BiznesINFO.pl > Finanse > Wzrost wyższy, niż zapowiadała minister. Kapitalne dane GUS
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 22.03.2022 09:10

Wzrost wyższy, niż zapowiadała minister. Kapitalne dane GUS

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

PKB z lepszym wynikiem, niż dotąd się spodziewano. Jak się okazuje, dane z Głównego Urzędu Statystycznego przebijają zapowiedzi samej minister finansów Jadwigi Emilewicz. Ta zapowiadała, że wynik powinien wynieść 4,4%, a jak podaje GUS w najnowszym z komunikatów, wynik wzrostu PKB jest lepszy niż dotąd sądzono.

W połowie sierpnia GUS w szybkim szacunku wyliczył wzrost PKB o 4,4% rok do roku w drugim kwartale wobec 4,7% rok do roku w kwartale pierwszym. Urząd teraz policzył wszystko dokładniej i wyszło jeszcze lepiej. PKB wzrósł o 4,5%. - cytuje komunikat GUS portal Money.pl.

PKB miało być niższe. Wyższy od zakładanego wynik gospodarczy to dobra wiadomość

Jest to wynik lepszy od przewidywań Jadwigi Emilewicz, minister finansów. Ta w środę dość ostrożnie mówiła o wzroście gospodarczym na poziomie 4,4%. Nawet z takim wynikiem Polska była klasyfikowana jako jedna z przodujących gospodarek Unii Europejskiej. Wynik 4,5% stawia nas jednak jeszcze wyżej.

Spodziewam się, że po dwóch kwartałach wzrost polskiego PKB wynosi 4,4 proc. To oznacza, że jesteśmy jedną z najszybciej rosnących, rozwijających się, gospodarek w Unii Europejskiej - mówiła w środę Jadwiga Emilewicz.

Money.pl podaje, że w drugim kwartale 2019 roku wypracowaliśmy 416 mld zł PKB. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to jednak 391 mld zł PKB, co oznacza naprawdę spory wzrost. Odpowiedzialne za to są dwa czynniki - po pierwsze konsumpcja wewnętrzna, czyli coraz obfitsze i częstsze zakupy Polaków. Po drugie - inwestycje, które zwiększyły PKB o 1,5 punkta procentowego.