wyniesie 2450 złotych brutto. Nie zadowoliło to jednak ani przedsiębiorców, ani związkowców. Ci pierwsi chcieli wzrostu do 2387 złotych brutto, a drudzy mówili o wyższej płacy, czyli 2520 złotych brutto. Do 15 września płaca minimalna musi być ustalona i wszystko wskazuje na to, że będzie to propozycja resortu.

Bez tego nie zrobisz przelewu. Ogromne zmiany dla klientów PekaoBez tego nie zrobisz przelewu. Ogromne zmiany dla klientów PekaoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  2. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News