BiznesINFO.pl
Marek Bazak/EAST NEWS

Marek Bazak/EAST NEWS

Oszuści nabierają na polskie truskawki. Uważaj na straganach

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Pierwsze polskie truskawki pojawiły się już na straganach. Jest ich na razie niewiele, dlatego też ceny są bardzo wysokie. Postanowili skorzystać na tym nieuczciwy handlarze, którzy przekonują, że sprzedają polskie owoce, które tak naprawdę pochodzą z importu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile obecnie kosztują polskie truskawki

  • Jak rozróżnić odmianę polską od zagranicznej

  • Kiedy pojawi się więcej polskich zbiorów

Drogie truskawki z Polski

Sezon na truskawki dopiero raczkuje. Pierwsze polskie owoce można kupić w sklepach za 40-50 zł. Cena w hurcie jest zdecydowanie niższa i waha się w przedziale 22-30 zł.

Dla przykładu na Wielkopolskiej Giełdzie Rolno-Ogrodniczej S.A. polskie truskawki można kupić za 28-30 zł za 1 kg. W Kaliszu ceny kształtują się podobnie - za 1 kg trzeba zapłacić ok. 28 zł. Nieco niższe ceny oferują handlarze na krakowskim Placu Targowym Rybitwy - 22-25 zł za 1 kg.

Portal money.pl podaje, że pierwsze w tym roku polskie truskawki pochodzą właśnie z okolic Kalisza (woj. wielkopolskie), gdzie znajdują się największe plantacje tych owoców w całym kraju. Zbiory już trwają i zakończą się w połowie maja.

Dlaczego truskawki są tak drogie? Przede wszystkim ze względu na niewielkie zbiory. Truskawki, które można znaleźć na straganach pochodzą głównie ze szklarni.

Na niższe ceny przyjdzie czas, gdy pojawią się truskawki z upraw pod tunelami. Do tego jednak potrzebne jest słońce, którego w ostatnich tygodnia nie było za wiele. Dlatego też tegoroczna wegetacja roślinna jest spóźniona o co najmniej 2 tygodnie.

Oszustwo na truskawki? Można go uniknąć

Jednak pierwsze krajowe truskawki, które pojawiły się na straganach, skłoniły niektórych sprzedawców do oszustwa. Handlarze coraz częściej oferują „polskie” truskawki, które krajowe są tylko z nazwy i pochodzą tak naprawdę z zagranicy np. z Grecji czy Hiszpanii.

Jak uchronić przed wyłudzaczami? Warto uważnie przyjrzeć się owocom zanim zdecydujemy się na ich zakup. Portal ofeminin.pl podaje, że polskie truskawki są jaśniejsze i bardziej czerwone niż ich zagraniczne odpowiedniki. Owoce z basenu Morza Śródziemnego są raczej mocno nasycone barwą bordową.

Poza tym odmianę polską od zagranicznej można odróżnić na podstawie wielkości i twardości. Polskie truskawki są mniejsze, twardsze i bardziej zwarte niż importowane. Co więcej, krajowe owoce roztaczają niepowtarzalną woń, która nie może równać się z żadnym innym zapachem.

Truskawki droższe o 12 zł niż przed rokiem

Warto uważnie przyglądać się owocom, ponieważ ceny, jakie można spotkać na targach i bazarach, są zdecydowanie wyższe niż w pierwszej połowie maja 2020 r. Na Rynku Hurtowym Bronisze w analogicznym okresie w roku ubiegłym polskie owoce kosztowały 18 zł.

Oznacza to, że krajowe truskawki są droższe o ok. 12 zł niż w pierwszych dniach maja 2020 r. Obiecująca prognoza pogody na przyszły tydzień daje jednak nadzieję, że zbiorów będzie więcej, a nasze portfele odetchną z ulgą.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >