Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Odbierzesz telefon, stracisz czujność i przy tym oszczędności. W całym kraju pojawiły się oszustwa nową metodą
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 08:43

Odbierzesz telefon, stracisz czujność i przy tym oszczędności. W całym kraju pojawiły się oszustwa nową metodą

Mamy oszustwa na koronawirusa. Uważaj odbierając telefon
unsplash/Jim Reardan

Uwaga na telefon od oszusta

Mieliśmy oszustwa na wnuczka, następnie na policjanta, a od momentu pojawienia się w naszym kraju pandemii mamy niestety również oszustwa na koronawirusa. O najnowszej metodzie przestępców informuje śląski portal Zabrze.com.pl. Odbierając telefon z nieznanego numeru, bądźcie czujni i nie dajcie się oszukać, jeśli usłyszycie prośbę o szybkie przekazanie pieniędzy na leczenie koronawirusa, to jak informuje portal, "możecie być 100-procentowo pewni, że macie po drugiej stronie słuchawki oszusta”.

Niestety oszustwo na koronawirusa nie jest tylko specjalnością śląskich przestępców, gdyż podobne sytuacje miały miejsce w ostatnich miesiącach na terenie całego kraju. Metoda jest niemal identyczna jak w przypadku oszustw na wnuczka czy na policjanta - telefon do osoby starszej i wmawianie, że bliska im osoba potrzebuje pieniędzy na leczenie koronawirusa.

Oszustw na telefon może być więcej

Gliwicka policja ostrzega, że w momencie wprowadzania kolejnych restrykcji w związku z rosnącą liczbą nowych zachorowań na koronawirusa, podobnych telefonów może być więcej. Mundurowi ostrzegają, by np. w przypadku telefonu osoby podającej się za policjanta, pamiętać, że policja nigdy nie zwraca się z prośbą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Jeśli więc usłyszymy tego typu prośbę, wówczas możemy być pewni, że mamy do czynienia z oszustem.  – Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł! Natychmiast poinformuj o tym Policję – apelują cytowani przez portal funkcjonariusze.

Tagi: oszustwo