Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Opłaty za ścieki i wodę do góry. Podwyżki w niemal wszystkich miastach
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 21.04.2021 02:00

Opłaty za ścieki i wodę do góry. Podwyżki w niemal wszystkich miastach

pixabay, Chronomarchie
pixabay, Chronomarchie

Opłaty za ścieki i wodę także wędrują w górę. Z danych wynika, że wnioski o podwyżki opłat złożyło niemal 90 proc. spółek miejskich. Jak wyjaśniają instytucje publiczne, na decyzje o podwyżkach opłat wpływa szereg czynników, na które spółki nie mają wpływu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O ile wzrosną opłaty

  • Od czego zależą opłaty

  • Które miasto wystąpiło z wnioskiem o obniżkę opłat

Opłaty w górę

Nowy rok przygotował dla Polaków nie tylko kolejną, trzecią falę pandemii koronawirusa, ale także falę podwyżek. Więcej zapłacimy za śmieci, za które opłata będzie liczona od zużycia wody oraz prąd, do którego dorzucona została opłata mocowa.

Okazuje się, że więcej pieniędzy pochłoną także opłaty za wywóz ścieków oraz dostarczanie wody. Jak poinformował prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca, niemal 93,7 proc. wniosków, które wpłynęły zakładają podwyżkę opłat.

Zaledwie w 3,9 proc. wniosków zaproponowano utrzymanie dotychczasowych stawek, a w 2,4 proc. obniżkę opłat. Mieszkańcy którego regionu zapłacą najwięcej i będą borykać się z najwyższymi podwyżkami?

Portal teraz-srodowisko.pl informuje, że największe podwyżki opłat będą w woj. łódzkim (47,15 proc.), świętokrzyskim (22,85 proc.) i zachodniopomorskim (21,87 proc.). Mieszkańcy woj. mazowieckiego zapłacą za rachunki niecałe 17 proc. więcej.

Wzrost opłat koniecznością

Na opłatę za wywóz ścieków i dostarczanie wody składa się kilka czynników. Przede wszystkim są to koszty związane ze świadczeniem usług, koszty inwestycyjne oraz zmiany warunków ekonomicznych. W bardzo łatwy sposób można to wytłumaczyć na przykładzie opłat za ciepłą wodę, gdzie podwyżka spowodowana jest sytuacją za wzrost cen za prawo do emisji CO2.

Jak wskazuje Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie" na podwyżki opłat za usługi wodno-kanalizacyjne złożyły się także koszty energii elektrycznej, które stanowią 10-15 proc. ogólnych kosztów.

Jednakże Chełm zdecydował się na obniżkę opłat za usługi wodno-kanalizacyjne. Przemysław Daca podkreśla, że jest to bardzo pozytywny skutek świadczący o racjonalizacji kosztów w tamtejszym przedsiębiorstwie.

Wnioski o podwyżki mają być rozpatrywane indywidualnie. Prezes Wód Polskich wskazuje, że nieprawidłowości w zarządzaniu można zaobserwować w momencie, gdy przedsiębiorstwo chce podnieść opłaty o kilkadziesiąt procent.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Opłata