Otwarcie granic Słowacji
Piotr Blawicki/East News
Autor Maria Glinka - 10 Czerwca 2020

Mamy 541 km wspólnej granicy, ale nam jej nie otworzą. Wybrali 16 państw, Polski wśród nich nie ma

Słowacja zdecydowała się na otwarcie granic, ale nie dla Polski. Tamtejszy rząd stopniowo zmniejsza koronawirusowe restrykcje i zaprasza obywateli kolejnych 16 państw. Słowacja od początku maja notuje jedynie pojedyncze przypadki zakażenia.

Otwarcie granicy nie dla Polaków

Na otwarcie granicy polsko-słowackiej będziemy musieli jeszcze poczekać. Premier Igor Matovicz ogłosił, że rząd podjął decyzję o otwarciu granic dla obywateli z 16 państw. Na słowackiej liście na próżno jednak szukać Polski.

Kto będzie mógł podróżować na Słowację już od 10 czerwca? Między innymi Niemcy, Szwajcarzy, Chorwaci, Bułgarzy, Bałtowie i obywatele z niektórych państw Europy Północnej. Już wcześniej granice zostały otwarte dla Niemców, Czechów, Węgrów i Austriaków.

UOKiK sprawdził stacje paliw, mamy wyniki kontroli. Już wiadomo, gdzie paliwo jest najlepszej jakościUOKiK sprawdził stacje paliw, mamy wyniki kontroli. Już wiadomo, gdzie paliwo jest najlepszej jakościCzytaj dalej

Otwarcie granic to także dobra informacja dla samych Słowaków. Premier oznajmił, że rodacy podróżujący za granicę nie będą musi odbywać obowiązkowej kwarantanny po powrocie ani okazywać negatywnego testu na obecność SARS-CoV-2 – podaje Business Insider Polska.

Kolejny krok w znoszeniu restrykcji

Otwarcie granic to tylko jedno z wielu ograniczeń, które zostanie w tym tygodniu zniesione. Słowacja ponownie otwiera także szkoły i przedszkola. Starsze dzieci powrócą do placówek tydzień przed wakacjami, jednak ich udział w lekcjach stacjonarnych będzie jest obowiązkowy.

W ramach kolejnego etapu znoszenia pandemicznych obostrzeń rząd odchodzi również od limitu osób w sklepach. Mimo tego podtrzymano nakaz noszenia maseczki w sklepie i komunikacji. Podobnie jak zakaz handlu w niedzielę, który został wprowadzony wraz z nadejściem koronawirusa.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Lidl: godziny otwarcia. Czy zrobimy zakupy w Boże Ciało i długi weekend?

Akcja policji w całym kraju poraża bilansem. 1/4 Polaków popełnia podstawowy błądAkcja policji w całym kraju poraża bilansem. 1/4 Polaków popełnia podstawowy błądCzytaj dalej

Apel o ostrożność i rozsądek

W wystąpieniu premier zaapelował do Słowaków o ostrożność w powrocie do normalności, ponieważ „są w Europie przykłady, że sądzono, iż mają najgorsze już za sobą. Nagle wymknęło im się to spod kontroli i mają drugą falę". Za przykład podał Macedonię Północną, w której ponownie wprowadzono zakaz wychodzenia z domu – pisze next.gazeta.pl.

Premier nie wspomniał, jakie są rządowe plany w sprawie stanu wyjątkowego, który obowiązuje do najbliższej soboty. Na jego mocy zabroniono np. zgromadzeń i strajków w służbie zdrowia. Jednak już od początku maja widać, że epidemia na Słowacji przygasa – rejestrowane są pojedyncze przypadki zakażeń. Łącznie zainfekowanych jest 1531 osób spośród 5,5 mln populacji. Zmarło zaledwie 28 osób, a wyleczono ponad 90 proc. chorych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Były dyrektor WHO przerwał milczenie. Według niego koronawirus sam zniknie
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Uważaj na swoje zamki, włamywacze masowo ruszyli na łowy. Twój dom także może stać się ich celemUważaj na swoje zamki, włamywacze masowo ruszyli na łowy. Twój dom także może stać się ich celemCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News