BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa ulica Bielanska N/Z Biurowiec "Senator" , w nim warszawskie biura PKN Orlen oraz dom mediowy Sigma Bis

East News, Zofia i Marek Bazak

Czy Orlen jest Spółką Skarbu Państwa? Nieźle się zdziwisz po zobaczeniu pozostałych akcjonariuszy

7 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Orlen to spółka, która bardzo mocno urosła w siłę za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Co więcej, mówi się, że jest to ulubiona spółka Ministra Aktywów Państwowych, Jacka Sasina. Orlen ma bardzo długą historię, ale czy jest Spółką Skarbu Państwa? I c

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy Orlen jest Spółką Skarbu Państwa

  • Czy od zawsze tak było

  • Czemu na Orlenie spoczywa ogromna odpowiedzialność, a akcjonariusze mogą mieć wpływ na kształt polityki realizowanej przez firmę

Czy Orlen jest Spółką Skarbu Państwa? - cofnijmy się zatem w czasie

Orlen ma bardzo długą, kilkudziesięcioletnią historię, która ciągnie się już od końcówki II wojny światowej. To właśnie w 1944 r. powołano do życia pierwszą spółkę mającą zabezpieczać polskie złoża naftowe oraz skupić się na rozwoju kanału dystrybucji.

Przez lata Orlen rozwijał swoją działalność i osiągał kolejne cele. Ciekawostką jest, że Orlen nie od zawsze się tak nazywał, a wręcz przeciwnie. Popularne określenie CPN, którym teraz określamy nazwę benzynową to skrót od Centrala Produktów Naftowych. Następnie nazwa ponownie została zmieniona, jednakże skrót CPN na tyle się umocnił, że postanowiono z niego nie rezygnować.

Nazwa Orlen została zatwierdzona 3 kwietnia 2000 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Paliwa Orlenu możemy spotkać nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, na Litwie czy w Czechach. Jednocześnie Orlen nie skupia się tylko na działalności paliwowo-energetycznej, ale również medialnej.

Przypomnijmy, że niedawno Orlen wykupił 100 proc. udziałów w Polska Press. Oznacza to, że dzięki swojej decyzji polski koncern trafi do ponad 17 mln odbiorców witryn internetowych oferowanych przez Polska Press, a także będzie właścicielem kilkudziesięciu czasopism.

Czemu zatem zakup mediów budzi takie kontrowersje wśród społeczeństwa? Przecież prywatna spółka Amazon należąca do Jeffa Bezosa także nabyła kiedyś "The Washington Post". Odpowiedź na to pytanie może kryć się pod odpowiedzią na pytanie "Czy Orlen jest Spółką Skarbu Państwa"?

Czy Orlen jest Spółką Skarbu państwa? - przejrzyjmy akcjonariuszy

Zawirowania z tym czy Orlen jest Spółką Skarbu Państwa bardzo łatwo można powiązać z akcjonariuszami firmy. Według danych opublikowanych na stronie Orlenu Skarb Państwa posiada 117 710 196 akcji, a to daje 27.52 proc. udziału w kapitale podstawowym. Akcjonariuszem Orlenu jest również Nationale-Nederlanden OFE z 31 391 297 akcji i 7.34 proc. udziału w kapitale podstawowym. Na liście widnieje także Aviva OFE Aviva Santander z 26 898 000 akcji oraz 6.29 proc. udziału w kapitale podstawowym. Zatem co z pozostałymi udziałowcami?

Pozostali mają 251 709 568 i stanowią 58.85 proc. kapitału podstawowego Spółki Skarbu Państwa. Nie są to jednak podmioty, które mogą zagrozić pozycji państwa, bowiem są to kupcy akcji Orlenu.

Jednakże okazuje się, że nie zawsze Skarb Państwa miał tak pewną pozycję w Orlenie jak obecnie. Cofnijmy się do roku 2004 kiedy to wciąż nie cichły debaty dotyczące obsadzenia stanowiska przewodniczego rady nadzorczej PKN Orlen przez Jana Wagę, reprezentującego Kulczyk Holding, mniejszościowego akcjonariusza spółki. Wówczas zaczęto debatować nad tym czy Orlen jest Spółką Skarbu Państwa czy już jest spółką giełdową.

Co więcej, okazuje się, że Orlen nie od zawsze był Spółką Skarbu Państwa. Na oficjalnej stronie Orlenu możemy wyczytać, że dopiero "w grudniu 1995 roku została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, co znalazło odzwierciedlenie w nazwie poprzez dodanie do niej skrótu S.A."

Mimo wszystko Orlen ma się dobrze i rozszerza swoją działalność na kolejne gałęzie gospodarki. Niepokój społeczeństwa budzi fakt, że Orlen jako Spółka Skarbu Państwa zależna od rządu może mieć wpływ na media oraz wolność słowa.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły


Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >
Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W urzędzie w Poznaniu jest zimno. Lewica skierowała pismo do PIP

Czytaj więcej >