PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Drobne monety w szklanym pojemniczku
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 11 Stycznia 2021

Pilne ostrzeżenie eksperta z PFR: możesz stracić wszystkie oszczędności. Zalecana czujność

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) ostrzega przed inwestowaniem ogromnych sum w bitcoina. Okazuje się, że bitcoin w ostatnim czasie poważnie stracił na wartości, a to nie wróży dobrze tym, którzy znaczną część swoich oszczędności zainwestowali w kryptowalutę. Czy jest jakaś alternatywa dla bitcoina i co proponuje szef PFR?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu PFR sceptycznie podchodzi do inwestycji w bitcoina
  • Jak trzyma się bitcoin na rynku
  • Do czego zachęca PFR

PFR sceptyczny wobec bitcoina

O bitcoinie piosenki pisał polski raper Taco Hemingway, ludzie inwestują w niego jak szaleni, jednakże dla przeciętnego człowieka jest to po prostu czarna magia. Przypomnijmy więc, że bitcoin wprowadzony został do obiegu w 2009 r. i jest kryptowalutą.

Na początku swojego istnienia bitcoin był walutą mocno niszową i opłacano za jego pomocą głównie usługi informatyczne. Ten trend uległ zmianie, a bitcoinem zaczęli interesować się także chętni do oszczędzania oraz pomnażania pieniędzy. Portal antyweb.pl już w 2019 r. informował o tym, że jeden BTC jest warty nawet 20 tys. zł. Ile kosztuje teraz?

Okazuje się, że w piątek nad bitcoinem zawisły ciemne chmury, bowiem jego wartość spadła o 11 proc., natomiast eter (druga wirtualna waluta po bitcoinie) traciła 15 proc. TVN24 BiS powołując się na portal CNBC podaje, że "w związku z gwałtownym spadkiem wartości bitcoina zniknęło ok. 170 mld dol.".

Polacy jeżdżący do Niemiec mają problem. Nasi sąsiedzi nie będą teraz tacy gościnniPolacy jeżdżący do Niemiec mają problem. Nasi sąsiedzi nie będą teraz tacy gościnniCzytaj dalej

"Kurs Bitcoin stracił przez weekend blisko 1/5, spadając z 42 000 do 33 000 USD. Spekulacja na tym cyfrowym tulipanie kwitnie! Ponownie zalecam ostrożność i nie angażowanie w Bitcoin istotnej części swoich oszczędności" - napisał na swoim Twitterze Paweł Borys, szef PFR.

PFR doradza inne opcje inwestowania poza bitcoinem

Szef PFR polecił inwestowanie w PPK. Podkreślił, że jest to bezpieczny sposób na oszczędzanie oraz pewność wypłaty pieniędzy w okresie "jesieni życia".

Niestety, ale PPK nie cieszy się zaufaniem Polaków i nie podchodzą oni do niego z entuzjazmem. Z danych opublikowanych przez rządowe agendy wynika, że z PPK zrezygnowało już 75 proc. pracowników, a ilość ta cały czas się zwiększa. Eksperci wskazują, że ci, którzy zostali to po prostu pracownicy aparatu państwowego i jest im głupio odejść.

"CNBC zauważa, że mimo gwałtownego spadku wartość bitcoina w ciągu ostatnich 12 miesięcy wciąż jest o 340 proc. większa, a ubiegłotygodniowy rekordowy wynik 42 tys. dol. za token to największa wartość tej kryptowaluty od początku jej istnienia" - informuje z kolei Interia.

Z kolei Bank JPMorgan szacuje, że wartość bitcoina będzie stale rosła, ale jednocześnie podkreśla, że jest to bardzo ryzykowna inwestycja. Inwestowanie w bitcoina to de facto bilet w jedną stronę, bowiem utraconych oszczędności nie odzyskamy nigdy.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News