Mieszkania na parterze cieszą się coraz większą popularnością
Pexels/Ingo Joseph
Autor Radosław Święcki - 17 Czerwca 2020

Niegdyś pogardzana lokalizacja, teraz sprzedaje się na pniu. Preferencje mieszkaniowe Polaków uległy zmianie

Okazuje się, że koronawirus zmienił preferencje mieszkaniowe Polaków. Jeszcze niedawno nieliczni decydowali się na zakup mieszkania na parterze, teraz większość kupujących marzy o mieszkaniach z ogródkiem lub tarasem.

Parter coraz bardziej popularny

Do niedawna mieszkania na parterze cieszyły się stosunkowo niską popularnością, o czym świadczy chociażby fakt, że ich ceny było ok. 5 proc. niższe od średniej rynkowej. Jak zauważa „Puls Biznesu” wszystko zmieniła pandemia koronawirusa. Z przywołanej przez serwis sondy portalu RynekPierwotny.pl, którą przeprowadzono wśród deweloperów wynika, że coraz większą popularnością wśród Polaków cieszą się mieszkania na parterze, zwłaszcza z ogródkami lub dużymi tarasami.

— Sytuacja związana z koronawirusem tylko przyspieszyła trend. Trzeba jednak pamiętać, że nie są one już znacznie tańsze od innych mieszkań. Analiza, którą przeprowadziliśmy w maju, wskazuje, że w miastach wojewódzkich przeciętne nowe mieszkanie na parterze było tylko o 3 proc. tańsze od rynkowej średniej — komentuje – cytowany przez „Puls Biznesu” - Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Audi może wkrótce zmienić właściciela. Jeden z koncernów chce wykupić wszystkie akcje niemieckiego gigantaAudi może wkrótce zmienić właściciela. Jeden z koncernów chce wykupić wszystkie akcje niemieckiego gigantaCzytaj dalej

Zdaniem deweloperów świetnie sprzedają się najniżej położone lokale w niskiej zabudowie.

— W naszych kameralnych, dwu- i trzypiętrowych inwestycjach w Warszawie, Wieliczce czy Siewierzu najszybciej sprzedają się mieszkania na parterze — podkreśla Nikodem Iskra, prezes Murapolu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Czego boi się Jarosław Kaczyński? Ujawniono przelewy, które rodzą bardzo wiele pytań

Karolina Bronszewska z Ronson Development zwraca uwagę, że jeszcze niedawno mieszkania parterowe sprzedawały się jako ostatnie. Teraz sytuacja się zmieniła.

— Taki trend obserwujemy w naszych kameralnych inwestycjach w Warszawie i Wrocławiu. Kiedyś mieszkania parterowe sprzedawały się jako ostatnie, a teraz dla wielu klientów to jedno z głównych kryteriów wyboru — tłumaczy Bronszewska.

Od początku lipca na kierowców czekają nie tylko nowe kary, ale też więcej obowiązków. Przepisy znacznie zaostrzoneOd początku lipca na kierowców czekają nie tylko nowe kary, ale też więcej obowiązków. Przepisy znacznie zaostrzoneCzytaj dalej

Kto najchętniej kupuje mieszkania parterowe z ogródkiem lub tarasem? Przede wszystkim rodziny z małymi dziećmi.

Parter z większymi wymaganiami

Karolina Guzik, menedżer sprzedaży w spółce Skanska zwraca uwagę, że parter musi spełniać więcej wymagań niż mieszkania na wyższych piętrach.

- Ważne jest np. to, czy mieszkanie jest od ulicy czy od środka osiedla, czy spełnia wymogi bezpieczeństwa, czy w bezpośrednim sąsiedztwie jest przejście itd. Kiedyś mniejsza popularność parterów wynikała ze zmniejszonego poczucia bezpieczeństwa. Dzisiaj, m.in. dzięki systemom smart home, problem znika. Wśród naszych klientów obserwujemy duży wzrost zapotrzebowania na partery z kameralnym ogródkiem od wewnętrznej strony osiedla — tłumaczy Guzik.

Wybrano najlepsze samochody 2020 roku. Jest sporo niespodzianekWybrano najlepsze samochody 2020 roku. Jest sporo niespodzianekCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Profesor Horban ostrzega. Epidemia powróci jesienią, musimy być dobrze przygotowani
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News