Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Osiedle bez dzieci powstanie w Polsce. Znamy już lokalizację
Radosław Święcki
Radosław Święcki 15.04.2021 02:00

Osiedle bez dzieci powstanie w Polsce. Znamy już lokalizację

Osiedle bez dzieci? To możliwe
pixabay/buldogsag

Osiedle bez dzieci w Polsce? To możliwe. Okazuje się, że takie osiedle właśnie powstaje i będą mogły na nim zamieszkać jedynie bezdzietne pary i single. Sprawdźcie, gdzie osiedle będzie się mieściło i co czeka pary, które zdecydują się na potomstwo.

  • W Polsce powstaje osiedle tylko dla dorosłych

  • Gdzie mieści się owe osiedle

  • Co gdy mieszkające na osiedlu pary zdecydują się na dziecko

Osiedle bez dzieci? Właśnie takie powstaje

Osiedle bez dzieci w Polsce? Brzmi sensacyjnie, ale wszystko wskazuje na to, że to możliwe.

Informację o powstaniu osiedla tylko dla dorosłych ujawnił dziennikarz portalu Noizz, który zauważył na facebookowym profilu zajmującej się projektowaniem wnętrz firmy Ekotektura post, w którym przedstawiono wizualizację nowoczesnego osiedla z zabudową szeregową, w dość minimalistycznym stylu.

Sam projekt osiedla nie wzbudził większych kontrowersji wśród internautów. Ożywioną dyskusję w komentarzach pod postem wywołało natomiast co innego. W toku dyskusji okazało się, że osiedle powstaje z myślą jedynie o osobach dorosłych. Konkretnie, mieszkania ulokowane na osiedlu miałyby wynajmować jedynie single bądź bezdzietne pary.

Mieszkania nie będzie można zatem kupić, a jedynie wynająć, dzięki czemu ich właściciele będą mieli możliwość kontroli, kto mieszka w budynkach i czy nie ma dzieci.

Internauci postawili kluczowe w tej sytuacji pytanie. Co się stanie, gdy mieszkające na osiedlu pary zdecydują się jednak na posiadanie potomstwa? Osoba prowadząca profil firmy na Facebooku odpowiedziała, że „wtedy rodzice na pewno znajdą sobie przytulniejsze gniazdko”.  W praktyce oznacza to, że jeśli para będzie miała dziecko, wówczas będzie musiała się wyprowadzić.

Dziennikarz Noizz.pl skontaktował się z architektem związanym z firmą, który potwierdził informację zamieszczone na Facebooku, podkreślając, że 50-metrowe mieszkania będą za małe dla rodzin z dziećmi. Przedstawiciel Ekotektura zdradził również, że nie są planowane inne rozwiązania, które mogłyby „odstraszać” potencjalnych mieszkańców. Dopytywany o to, w jaki sposób inwestor chce egzekwować zakaz mieszkania z dziećmi, pracownik odpowiedział, że nie wie, gdyż „jest tylko projektantem”. Sam inwestor nie chciał odnieść się do sprawy.

Osiedle dla dorosłych będzie się mieściło na Śląsku.

Osiedle bez dzieci to nie nowość w Polsce

Czy powstanie takiego osiedla jest w ogóle zgodne z prawem? Odniosła się do tego w rozmowie z Noizz.pl Hanna Milewska-Wilk, ekspertka od spraw rynku najmu, która podkreśla, że deweloper lub sprzedawca ma prawo decydować komu sprzedaje nieruchomość, może również uprzedzać, że jest ona przeznaczona dla określonej grupy klientów. Decyduje jednak tylko do momentu sprzedaży, gdyż potem trudno jest to kontrolować, chyba, że wprowadzono regulaminy czy dodatkowe opłaty za określone usługi.

W tym wypadku jednak chodzi nie o sprzedaż, a o wynajem nieruchomości.

- Wtedy rzeczywiście można wyegzekwować określoną strukturę, np. nie podpisując umów z klientami, którzy mają dzieci, albo nie przedłużając umowy najmu, kiedy pojawia się potomstwo – podkreśla cytowana przez portal ekspertka.

W dalszej części komentarza Milewska-Wilk przypomina, że podobny model funkcjonował już przeszło 90 lat temu we Wrocławiu, gdzie w ramach osiedla domów modelowych WUWA zaprojektowano budynek dla par bez dzieci i osób samotnych.