Pieczątka firmowa – jakie informacje powinna zawierać?
Pixabay.com
Autor Dominik Moliński - 31 Stycznia 2021

Pieczątka firmowa – jakie informacje powinna zawierać?

Posiadanie pieczątki firmowej nie jest obowiązkowe dla przedsiębiorców. Jednak z doświadczenia wiadomo, że jest bardzo przydatna i ułatwia codzienną pracę. Nie można zapominać, że decydując się na zakup pieczątki firmowej, musimy na niej zamieścić pewne obowiązkowe informacje. Co powinna zawierać pieczątka firmowa i jakie są jej największe zalety?

Czym jest pieczątka firmowa?

Nieważne, czy mamy do czynienia z wnioskami urzędowymi, czy też załatwiamy swoje sprawy w banku – na wielu dokumentach należy złożyć podpis i przybić pieczątkę firmową. Co zrobić, gdy jej nie posiadamy? Możemy zwyczajnie napisać w wyznaczonym miejscu, że „Nie posiadam pieczątki firmowej”. W końcu jej posiadanie nie jest prawnie wymagane. Jednak z całą pewnością warto posiadać pieczątkę firmową – chociażby dlatego, że pisanie powyższego zdania na każdym dokumencie może być na dłuższą metę męczące i nieprzyjemne.

Pieczątki firmowe posiadają wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają oszczędzić mnóstwo czasu przy podpisywaniu różnych dokumentów. Zamiast spisywać ręcznie wszystkie dane firmy, wystarczy, że po prostu odbijemy pieczątkę firmową. Poza tym pieczątki firmowe możemy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb. Przepisy prawa nie określają, jak powinna wyglądać pieczątka firmowa, a więc mamy tutaj wiele możliwości do wyboru. Możemy samodzielnie zaprojektować jej wzór i wybrać dowolny kolor.

Pieczątka firmowa nie tylko pozwala zamieścić dane firmy na dokumencie jednym ruchem ręki, ale też stanowi formę wizytówki. Możemy ją zaprojektować w taki sposób, aby wizualnie kojarzyła się z naszą firmą. W ten sposób będziemy lepiej rozpoznawalni. Jeśli już zdecydujemy się na zaprojektowanie pieczątki firmowej, powinniśmy pamiętać, że musi ona zawierać określone informacje.

Jakie informacje powinna zawierać pieczątka firmowa?

Pieczątki firmowe można zaprojektować dowolnie, ale obowiązkowo powinny zawierać podstawowe dane. O tym powinni pamiętać wszyscy – zwłaszcza początkujący przedsiębiorcy:

  • nazwa firmy wraz ze wskazaniem formy prawnej,
  • adres siedziby przedsiębiorstwa,
  • Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP),
  • oznaczenie sądu rejestrowanego i numer KRS,
  • wysokość kapitału zakładowego.

Należy pamiętać, że obowiązek umieszczenia konkretnych informacji na pieczątce firmowej jest zależny od formy prawnej działalności gospodarczej. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczy nazwa firmy, adres siedziby i NIP. Jeśli mowa o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością należy również dodać kapitał zakładowy, numer KRS i oznaczyć sąd rejestrowany.

Co jeszcze może zawierać pieczątka firmowa?

Obok obowiązkowych danych pieczątki firmowe mogą również zawierać dodatkowe informacje. To od nas zależy, czy chcemy je zamieścić. Do dodatkowych i nieobowiązkowych elementów pieczątki firmowej możemy zaliczyć:

  • adres e-mail,
  • adres strony internetowej,
  • nr rachunku bankowego,
  • logo firmy,
  • numer REGON.

Warto zwrócić uwagę, że choć na wielu pieczątkach firmowych jest zamieszczany numer REGON, to od kilku lat nie jest już on obowiązkowy.

Ile kosztuje wyrobienie pieczątki firmowej?

Pieczątki firmowe stanowią niewielki wydatek. Możemy je wyrobić w cenie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. W przypadku większych pieczątek firmowych należy liczyć się z wydatkiem powyżej 100 zł.

Czy warto posiadać pieczątkę firmy?

Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie zalety pieczątek firmowych oraz ich cenę, z pewnością szybko dojdziemy do wniosku, że warto sobie ją wyrobić. Dzięki niej odbijanie danych naszej firmy na dokumentach to tylko ułamek sekundy. Zarówno o wielkości, kolorze, kształcie, jak i ostatecznym wyglądzie możemy decydować samodzielnie. Pieczątki firmowe mogą być eleganckie lub charakterystyczne dla działalności bądź naszej osobowości.

Przy wyrabianiu pieczątki firmowej warto zwrócić uwagę na ich żywotność. Urządzenia te pozwalają na wykonanie od kilku tysięcy odbić. Najlepsze pieczątki firmowe, wykonane z najwyższej jakości materiałów, charakteryzują się trwałością aż do miliona odbić!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News