Pieniądze klientów banku PKO zagrożone
Pexels/Tima Miroshnichenko
Autor Maria Glinka - 21 Listopada 2020

Niestety, klienci jednego z największych banków w Polsce w niebezpieczeństwie. Można stracić wszystkie pieniądze

PKO Bank Polski zmaga się z kolejnym atakiem cyberprzestępców. Oszuści, którzy podszywają się pod bank, wysyłają fałszywe e-maile z niebezpiecznymi plikami. Otwarcie załączników może prowadzić do utraty kontroli nad środkami finansowymi.

PKO Bank Polski ofiarą wyłudzaczy

Tym razem na celowniku oszustów znaleźli się klienci PKO. O kampanii fałszywych e-miali wysyłanych rzekomo z oficjalnego adresu PKO poinformował CERT Polska – zespół odpowiedzialny za reagowanie na zdarzenia, które naruszają bezpieczeństwo w sieci internetowej.

Zgodnie z jego przekazem w treści spreparowanych e-maili wyłudzacze przesyłają kopię płatności w imieniu klienta. Do wiadomości od niby PKO dołączony jest link, który prowadzi do archiwum plików zapisanych w chmurze Microsoft OneDrive. Znajdują się tam niewyraźne zdjęcia faktur lub innych dokumentów potwierdzających dokonanie zakupu.

CERT Polska alarmuje, że załączniki są zainfekowane. Próba uruchomienia plików po pobraniu z chmury wiąże się z instalacją trojana z grupy AgentTesla. Ten wirus służy do wykradania danych z komputera i umożliwia dostęp do haseł zapisanych w przeglądarce internetowej. Stąd już prosta droga do przejęcia środków zgromadzonych na koncie w PKO.

Utrata prywatności i pieniędzy w PKO

Portal money.pl podaje, że otwarcie niebezpiecznych plików może prowadzić nie tylko do utraty prywatności w sieci, ale i kontroli nad instrumentami bankowości elektronicznej PKO. Dzięki trojanowi oszust będzie mógł zalogować się np. do sklepów internetowych zapamiętanych w przeglądarce.

Duże zagrożenie stanowią także podpięte karty płatnicze, ponieważ nie wszystkie sklepy wymagają dodatkowej autoryzacji potwierdzonej np. kodem przesłanym przez PKO w wiadomości tekstowej.

Jak uchronić się przed oszustami podszywającymi się pod PKO?

W obliczu dużego zagrożenia, jakie stwarzają wyłudzacze podający się za PKO, warto zwrócić uwagę na adres pocztowy, z którego została wysłana dana wiadomość. CERT Polska jako przykładowy wadliwy adres podaje kfu1403@hotmail.com, choć fałszywych nadawców jest z pewnością znaczenie więcej.

Wątpliwości powinien budzić także obco brzmiący temat e-maila np. Payment Confirmation 7100032 oraz sama jego treść. CERT Polska donosi bowiem, że zdarzają się wiadomości w języku angielskim. Jeden z fałszywych e-maili brzmiał następująco: “Hello, Please find the attached request for quotation and come back to me with quote”.

Z uwagi duże ryzyko utraty pieniędzy warto pamiętać, że polskie banki nie mają w zwyczaju kontaktować się z konkretnymi klientami w innym języku niż polski. PKO nie stanowi od tej reguły wyjątku.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności otrzymanej wiadomości należy skontaktować się telefonicznie z PKO. CERT Polska apeluje dodatkowo na Facebooku, aby każdy klient PKO zgłaszał podejrzane e-maile na stronie https://incydent.cert.pl/.

PKO Bank Polski to największy bank uniwersalny na terenie naszego kraju. Według danych zebranych przez prnews.pl w II kwartale 2020 r. PKO utrzymał się na pozycji lidera w kontekście liczby użytkowników. Konto w tym banku posiada aż 10,9 mln obywateli, spośród których 10,5 mln stanowią klienci indywidualni. Potencjalna grupa docelowa dla oszustów podszywających się pod PKO jest zatem ogromna.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News