BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa ulica Bielanska N/Z Biurowiec "Senator" , w nim warszawskie biura PKN Orlen oraz dom mediowy Sigma Bis

East News, Zofia i Marek Bazak

Czy Orlen jest Spółką Skarbu Państwa? Nieźle się zdziwisz po zobaczeniu pozostałych akcjonariuszy

7 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Orlen to spółka, która bardzo mocno urosła w siłę za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Co więcej, mówi się, że jest to ulubiona spółka Ministra Aktywów Państwowych, Jacka Sasina. Orlen ma bardzo długą historię, ale czy jest Spółką Skarbu Państwa? I c

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy Orlen jest Spółką Skarbu Państwa

  • Czy od zawsze tak było

  • Czemu na Orlenie spoczywa ogromna odpowiedzialność, a akcjonariusze mogą mieć wpływ na kształt polityki realizowanej przez firmę

Czy Orlen jest Spółką Skarbu Państwa? - cofnijmy się zatem w czasie

Orlen ma bardzo długą, kilkudziesięcioletnią historię, która ciągnie się już od końcówki II wojny światowej. To właśnie w 1944 r. powołano do życia pierwszą spółkę mającą zabezpieczać polskie złoża naftowe oraz skupić się na rozwoju kanału dystrybucji.

Przez lata Orlen rozwijał swoją działalność i osiągał kolejne cele. Ciekawostką jest, że Orlen nie od zawsze się tak nazywał, a wręcz przeciwnie. Popularne określenie CPN, którym teraz określamy nazwę benzynową to skrót od Centrala Produktów Naftowych. Następnie nazwa ponownie została zmieniona, jednakże skrót CPN na tyle się umocnił, że postanowiono z niego nie rezygnować.

Nazwa Orlen została zatwierdzona 3 kwietnia 2000 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Paliwa Orlenu możemy spotkać nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, na Litwie czy w Czechach. Jednocześnie Orlen nie skupia się tylko na działalności paliwowo-energetycznej, ale również medialnej.

Przypomnijmy, że niedawno Orlen wykupił 100 proc. udziałów w Polska Press. Oznacza to, że dzięki swojej decyzji polski koncern trafi do ponad 17 mln odbiorców witryn internetowych oferowanych przez Polska Press, a także będzie właścicielem kilkudziesięciu czasopism.

Czemu zatem zakup mediów budzi takie kontrowersje wśród społeczeństwa? Przecież prywatna spółka Amazon należąca do Jeffa Bezosa także nabyła kiedyś "The Washington Post". Odpowiedź na to pytanie może kryć się pod odpowiedzią na pytanie "Czy Orlen jest Spółką Skarbu Państwa"?

Czy Orlen jest Spółką Skarbu państwa? - przejrzyjmy akcjonariuszy

Zawirowania z tym czy Orlen jest Spółką Skarbu Państwa bardzo łatwo można powiązać z akcjonariuszami firmy. Według danych opublikowanych na stronie Orlenu Skarb Państwa posiada 117 710 196 akcji, a to daje 27.52 proc. udziału w kapitale podstawowym. Akcjonariuszem Orlenu jest również Nationale-Nederlanden OFE z 31 391 297 akcji i 7.34 proc. udziału w kapitale podstawowym. Na liście widnieje także Aviva OFE Aviva Santander z 26 898 000 akcji oraz 6.29 proc. udziału w kapitale podstawowym. Zatem co z pozostałymi udziałowcami?

Pozostali mają 251 709 568 i stanowią 58.85 proc. kapitału podstawowego Spółki Skarbu Państwa. Nie są to jednak podmioty, które mogą zagrozić pozycji państwa, bowiem są to kupcy akcji Orlenu.

Jednakże okazuje się, że nie zawsze Skarb Państwa miał tak pewną pozycję w Orlenie jak obecnie. Cofnijmy się do roku 2004 kiedy to wciąż nie cichły debaty dotyczące obsadzenia stanowiska przewodniczego rady nadzorczej PKN Orlen przez Jana Wagę, reprezentującego Kulczyk Holding, mniejszościowego akcjonariusza spółki. Wówczas zaczęto debatować nad tym czy Orlen jest Spółką Skarbu Państwa czy już jest spółką giełdową.

Co więcej, okazuje się, że Orlen nie od zawsze był Spółką Skarbu Państwa. Na oficjalnej stronie Orlenu możemy wyczytać, że dopiero "w grudniu 1995 roku została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, co znalazło odzwierciedlenie w nazwie poprzez dodanie do niej skrótu S.A."

Mimo wszystko Orlen ma się dobrze i rozszerza swoją działalność na kolejne gałęzie gospodarki. Niepokój społeczeństwa budzi fakt, że Orlen jako Spółka Skarbu Państwa zależna od rządu może mieć wpływ na media oraz wolność słowa.

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >
Ustawa o hulajnogach już podpisana przez prezydenta

Polska i Świat

Ustawa o hulajnogach elektrycznych w końcu jest. Czekaliśmy aż 5 lat

Czytaj więcej >
Lech Walesa, former president of Poland and Nobel Prize for peace laureate, is pictured on February 3, 2021 during an interview in his office in Gdansk, Poland. - Polish freedom icon and Nobel laureate Lech Walesa on Wednesday said Russian opposition figure Alexei Navalny is a "hero" who is well on his way towards deserving the famous peace prize. (Photo by Wojtek RADWANSKI / AFP)

Polska i Świat

Lech Wałęsa szuka pracy w internecie. Były prezydent jest bankrutem

Czytaj więcej >