BiznesINFO.pl

unsplash/Jim Reardan

Odbierzesz telefon, stracisz czujność i przy tym oszczędności. W całym kraju pojawiły się oszustwa nową metodą

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Uwaga na telefon od oszusta

Mieliśmy oszustwa na wnuczka, następnie na policjanta, a od momentu pojawienia się w naszym kraju pandemii mamy niestety również oszustwa na koronawirusa. O najnowszej metodzie przestępców informuje śląski portal Zabrze.com.pl. Odbierając telefon z nieznanego numeru, bądźcie czujni i nie dajcie się oszukać, jeśli usłyszycie prośbę o szybkie przekazanie pieniędzy na leczenie koronawirusa, to jak informuje portal, "możecie być 100-procentowo pewni, że macie po drugiej stronie słuchawki oszusta”.

Niestety oszustwo na koronawirusa nie jest tylko specjalnością śląskich przestępców, gdyż podobne sytuacje miały miejsce w ostatnich miesiącach na terenie całego kraju. Metoda jest niemal identyczna jak w przypadku oszustw na wnuczka czy na policjanta - telefon do osoby starszej i wmawianie, że bliska im osoba potrzebuje pieniędzy na leczenie koronawirusa.

Oszustw na telefon może być więcej

Gliwicka policja ostrzega, że w momencie wprowadzania kolejnych restrykcji w związku z rosnącą liczbą nowych zachorowań na koronawirusa, podobnych telefonów może być więcej. Mundurowi ostrzegają, by np. w przypadku telefonu osoby podającej się za policjanta, pamiętać, że policja nigdy nie zwraca się z prośbą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Jeśli więc usłyszymy tego typu prośbę, wówczas możemy być pewni, że mamy do czynienia z oszustem.  – Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł! Natychmiast poinformuj o tym Policję – apelują cytowani przez portal funkcjonariusze.

Tagi:

oszustwo

Podobne artykuły

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >

Polska i Świat

W ten weekend przestawiamy zegarki. Będziemy spać godzinę krócej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Atak na użytkowników OLX. Oszuści znowu w akcji, uważaj na wiadomości
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS pilnie przypomina. Ostatnie dni na wykorzystanie bonu turystycznego
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]