Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Panele fotowoltaiczne mogą stać się źródłem oszustw. Przestępcy już kombinują
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 21.04.2021 02:00

Panele fotowoltaiczne mogą stać się źródłem oszustw. Przestępcy już kombinują

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.03.2019. n/z Napis VAT z pieniedzmi w tle i dlonmi w czarnych rekawiczkach - koncepcyjne zdjecie wyludzenia VAT.
East News, Arkadiusz Ziolek

Panele fotowoltaiczne zyskują na coraz większej popularności i jak się okazuje, stanowią furtkę dla potencjalnych oszustów. Wszystko przez to, że w przypadku paneli fotowoltaicznych sterowanie odbywa się za pomocą internetu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak bardzo popularne są panele fotowoltaiczne

  • Czemu aspekt cyberbezpieczeństwa jest istotny

  • Na co w przyszłości należy zwrócić uwagę

Panele fotowoltaiczne na fali popularności

Panele fotowoltaiczne biją rekordy popularności w naszym kraju. Rząd chętnie rozdaje pieniądze w ramach programu "Mój prąd", a panele fotowoltaiczne stały się motorem napędowym polskiej transformacji energetycznej.

Z danych PSP, na które powołuje się serwis energetyka24.com wynika, że 9 kwietnia w Polsce padł rekord generacji mocy z paneli fotowoltaicznych. Fotowoltaika w tym dniu pracowała z mocą przekraczającą 2,7 GW.

Panele fotowoltaiczne stają się sposobem na ominięcie podwyżek za energię i prąd. We własną energię inwestują nawet firmy, które w ten sposób redukują koszty i jednocześnie wpisują się w ekologiczne założenia.

Rosnąca popularność paneli fotowoltaicznych rodzi pytania przyszłość i bezpieczeństwo. Na ten drugi aspekt szczególną uwagę zwrócił Michał Kanownik, prezes zarządu ZIPSEE Cyfrowa Polska. Wskazał, że fotowoltaika zyskuje w kraju coraz większą popularność, a jej udział w energetyce w przyszłości ulegnie zwiększeniu.

Podkreślił, że jest zwolennikiem dywersyfikacji dostawców. Celem takiego działania ma być zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz ciągłość dostaw. Ma to także pomóc uniknąć szantażowania i zredukować ryzyko ingerencji w dostarczanie energii.

Panele fotowoltaiczne celem przestępców

Panele fotowoltaiczne mogą stać się celem cyberataków ze strony przestępców. Jak zauważa portal, te do tej pory były głównie kojarzone z branżą telekomunikacyjną i cyfrową. Wszystko przez to, że do sterowania fotowoltaiką wykorzystywane są narzędzia internetowe.

Dr Marcin Kraśniewski, ekspert z Uniwersytetu Łódzkiego wskazuje, że w Europie temat ten nie jest jeszcze popularny, ale w Stanach Zjednoczonych poruszany jest od 2019 r. Wskazuje na optymalizatory mocy, na których mocną produkcję stawiają Chiny, a w których mogą znajdować się urządzenia szpiegowskie albo elementy bezpośrednio wpływające na działanie systemu.

Jest to bardzo istotny temat, ponieważ Państwo Środka od kilku lat pozostaje liderem produkcji paneli fotowoltaicznych. Właśnie dlatego istotne jest zwrócenie uwagi na aspekt cyberbezpieczeństwa.

Eksperci nie mają wątpliwości, że w tym zakresie konieczne będą działania ze strony państwa. Zwracają uwagę, że pojęcie infrastruktury krytycznej będzie rozszerzane.

Tagi: