BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info

Opłata reprograficzna wraca. Rząd chce opodatkować elektronikę z wyjątkiem jednego sprzętu

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Opłata reprograficzna wraca jak bumerang. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie składa broni i ma zamiar bronić nowelizacji dotyczącej opłaty reprograficznej. Zyski z nowych przepisów szacuje się na kilkaset milionów złotych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu rząd chce znowelizować opłatę reprograficzną

  • Ile wyniesie opłata i dokąd będą płynąć z niej wpływy

  • O ile wzrosną ceny sprzętu i w kogo uderzą podwyżki

Resort krąży wokół opłaty reprograficznej

Informacje o chęci nowelizacji przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przepisów dotyczących opłaty reprograficznej pojawiają się od dłuższego czasu. Resort podkreśla, że jest to uwarunkowane przestarzałością obecnych przepisów oraz faktem, że artyści zabiegają o zmiany.

Podkreśla się, że opłata reprograficzna nie jest podatkiem i nie wpływa do budżetu państwa, a jest stanowi wynagrodzenie dla twórców za używanie ich utworów zgodnie z prawem. Obecnie pobierana jest od nośników, np.: radia, odtwarzaczy VHS.

Resort Piotra Glińskiego podkreśla, że chce, aby od 30 proc. do 49 proc. pieniędzy z opłaty reprograficznej było przekazywanych na Fundusz Wsparcia Artystów Zawodowych. Pozostałe środki zostaną przekazane na stowarzyszenia zrzeszające twórców - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Portal money.pl informuje, że w Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia nowelizującego opłatę reprograficzną i urządzeń nią objętych. Według nowych przepisów opłata będzie wynosiła 4 proc. ceny brutto produktu.

Opłata reprograficzna jednak znowelizowana?

Dziennik wylicza, że z tytułu opłaty reprograficznej w 2022 r. do Funduszu ma wpływać ok. 300 mln złotych. Co więcej, rząd ma dopłacać mało zarabiającym twórcom do składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Rozwiązanie nie gwarantuje stałości wpływów, dlatego rząd dopłaci brakującą sumę z budżetu państwa. Ma być to do 100 mln złotych rocznie.

Rząd planuje opodatkować zestawy oraz sprzedawane osobno sprzęty audio oraz audio-wideo z funkcją nagrywania lub odtwarzania innych nośników. Poprzez nośnik zewnętrzny należy rozumieć płytę CD, pendrive, czy dysk przenośny. W związku z tym opłatą reprograficzną zostaną objęte sprzęty posiadające nawet wejście USB.

Portal money.pl wylicza, że rząd chce opodatkować praktycznie każdy sprzęt, z którego można odtworzyć pliki audio i wideo. Katalog jest bardzo szeroki i obejmuje m.in.: telewizory, radia, a nawet radiobudziki i czytniki e-booków (w ich przypadku opłata wyniesie 2 proc.).

Opłata reprograficzna prawdopodobnie nie obejmie głośników Bluetooth, które są jedynie nośnikiem dźwięku, a nie oferują możliwości jego nagrywania i przechowywania.

Podwyżki będą zależeć od rodzaju sprzętu. W przypadku laptopów ceny wzrosną średnio o 120-200 zł, natomiast w przypadku telewizorów może być to nawet 200 zł. Eksperci przestrzegają, że za opłatę reprograficzną zapłaci de facto klient.

Już kilka miesięcy temu stowarzyszenia zrzeszające producentów sprzętów elektronicznych oraz przedsiębiorców alarmowały, że zapewnienia rządu o braku podwyżek to mit. Mimo to resort idzie w zaparte, a na stronie Centrum Legislacji Rządu napisano, że nie przewiduje się wzrostu cen sprzętów.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel
się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >