BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Tarcza 3.0 z nowym wsparciem dla wielkiej grupy Polaków. Mogą dostać dużo więcej pieniędzy

28 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Z obecnych 800 do 900 zł ma wzrosnąć limit dochodów w przeliczeniu na członka rodziny uprawniający do świadczenia z funduszu alimentacyjnego – przewiduje jeden z przepisów projektu tzw. tarczy antykryzysowej 3.0. Jeśli projekt wejdzie w życie, wówcz

Samotni rodzice zyskają pieniądze?

Więcej pieniędzy dla samotnych rodziców? To możliwe. Od 1 lipca br. ma wzrosnąć z obecnych 800 zł do 900 zł limit dochodów w przeliczeniu na członka rodziny uprawniający do świadczenia z funduszu alimentacyjnego - przewiduje projekt ustawy zmieniający niektóre ustawy w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

W ustawie – jak informuje Money.pl – znajdzie się również zasada „złotówka za złotówkę”, która będzie miała zastosowanie u rodzin, w których dochód przekracza 900 zł. Zasada ta polega na obniżeniu wysokości otrzymywanych świadczeń.

Ustawa ma trafić pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Portal przypomina, że podniesienie w lipcu ub.r. progu dochodowego do 800 zł nastąpiło po ponad dekadzie obowiązywania poprzedniego progu na poziomie 725 zł. Tyle, że gdy wprowadzano tamten próg w 2008 r., pensja minimalna wynosiła zaledwie 936 zł brutto, podczas gdy dziś jest to 2600 zł. Tym samym na przestrzeni 11 lat mieliśmy radykalny wzrost płacy minimalnej, zaś próg uprawniający do korzystania z funduszu alimentacyjnego wzrósł jedynie o 75 zł.

Apel o alimenty natychmiastowe

Tymczasem – jak przypomina serwis Prawo.pl – Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zaapelował kilka dni temu do rządu o wprowadzenie alimentów natychmiastowych. RPD zwraca uwagę, że przez pandemię koronawirusa wstrzymano rozprawy alimentacyjne, od których zależy być lub nie być wielu najmłodszych. 

- Dzieci, którym należą się alimenty, nie mogą być w czasie pandemii pozbawione środków do życia; sprawy w sądach stanęły, dlatego szansą na szybką pomoc dla najmłodszych jest pilne przyjęcie ustawy o alimentach natychmiastowych – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka, zdaniem którego przepisy w sprawie alimentów natychmiastowych powinny zostać wprowadzone jako część tarczy antykryzysowej, tak by alimenty mogły być przyznawane w uproszczonej procedurze w ciągu kilku dni, bez długotrwałych rozpraw.

Podobne artykuły

Emerytura na nowych korzystniejszych zasadach dla ponad 60 tys. osób

Twój portfel

Tysiące Polaków z zaniżonymi emeryturami. Rząd już zapowiedział naprawienie sytuacji

Czytaj więcej >
samochod-ri_ya-pixabay.com

Twój portfel

Szukasz oszczędnego auta? TOP 10 najmniej palących samochodów

Czytaj więcej >
paliwo-pexels-skitterphoto

Twój portfel

Bak zatankuj lepiej jeszcze dzisiaj. Po weekendzie 4,57 zł za popularne paliwo

Czytaj więcej >
Wypłata gotówki w bankomatach Planet Cash z limitami

Twój portfel

Wypłata gotówki już nie wszędzie taka prosta. Weszły kolejne ograniczenia

Czytaj więcej >
Bon turystyczny powinny otrzymywać nie tylko osoby z dziećmi?

Twój portfel

Czy bon turystyczny powinien trafić do wszystkich pracujących? Dyskusje nie ustają

Czytaj więcej >
Mandat za postój z włączonym silnikiem

Twój portfel

Będziesz chciał się trochę ochłodzić, a załapiesz się na mandat. Ochronisz się przed upałem, ale nie karą

Czytaj więcej >